Inverter kaynak makinesi yüksek Voltaj koruması hakkında

Nötr ile topraklamayı mı ölçeceğim hocam? Nasıl yapmam lazım? Ve sorunsuz ise değer kaç Volt olmalı ?

Yok hocam özel trafo değil. Trafo yakın sayılır. Aşağı yukarı 300 metre diyebiliriz. Direkt normal voltaj harici hiçbir ölçüm yapmadım. Yalnız dediğim gibi, aynı makine 3 gün önce sorunsuz çalışıyordu. Enerjisayı aradım az önce. Kaydını aldılar. Ve sabit hattan biri arayıp detay istedi. Tamam çözeceğiz dedi.

Uzak yerde voltaj düşüklüğü vardır .
3 gün öncesi trafo kademe ayarı yapmış olabilirler .
Hangi bölge Enerjisa ? Ayedaş / Başkent Edaş / Toroslar Edaş
Yaz geldi sayılır bakımda başladı .

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aradım hocam enerjisayı. Kaydı aldılar. Ve bir numara arayıp detaylı bilgiyi aldı. 3 gün önce çalıştığına kadar, hepsini anlattım. Tamam çözeceğiz dediler. Bakalım ne olacak. Yarın bir tekrar ölçer bakarım.
Fişe takili stand by modunda falan cihaz asla bırakmayın. Hatta hepsini çekin bence.
Hangi bölge Enerjisa ? istanbul ilçe / Ank .vs
Fazlar aşırı dengesiz ya da nötr kesiti yetersizde olabilir .Nötr zayıf temasta ihtimaller arasında.

Hangi bölge Enerjisa ? Ayedaş / Başkent Edaş / Toroslar Edaş
Yaz geldi sayılır bakımda başladı .
Başkent Edaş hocam.
Fişe takili stand by modunda falan cihaz asla bırakmayın. Hatta hepsini çekin bence.

Fazlar aşırı dengesiz ya da nötr kesiti yetersizde olabilir .Nötr zayıf temasta ihtimaller arasında.
Hocam ev var ve kullanılıyor. Umarım trafo kademesindendir. Yarın bir tekrar ölçüp ona göre bakacağım artık.

Aradım hocam enerjisayı. Kaydı aldılar. Ve bir numara arayıp detaylı bilgiyi aldı. 3 gün önce çalıştığına kadar, hepsini anlattım. Tamam çözeceğiz dediler. Bakalım ne olacak. Yarın bir tekrar ölçer bakarım.

Enerjisa elemanları geldiklerinde kofrenizden boşta ( siğortaları ayrık ) voltaj ölçümleri ( kalibrasyonlu cihazları vardır ) yapsınlar .
Voltaj ? Faz faz arası / Faz nötr / Nötr toprak / Faz toprak ölçümleri ?

Diğer işlem trafodan ?

Enerjisa elemanları geldiklerinde kofrenizden boşta ( siğortaları ayrık ) voltaj ölçümleri ( kalibreli cihazları vardır ) yapsınlar .
Voltaj ? Faz faz arası / Faz nötr / Nötr toprak / Faz toprak ölçümleri ?

Diğer işlem trafodan ?
Not alayım hocam. Yarın çiftliğe gelirlerse, hepsini söylerim. Fakat trafodan çözer giderlerse bilemiyorum. Geldiklerinden bile haberimiz olmaz.

Not alayım hocam. Yarın çiftliğe gelirlerse, hepsini söylerim. Fakat trafodan çözer giderlerse bilemiyorum. Geldiklerinden bile haberimiz olmaz.

Şimdi ( şu anda ) bu yerde kısme yokmu ?
Gece gelebilirler .
Kimse yoksa bile
Açıkta olan ( olması gereken )
Sayaç öncesi kofreden kontrol etmeleri gerek .

Ellerindeki arıza kayıt sırası , yol yakınlığı ve öncelik ? vs gibi .
Gelmezlerse yanlış yaparlar . ( takip cihazı )

Mesaj göndermişlerdir size ve arıza kaydı alan bu tel . numarasından bilğilendirmemizi istermisiniz diye sorarlar .

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba.
Çiftliğimiz için, bu sene başında almış olduğum inverter kaynak makinesi hakkında bir sorum olacak sizlere. Kaynak makinesini bugün prize taktığımda, 901 diye bir hata kodu verdi. Klavuzda bu kodun; yüksek voltaj koruması olduğu yazılıydı. Multimetreyle Voltajı ölçtüğümde, 258 - 265 Volt arası değerler aldım. Makineyi alarak, yakındaki bir komşuma gittim ve onun prizine taktım. Ve bingo, orada makine çalışıyor. Onların voltajını ölçtüğümde ise 243 - 251 Volt arası gidip geliyordu. Komşumun kaynak makinesini çiftliğime getirip bağladığımda ise Voltaj yüksekliğine rağmen, onun makinesi çalışıyordu. Şimdi benim sorum, bu yüksek voltaja rağmen onun kaynak makinesinin çalışması mı daha iyi? Yoksa benim makinamın korumaya alıp çalışmaması mı? Bir kaynak aciliyeti doğduğunda bu voltajlar yüzünden, bu makineyi çalıştıramayacak mıyız?
Her makinenin kendine has devre tasarımı vardır, bundan ötürü içerisindeki giriş koruması (veya voltaj koruması) dediğimiz devreler makinenin fiyat/performans ve fiyat kalite gibi tasarım faktörüne göre değişir. Kaynak makinelerinde önemli olan verim oranıdır. Örnek verecek olursam üzerinde
200 amper %60 verim
150 amper %80 verim
100 amer %100 verim yazan bir makineniz olduğunu hayal edin. Siz 10 dakika süreyle 200 amper de çalıştırıp kaynak yapacak olursanız size sadece 6 dakika boyunca 200 amper verebilir, altı dakika sonunda çıkış akımı 200 amper in altına düşmeye veya elektrotun erimesi zorlasmaya başlar ama siz akımı 100 ampere ayarladiginizda o makine size 10 dakika boyunca 100 amper de kaynak yapar kaynak akımı azalmaz. Kaynak makinesinde asıl önemli olan budur, yüksek voltaj korumasında önemlidir tabiki ama yüksek voltaj koruması sadece makinenizin çalışma hangi gerilim aralığında çalışıp hangi gerilimin üstünde calismayacagini belirler. Bana sorarsanız sizin makinenizin korumaya geçmiş olması daha iyidir. Makineniz yüksek voltaja daha az maruz kalır

Her makinenin kendine has devre tasarımı vardır, bundan ötürü içerisindeki giriş koruması (veya voltaj koruması) dediğimiz devreler makinenin fiyat/performans ve fiyat kalite gibi tasarım faktörüne göre değişir. Kaynak makinelerinde önemli olan verim oranıdır. Örnek verecek olursam üzerinde
200 amper %60 verim
150 amper %80 verim
100 amer %100 verim yazan bir makineniz olduğunu hayal edin. Siz 10 dakika süreyle 200 amper de çalıştırıp kaynak yapacak olursanız size sadece 6 dakika boyunca 200 amper verebilir, altı dakika sonunda çıkış akımı 200 amper in altına düşmeye veya elektrotun erimesi zorlasmaya başlar ama siz akımı 100 ampere ayarladiginizda o makine size 10 dakika boyunca 100 amper de kaynak yapar kaynak akımı azalmaz. Kaynak makinesinde asıl önemli olan budur, yüksek voltaj korumasında önemlidir tabiki ama yüksek voltaj koruması sadece makinenizin çalışma hangi gerilim aralığında çalışıp hangi gerilimin üstünde calismayacagini belirler. Bana sorarsanız sizin makinenizin korumaya geçmiş olması daha iyidir. Makineniz yüksek voltaja daha az maruz kalır
Teşekkürler hocam. Evet, kaynak makinesinde bahsettiğiniz verimlilik olayını biliyorum. Etiket üzerindeki verimler de genellikle standartlarda 40°C üzerinden yazılıyor. Makine alırken ona da dikkat ederek aldım. Pek tabii yüksek ve düşük voltaja karşı kendini korumaya alması daha iyi. Çünkü köyümüdeki özel trafolarda, voltaj yüzünden kaynak makinesini yakan çok insan var. Bizim makine en azından uyarı verip çalışmıyor. Ve bu uyarı sayesinde çiftlikteki birçok elektrikli aleti de yanmaktan kurtarmış oldu. Arıza kaydı açtığımız gece arayıp bilgi aldılar. Ve sabah erkenden gelip, köyün trafosuna çıkarak muhtemelen kademe ayarı yapmışlar. Yani voltaj sorunu çözüldü. Çözdük dönüşü yapıldı. Ama teknik olarak ne yaptılar onu bilemiyorum. Tahminim trafo kademesini ayarladıkları yönünde. 2 Hafta önce de yan komşumuzun derin dondurucu motoru yanmış, servis motor değiştirmiş. Belki de bu voltaj yüksekliğinden olmuştur.
Şimdi ( şu anda ) bu yerde kısme yokmu ?
Gece gelebilirler .
Kimse yoksa bile
Açıkta olan ( olması gereken )
Sayaç öncesi kofreden kontrol etmeleri gerek .

Ellerindeki arıza kayıt sırası , yol yakınlığı ve öncelik ? vs gibi .
Gelmezlerse yanlış yaparlar . ( takip cihazı )

Mesaj göndermişlerdir size ve arıza kaydı alan bu tel . numarasından bilğilendirmemizi istermisiniz diye sorarlar .
Teşekkürler hocam. Ekip sabah erkenden gelip trafoya müdahale etmişler. Voltaj sorunumuz çözüldü. Bu arada gözümüzün önünde olacak bir prize voltaj ölçer bir ekranlı cihaz takayım diyorum. Malum her sene başında belki bu sorun olacak. En azından voltajı takip etmiş olalım ki yüksek olduğunda Enerjisayı arayıp çözdürelim. Nasıl bir alet tavsiye edersiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri