Inverter klimayı düz klimaya çevirmek mümkün mü?

rifat74

Üye
Merhaba. Inverter kartı tamamen yanmış Arçelik 25000 BTU bir klima var. Yeni kart araştırdık 1500 TL civarında olduğunu öğrendik. Bu klimayı aynı kompresör ve iç ünite ile inverter kartını iptal edip kapasitör ilave ederek bağlantılarını yapıp normal düz klima olarak kullanabilirmiyiz? Daha önce deneyen oldu mu acaba?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bildigim kadariyla o kompresorler trifaze oluyor monofaze degil. Ayrica maksimum kapasitesine ulastiginda 50 hz in uzerinde calisiyor diye biliyorum.

Yani sahsi fikrim olmaz.

Hayir. 220 volt trifaze kullaniliyor motora 220 volt uygulanabiliyor.

Ayrica frekans suruculeri her frekansta motora uyguladiklari voltaj sabit degildir. Ornek veriyorum 30 hz de motora uygulanan gerilim ile 50 hz de uygulanan gerilim farklidir. Motorlarda C katsayisi vardir. Bulabilirsem o formulu buradan eklerim formulde c sayisi sabit olmalidir bu nedenle frekans degisince voltajda değişmektedir.

Hayir. 220 volt trifaze kullaniliyor motora 220 volt uygulanabiliyor.

Ayrica frekans suruculeri her frekansta motora uyguladiklari voltaj sabit degildir. Ornek veriyorum 30 hz de motora uygulanan gerilim ile 50 hz de uygulanan gerilim farklidir. Motorlarda C katsayisi vardir. Bulabilirsem o formulu buradan eklerim formulde c sayisi sabit olmalidir bu nedenle frekans degisince voltajda değişmektedir.

Anladım, cevap için teşekkürler. Bu durumda kompresörü değiştirmek gerekiyor anlaşılan.

Merhaba. Inverter kartı tamamen yanmış Arçelik 25000 BTU bir klima var. Yeni kart araştırdık 1500 TL civarında olduğunu öğrendik. Bu klimayı aynı kompresör ve iç ünite ile inverter kartını iptal edip kapasitör ilave ederek bağlantılarını yapıp normal düz klima olarak kullanabilirmiyiz? Daha önce deneyen oldu mu acaba?

Merhabalar inverter kelimesi ingilizce olarak bilindiği üzre çevirici demektir, burada çevirilenden kasıt elektrik akımının şeklidir, inverter cihazların kompresörleri rölantideyken dalgalı şebeke akımıyla değil doğru akımla çalışırlar, bunuda inverter kart ayarlamaktadır. Yani siz bu kartı değiştirirseniz cihaz çalışsa bile kompresör buna uygun olmadığı için sargılarda sıkıntı olur... Yanmış dediğiniz kart elinizde ise fotoğrafını çekip koyabilirmisiniz ? Adres neresi tamir konusunda yardımcı olabilirim.

Klıma konusunda bilgim yok ama, daha önceki çalışmalarımdan bilgi aktarayım, sız kendı durumunuzla mukayaese edın.
Her ınvertere bır, start (calıs bilgisi) hız ayarı bilgisi gelir.
Kullandıgımız makınlarda ınverter arızası oldugunda, start bılgısı ıle 220 v. kontaktör bobine girilir. Bobın gerilimi uymuyorsa araya röle konabılır. Kontaktör ana kontaklarına, motor çalışma gerilimi(momofaze veya trıfaze) girilir, kontaktör çektiğinde, motor sadece son hızda (50 hz)çalışır. Bu durumda motor, sadece son hızda tek devırde çalışır.Sık sık dur kalk yapar.
Bunu yapın demıyorum ama, dediğinizi yaparsanız, olacak buna benzer olacaktır.

Çevrilebilir inverter DC felan alakası yok.

İnverter anlamı klimada ve endüstri yel cihazlarda ac elektrik DC ye çevrilip (DC voltaj istenilen değerlerde değiştirilmesimden dolayı)istenilen ac voltaj a çevrilir inverter budur

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevaplar için teşekkürler. Müşteri vazgeçmişti tamirden o nedenle unutmuşum konuyu, kusura bakmayın.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri