Inverter arızası

usta giriş DC konumunda ölçülür. AC de değil. biraz dikkat lütfen
girişi değil birine dokunurken diğeri ile çarpıldığım noktaya temas ederek kendimce beni çarpan elektrik akımını ölçmeye çalıştığımı sanıyorum, bir uca dokunup diğer uç ile giriş voltajını ölçemeyeceğimi yada sizin bakış açınızdan invertere giren voltajı ölçmeye değil beni çarpan elektrik akımını ölçtüğümü sanıyorum. yani amacım giriş voltajını ölçmek olsaydı siz haklıydınız ama amacım beni çarpan voltajı ölçmek ki zaten ucun biri elimde.
usta giriş DC konumunda ölçülür. AC de değil. biraz dikkat lütfen

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
usta insan vücudu elektriği iletir biliyorsunuz değil mi? enerji verdiğinizde neden girişe dokunuyorsunuz ben onu anlamadım? invertöre dc akım girersin ac akım alırsın girişi dc de ölçersin, çıkışıda ac de ölçersin. şimdi o görsele bak ne görüyorsun giriş ac konumunda ölçülüyor, siz ne cevap verirdiniz? olayınızı daha geniş anlatırsanız biz de bildiğimiz kadarıyla yardım ederiz.

usta insan vücudu elektriği iletir biliyorsunuz değil mi? enerji verdiğinizde neden girişe dokunuyorsunuz ben onu anlamadım? invertöre dc akım girersin ac akım alırsın girişi dc de ölçersin, çıkışıda ac de ölçersin. şimdi o görsele bak ne görüyorsun giriş ac konumunda ölçülüyor, siz ne cevap verirdiniz? olayınızı daha geniş anlatırsanız biz de bildiğimiz kadarıyla yardım ederiz.
bir ucu elimde olan akım ölçme aletiyle sadece pozitif giriş ucuna akım ölçme aletinin diğer ucunu dokundurup giriş akımını ölçtüğümü sanmanız ve akım ölçme aletinin ac ölçümünde olmasını değerlendirmeniz (ben bunları bira eşliğinde yazıyorum, yaşım 61) sizinde aynı şartlarda yazdığınızı varsayıyorum. ben inverteri yeni aldım, çalışırken (inverter) elimi arkasına götürmem gerekti (temizlik amaçlı) çarpıldım, beni çarpan elektrik voltajını ölçmek için bir ucunu (akım ölçme aletinin) tutarak diğer ucunu beni çarpan yere (pozitif giriş ucuna) deydirmek suretiyle kendimce ölçtüm, 100 küsür voltu görünce (ilk defa bu büyüklükte bir inverter kullanıyorum) acaba hepsimi böyle yoksa invertermi arızalı bir öğreneyim istedim, dikkate alıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, üniversal çıkışını iptal ettim kablo ile üçlü fişe bağladım sorunum halloldu, ilgilenen,ilgilenmeyen herkese teşekkürler. afiyet olsun.

çalışırken (inverter) elimi arkasına götürmem gerekti (temizlik amaçlı) çarpıldım, beni çarpan elektrik voltajını ölçmek için bir ucunu (akım ölçme aletinin) tutarak diğer ucunu beni çarpan yere (pozitif giriş ucuna) deydirmek suretiyle kendimce ölçtüm, 100 küsür voltu görünce (ilk defa bu büyüklükte bir inverter kullanıyorum) acaba hepsimi böyle yoksa invertermi arızalı bir öğreneyim istedim,
Bu gibi cihazlarda izolasyon tekniği adı verilen bir teknik bulunmaktadır.
Sizin sıfır voltluk potansiyel farkı görmeniz gereken şasenin, hangi devrelerle irtibatlı olduğunu, nasıl bir izolasyon tekniği kullanıldığını bilmiyor olmanız normaldir.
Bu konunun teknik açıklamasını bilimsel olarak yapabilmek için inverterin tam şemasını bulmak gerekmektedir.
Böylece şase ile herhangi bir uç arasındaki olası AC gerilim farklarının nereden kaynaklandığı konusunda kesin bilgiye ulaşılabilecektir.

Bu gibi cihazlarda izolasyon tekniği adı verilen bir teknik bulunmaktadır.
Sizin sıfır voltluk potansiyel farkı görmeniz gereken şasenin, hangi devrelerle irtibatlı olduğunu, nasıl bir izolasyon tekniği kullanıldığını bilmiyor olmanız normaldir.
Bu konunun teknik açıklamasını bilimsel olarak yapabilmek için inverterin tam şemasını bulmak gerekmektedir.
Böylece şase ile herhangi bir uç arasındaki olası AC gerilim farklarının nereden kaynaklandığı konusunda kesin bilgiye ulaşılabilecektir.
teşekkür ederim,çıkıştaki üniversal ucu çıkarıp kablo lehimledim, 3 lü fişe bağladım, çarpma olayı ortadan kalktı, ilginize teşekkür ederim.

(ben bunları bira eşliğinde yazıyorum, yaşım 61) sizinde aynı şartlarda yazdığınızı varsayıyorum.
1- çalışırken içki içmem
2-içerken de çalışmam, benim de yaşım 57
size afiyetler olsun, biz de işte akşamdan akşama içeriz (bira beni kesmiyor) benim gözlüklerim gayet iyi gösteriyor ama sizin resimde benim gördüğümü görüyor. anladığım kadarıyla amatörsünüz, elinizdeki o ölçü aletini ben kaptanlara veriyorum, voltajı ölçsünler diye. sanırım bizim ölçü aletlerimiz sizinkinden biraz yukarıda.

1- çalışırken içki içmem
2-içerken de çalışmam, benim de yaşım 57
size afiyetler olsun, biz de işte akşamdan akşama içeriz (bira beni kesmiyor) benim gözlüklerim gayet iyi gösteriyor ama sizin resimde benim gördüğümü görüyor. anladığım kadarıyla amatörsünüz, elinizdeki o ölçü aletini ben kaptanlara veriyorum, voltajı ölçsünler diye. sanırım bizim ölçü aletlerimiz sizinkinden biraz yukarıda.
bir ucu elimde olan akım ölçme aletiyle sadece pozitif giriş ucuna akım ölçme aletinin diğer ucunu dokundurup giriş akımını ölçtüğümü sanmanız ve akım ölçme aletinin ac ölçümünde olmasını değerlendirmeniz (saat 17.09 da yazdığım bölümden)
Universal uç dediginiz baglantida toprak kablosu kullanilmiyor muydu?
inverterde toprak ve nötr yokmuş, her iki uctan 110 gelirmiş, 61 yaşında da birşeyler öğrenebiliyor insan :)

Son düzenleme:
bir ucu elimde olan akım ölçme aletiyle sadece pozitif giriş ucuna akım ölçme aletinin diğer ucunu dokundurup giriş akımını ölçtüğümü sanmanız ve akım ölçme aletinin ac ölçümünde olmasını değerlendirmeniz (saat 17.09 da yazdığım bölümden)
tamam ustam özür dilerim, hatalı olan benim, bu aralar gözlüklerimin camlarını temizlemeyi unutuyorum. siz haklısınız, artık ben bir şeyler demiyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri