inverter paremetreleri ve motordaki ses sorunu

soft393

Üye
arkadaşlar
elimde bir inverter var ben bu inverteri hamur makinesinin merdanesi için kullandım
bu inverterde pwm frekans secimi parametresi var bu parametre 0 dan 15 e kadar ayarlanabiliyor
makine motoru ses cıkardığı için ben bu parametreyi 15 yaptım yani sona kadar dayadım ve motorun sesi kesildi ve cok güzel çalışıyor
müşteriye gönderdik ve hiç bir sorunla karşılaşılmadı
fakat ondan sonra aynı tipte aynı modelde başka bir makinede
şu sorunla karşılaştım
motorun sesi kesilsin diye pwm parametsesini 15 veya 8 arasında yaparsam motor ilk kalkış anında inverterin hemen yanındaki faz koruma rölesi kapanıp açılıyor ve 24 v beslemeyi kestiğinden motor ve inverter duruyor
fakat 0 ila 6 arasında ayarlarsam aynı sorun olmuyor böylede müşteriye gönderemem
çünkü motor çok gürültü yapıyor
neyse sonra ben motorun kalkış saniyesini 3 e düşürdüm ve pwm parametresini 11 e çıkardım motor sesi kesildi ve makine çalıştı
sabah gelip makineyi çalıştırdığımda yine aynı sorun oluştu
hatta bu sefer ben motoru kaldırabilsem bile bu kez motor dururken
inverter 3 hz ye geldiğinde yine faz koruma rölesi kapanıyor
24 v besleme kesiliyor ve alarm sireni çalıyor
inverter motor 3 hz ye geldiğinde dc enjeksiyonla 0.5 saniye boyunca firenleme yapıyor ben bundan şüphelendim ve
dc enjeksiyon fren hz sinin 4.5 yaptım frenleme süresini de 11 yaptım
kalkış frekansı 0.3 tü 0 yaptım ve sorun halloldu akşam işten çıkana kadar 30 kere falan çalıştırdım hiç bir sorun olmadı fakat sabah geldiğimde yine ilk kalkış anında yine faz koruma rölesi kapanmaya başladı
bu sorun neden kaynaklanıyor lütfen bana yardımcı olun kafayı yemek üzereyim
aynı markaya ait başka bir faz koruma rölesi kullandım, ,inverterde aynı markaya ait başka bi,r inverter kullandım
yani inverterden desem daha önceki makinede ne kullandıysak herşey aynı hiçbir farklılık yok fakat neden bu makinede böyle oldu lütfen bana yardımcı olun
ha şöyle bir şeyde var faz koruma rölesini inverterden uzaklaştırdım
ve pwm dalgasını 10 a kadar yükseltebildim ve motor çalıştı
fakat yine gürültülü en az 11 yapmam lazım ve pano kücük olduğu icin faz koruma rölesini daha fazla uzaklaştıramam
lütfen yardım edin

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Faz koruma rölesini invertör için mi kullanıyorsunuz?... Tetikleme frekansı arttırdığınız zaman elektromanyetik yayılım artar, Sürücü akım kapasitesi düşer. Bunlar dez avantajlarıdır. Aklınızda bulunsun. Sistemi komple incelemek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri