inverter kaynak makinası arıza notları

5 senedir kullandığım kaynak makinem patladı. Şaseyi taktım elektrodu kaynatacağım yere değdirdim değdirir değdirmez pat diye ses geldi ve stop etti. Söktüm igbt nin bitanesi soğutucu alüminyuma ufak bi is yapmış ufacık kararma var soğutucuda. Toplamda 2 adet 75T60 igbt var. Diğeri sağlam gibi görünüyor ama multimetre kısa devre yapıyor bacakların 3 üde. 2 sidemi arızalı?

paskomya

Üye
önce sök kontrol et sağlam mı diye, sonrada zenerleri ve ayaklarındaki dirençleri ölç arızalı olan varsa değiştir igbtleri sonra tak fişe takmadan önce araya lamba gir sonra fişe tak başka arıza varsa igbtler yanmasın

önce sök kontrol et sağlam mı diye, sonrada zenerleri ve ayaklarındaki dirençleri ölç arızalı olan varsa değiştir igbtleri sonra tak fişe takmadan önce araya lamba gir sonra fişe tak başka arıza varsa igbtler yanmasın
İgbt 2 sinide söktüm adreste verdiğim led devresi ile kontrol ettim led yanmadı 2 igbt de.

https://leetsacademy.blogspot.com/2017/04/how-to-test-igbt-find-bad-igbt.html?m=1

İgbt siparişi verdim gelirse takacam ama bir daha aynı sorun olursa diye korkuyorum.
Makine çok güzel çalışıyordu. Kapağı açık çalışıyordum sürekli. Sonradan kapağını kapatıyım dedim kapattım bu sorunla karşılaştım kapağı kapattıktan sonra. Acaba kapağı kapatınca biyer kısa devremi yaptı da patladı. Nede olsa avuç taşlama talaş malaş heralde tahminim bu yüzden. Kapağı takarken hava tutmadan takmıştım

paskomya

Üye
2side arızalı diyorsun, zenerleri sakın unutma.led yanmıyorsa 24 volt devresi de arızalı demektir, oraya da bakmak gerekir

Son düzenleme: