Intouch - ion pml 7300 analizör

manta38

Üye
ION PML7330 dan veya 7300 serisinden bilgileri Intouch'a nasıl aktarabilirim?..
ION Setup programı ile değerleri okuyorum ama bunu başka uygulamalara nasıl aktarabilirim? Mesela Intouch...
Modbus TPC server ımı kurmalıyım? (Panelden ethernet portu üzerinden okuyorum)

Kısacası, Intouchda ION PML 7330 ün datalarını okuyabilirmiyim, yardımcı olursanız acayip sevinicem

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Analizörün ethernet hattıyla gönderdiği dataların hangi protokolle gönderdiğini öğrenmelisin. Eğer modbus ile verileri yolluyorsa Modbus Ethernet I/O server'ını kurup daha sonra analizörün hangi adresinden hangi değerlerin geldiğini cihazın manuelinden bularak Scada'ya istediklerini ekleyebilirsin.

Netten 7330 modelinin manueline bir göz attım. Dosya boyutu büyük olduğu için linkini veriyorum. Manuelin 4-18 bölümünde "Using the Modbus RTU Protocol" başlığı altında tüm bilgileri ve modbus adreslerini vermiş. Cihaz modbus ethernet değil Modbus RTU protokolünü destekliyormuş. Yani sahadaki analizör Modbus Slave Intouch Modbus master olacak. Modbus RTU I/O server'ını yüklediğinde senden IP adresi değil, seri bağlantının hangi porta yapıldığını, bağlantı hızını vs. bilgileri sorar bunlar analizördeki değerlerle bire bir aynı olmalıdır.
Dataları ethernetten okuyorum demişsiniz ama cihaz çıkışları RS485 görünüyor 485 - TCP/IP dönüştürücü mü kullanıyorsunuz? Eğer böyleyse bilgisayara bağlantıyı yaptığınız noktada tekrar seri RS485 9 pin com bağlantısına dönüştürme yapmanız gerekebilir.

http://www.nepsi.com/es/PDF Files/7330ION_User's_Guide.pdf

Volvarine cevabın ve ilgin için çok teşekkür ederim...
Bir firma ION 7330 için özel bir vb yazılımı hazırlamış ve bunu bizim işletmede bir bilgisayara kurdular. Software de bazı gariplikler vardı, bazı değerleri göstermiyordu. Kendileri orta ölçekli bir software le bunu ethernetten portu aracılığı ile okuyabilmişler. Çünkü sadece eth. portunu bağladık, Ip adresi ve port numarası ile işi hallettiler. Zaten kafamı karıştıranda bu...
Daha sonra ION software ile ben firmware güncellemesi yaptım, olması gereken değerlerin hepsini ION v2.71 ile okudum ama bu seferde firmanın software i iletişime geçememeye başladı.
Bende bunu intoucha taşımaya karar verdim. Ne yaptıysam bir türlü ethernetten okuyamadım.
Evet pdf. lerde modbus rtu veya modbus tcp/ıp yi desteklediği görülüyor.
Herhangi bir ı/o serverlada okuyamadım . Kepserver mı istersin, Modbus opc mi istersin.
Registerler örneğin 40011, 40012... diye gidiyor. BEn bunlara ethernetten bağlanıyorum, fakat hepsi sıfır!
Cihaz bağlanmış gözüküyor ama okuyamıyorum. Yani ethernetten direk bağlanılabiliyor ama ben bi türlü firmanın yaptığını beceremedim. Ekstra bi dönüştürücüde kullanmak istemiyorum, cihaz bilgisayarıma yaklaşık 50-60 metre mesafede ve ağdan bağlanmak tek çözüm gibi, o yüzden com portları hiç denemedim.
Netice itibarı ile aklım bir hayli karıştı. Zaten ION ile ilgili dökümanlarda bir hayli zayıf ( rtu dışında bilgileri okumak konusunda)
Biraz daha uğraşıp olmadı com lardan bağlanıcam.

İlgin için tekrar teşekkür ediyorum.

Rica ederim benimde üzerinde uğraştığım bir konu olduğu için direk dikkatimi çekti.
Yanlış hatırlamıyorsam cihaz manuelinde sadece Modbus RTU desteği bulunduğu yazıyordu. Belki bu yüzden dataları ethernet üzerinden okuymadınız. Modbus RTU'dan Modbus TCP protokolüne geçmek için gateway kullanmanız gerekir. Marka ezberimde yok ama nette modbus RTU / modbus TCP protocol gateway olarak aratırsanız direk karşınıza çıkar.
Mesafe 50-60 metre ise aslında com porttanda bağlanabilirsiniz ama yinede RS485 / RS232 dönüştürücü kullanmanız gerekir.
Bağlantıyı gerçekleştirdiğinizde bilgi verirseniz sevinirim.

Elimde 1 adet ABC LUFP 7 var, zannedersem bununla bağlanabilirim. ION dan LUFP portuna, bundan da ethernete çıkışı deniycem. İnşallah olur, ilgin için çok teşekkür ederim. Eğer olursa bilgisini seve seve vericem.

Yeni konularda görüşmek üzere...

Sn volverine
Arkadaşlar ıon eternet portundan sadece ıon protokolu ile haberleşir biz de GE'nin scadasına veri almak
için kök sökmüştük. Ion içerisinde kullanıcı tanımlı modbus hüçrelerini tanımladık ve RS485/eternet
dönüştürücü ile verileri sağlıklı bir şekilde aldık şu an IOn scadası eternetten çalışıyor, Ge'nin scadasıda
bizim ıon içerisine tanımladığımız hücreler üzerinden gene GE'ye ait multilink RS485/Fiber optik converter ile
merkezimize (multi mod )fiber kablo ile getiriyoruz ve kullanıyoruz. El kitabında kullanıcı tanımlı modbus
hucrelerini ayarlarsan tüm modbusu destekleyen scada yazılımları ile verileri alabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri