Input a paralel bağlantı sorunu

magicturk

Üye
Merhaba;
HAzır bir makine de Mitsubishi PLC(Fx3g40MR/Es) modeli kullanılarak makine çalışıyor.
Ben ise bazı inputlarına ne geldiğini öğrenmek istiyorum. Yani sisteme paralel bağlantı yapmaya çalışıyorum.
Bunun için bir tane 24V kuru role kullandım en basiitinden . Kapı sivicinden dönen sinyale bir ucunu diğer ucunuda 0 bağladım. Fakat ne roleyi çekti nede PLC sivici okuyabildi. Voltaja baktığımda yarıya kadar düştüğünü gördüm. Temel elektronik te paralel bağlayınca voltaj değişmez. Ama bunda voltaj düşüyor ve bu yüzden (sanırım PLC görmüyor ve roleyide çekmiyor)
Bu sorunun çözümü nedir özellikle daha önce başına gelen arkadaşlardan ricam olacak.
Eğer bağlantılarımda bir rev vs olacaksa lütfen aşağıdakine ek yaparak çizimlede desteklerisiniz süper olur.
Sorum saçma olaiblir ama ben otomasyon yada elektronik müh falan değilim.
Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Fx3g 40mr datasheet linki
Fx3G series manuel PDF

Not : PLC AC besleme: Sensor ve sivitch ler PLC üzerinden beslenmektedir.
Role üzerinde role çektirerek falan bir yöntemle çözülebilir ama :( bu daha çpok win a format atmak gibi oluyor.
56596

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba;
HAzır bir makine de Mitsubishi PLC(Fx3g40MR/Es) modeli kullanılarak makine çalışıyor.
Ben ise bazı inputlarına ne geldiğini öğrenmek istiyorum. Yani sisteme paralel bağlantı yapmaya çalışıyorum.
Bunun için bir tane 24V kuru role kullandım en basiitinden . Kapı sivicinden dönen sinyale bir ucunu diğer ucunuda 0 bağladım. Fakat ne roleyi çekti nede PLC sivici okuyabildi. Voltaja baktığımda yarıya kadar düştüğünü gördüm. Temel elektronik te paralel bağlayınca voltaj değişmez. Ama bunda voltaj düşüyor ve bu yüzden (sanırım PLC görmüyor ve roleyide çekmiyor)
Bu sorunun çözümü nedir özellikle daha önce başına gelen arkadaşlardan ricam olacak.
Eğer bağlantılarımda bir rev vs olacaksa lütfen aşağıdakine ek yaparak çizimlede desteklerisiniz süper olur.
Sorum saçma olaiblir ama ben otomasyon yada elektronik müh falan değilim.
Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Fx3g 40mr datasheet linki
Fx3G series manuel PDF

Not : PLC AC besleme: Sensor ve sivitch ler PLC üzerinden beslenmektedir.
Role üzerinde role çektirerek falan bir yöntemle çözülebilir ama :( bu daha çpok win a format atmak gibi oluyor.
Ekli dosyayı görüntüle 56596

Optokuplör kullanırsan sorunun çözülür çok düşük akımlarlar ile iletime geçebilir. Plc üzerindeki 24volt besleme akımı yetmiyor.

Kapı switchinin verdiği akım röleyi sürmek için yeterli gelmiyordur. Bunun için ya çok düşük akımlı mini röle, ya da daha iyisi optocoupler kullanmalısınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri