Ink-Jet yazıcı ile PCB yapımı

Arkadaşlar merhaba. Eski lazer yazıcımın bozulması sonucu ileriyi görmeyip, ucuza Ink-Jet yazıcı aldım. Bildiğiniz gibi, mürekkepli yazıcılarda ütü yöntemi olmuyor. Bende, alüminyum folyoya devreyi basıp, asite atarım sonra mürekkepli yerler erimez, o kalan devre kısmını da bakır plakete yapıştırıp, bakır plaketi de asite atarım dedim. Devreyi alüminyumun mat kısmına bastım. Asite attım ancak -benden kaynaklı mıdır bilmem- alüminyum folyonun üzerindeki mürekkepli kısımda eridi ve alüminyum yok oldu. :) Acaba tonersiz ve ütüsüz nasıl yaparım PCB'yi? Şimdiden teşekkürler.

Ben mürekkepli Yazıcı da bu iş olmaz biliyorum?
Ayrıca mürekkepli Yazıcıda alüminyum folyo ya nasıl yazdırdığınızı da anlamadım???? Folyo bu... Bükülür yırtılır.

Yok hocam. Folyoyu kağıda yapıştırdım öyle çok güzel yazıyor. Tek yapmam gereken o folyodaki mürekkebi bakıra aktarmak.

Benimde bildiğim ink jet yazıcılarla pcb çıktısı alınamıyor.

Bende denedim. Hatta bir arkadaş vasıtası ile bir ink jet yazıcı ile bakır plaket üzerine çıktı aldım. yani aktarmaya gerek kalmadı direkt asite attım ilk önce mürekkep kalktı.

Bir yerde duydum ama nasıl yapılır bilemem.

Bir ink jet kartuşuna farklı bir mürekkep bu permanent mürekkep şarj edip yine direkt pcb ye baskı alarak pcb yapıldığını okumuştum. Ne derece doğru uygun yapılabilir bilmiyorum.

Kolay gelsin.

Benimde bildiğim ink jet yazıcılarla pcb çıktısı alınamıyor.

Bende denedim. Hatta bir arkadaş vasıtası ile bir ink jet yazıcı ile bakır plaket üzerine çıktı aldım. yani aktarmaya gerek kalmadı direkt asite attım ilk önce mürekkep kalktı.

Bir yerde duydum ama nasıl yapılır bilemem.

Bir ink jet kartuşuna farklı bir mürekkep bu permanent mürekkep şarj edip yine direkt pcb ye baskı alarak pcb yapıldığını okumuştum. Ne derece doğru uygun yapılabilir bilmiyorum.

Kolay gelsin.
Ben alüminyuma bastığımda mürekkebe zarar gelmedi. Hatta akmadı, dağılmadı bile. Benim sorunum ya alüminyumdan bakıra aktaracağım ya da direkt bakıra basacağım ama yazıcı biraz kompakt. Bakınız;
http://www8.hp.com/tr/tr/products/printers/product-detail.html?oid=16180957
Hani, bakır plaketi koymak için biraz kırmam gerekecek.

Hayırlı olsun.
HP tanklı. Gözüm kalmıştı ama tankı az ufaktı.
Yıllarca hp inkjet kullanırdım. 15 yıldır (biri hediye) 3 farklı model hp inkjet i günde yıllık ortalama 50çıktı hunharca kullandım. Tek sorunu enjektörle mürekkep doldurmaktı. Halbuki, Mürekkebi de su fiyatına.

Bu yıl Satıcıya uydum. Tankı büyük diye epson L382 3ay önce aldım. Başıma gelebilecekleri öğrendim Hata kodu. Mürekkep pedi vs... vs...
Pişmanım.

Mürekkepli yazıcı pişmanlıktır. En iyisi al bir tane lazer yazıcı otur oturduğun yerde. Ne işin var mürekkepliyle diye demeden edemiyorum kendime. O kadar kötü yazıyor ki, yazma kafasının izleri belli oluyor kağıtta.

Mürekkepli yazıcı pişmanlıktır. En iyisi al bir tane lazer yazıcı otur oturduğun yerde. Ne işin var mürekkepliyle diye demeden edemiyorum kendime. O kadar kötü yazıyor ki, yazma kafasının izleri belli oluyor kağıtta.
Öyle deme.
Günde 50 çıktı.
Yıllık en az 15bin sayfa ve maliyet, yarım kilo siyah mürekkep yılda 30 tl. Ayrıca 20 günde bir kullanıpta kartuş nozüllerini tıkamazsan iz yapmaz.

Lazer iyidir... tamam. Maliyeti nasıl bilmem.
Anlatırsanız sevinirim.

Şöyle söyleyeyim, eski Epson C-1600 yazıcım vardı. Yılda ortalama 500 kağıt basardık her halde. Geçen sene bozuldu, bozulmadan önce en son tonerleri 2010'da dolduruldu. Siz düşünün. :)

Şöyle söyleyeyim, eski Epson C-1600 yazıcım vardı. Yılda ortalama 500 kağıt basardık her halde. Geçen sene bozuldu, bozulmadan önce en son tonerleri 2010'da dolduruldu. Siz düşünün. :)
Resmi kurum ve işyeri hariç, Şahsen ben yılda 500 sayfa çıktı almak için evime herhangi bir yazıcı satın almam.
2bin A4 çıktı için, 50 tl toner maliyetli gelir bana.
Ama sizin örnekteki gibi.;
Toner en az 2-3 yıl bozulmadan yazıcı içinde dayanır. Lakin az kullanılıp yer işgal bir makinayı evden atarlar.
Israr edersem benide;))

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri