ingilizce önemli mi

ikavakci

Üye
arkadaşlar;
44 yaşında bir mühendis olarak tecrübem şu şekilde;

mesleğimizle ilgili bulabileceğiniz dökümanlar;

ingilizce %99.9

türkçe %0.0005

öğrenmeyi öğrenmek veya kendinizi sürekli geliştirmek istiyor iseniz.

başka çare yok, ingilizce dökümanları okuyacak ve %90 anlayacak seviyede ingilizce bilmeniz gerekiyor.

biliyorum söylemesi kolay ama yapması zor.

zor yolu seçmenizi ve kendinize yatırım yapmanızı tavsiye ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Kesinlikle katılıyorum. Bu meslekle uğraşan birisi için İngilizce olmazsa olmaz...

arkadaşlar;
44 yaşında bir mühendis olarak tecrübem şu şekilde;

mesleğimizle ilgili bulabileceğiniz dökümanlar;

ingilizce %99.9

türkçe %0.0005

öğrenmeyi öğrenmek veya kendinizi sürekli geliştirmek istiyor iseniz.

başka çare yok, ingilizce dökümanları okuyacak ve %90 anlayacak seviyede ingilizce bilmeniz gerekiyor.

biliyorum söylemesi kolay ama yapması zor.

zor yolu seçmenizi ve kendinize yatırım yapmanızı tavsiye ederim.

alıntı mı bu? bilgilerinizde 28 görünüyor yaş 44 üm diyorsunuz?

sayın semazen1234
keşke yaşım 28 olsa
ama nereden değişeceğini bilmiyorum

son yıllarda üretici firmaların kataloglarında ve kullanım klavuzlarında türkçeyi ilave ettiklerini görüyoruz.ama bu kesinlikle yeterli değil.ben konuya birde farklı açıdan bakmakta fayda var diye düşünüyorum.sorunun büyük bir kısmının bizden kaynaklandığını düşünüyorum.örnek x bir büyük firmanın manueline bakıyorum 12 farklı dilde yazılmış türkçe yok.bizlerdende tık yok.en ufak bir tepki yok.bizim gibi teknik elemanlar ses çıkarmazsa istekte bulunmazsa adamlarda bildiği teraneyi okur.mesela bu forumda bulunan üye arkadaşlardan bende dahil kaç kişi siemense mail atıp türkçe katalog eksikliklerinden bahsettik.tabiiki ingilizce neredeyse evrensel dil oldu bizim için olmazsa olmaz lardan oldu.en azından teknik terimleri bir çoğumuz biliyoruz ama hakkımız olan bir gerçekte göz ardı edilemez.türkiye pazarından para kazanıyorsa türkçe kaynak vermek zorundalar.en azında zorunda olmalılar...

son yıllarda üretici firmaların kataloglarında ve kullanım klavuzlarında türkçeyi ilave ettiklerini görüyoruz.ama bu kesinlikle yeterli değil.ben konuya birde farklı açıdan bakmakta fayda var diye düşünüyorum.sorunun büyük bir kısmının bizden kaynaklandığını düşünüyorum.örnek x bir büyük firmanın manueline bakıyorum 12 farklı dilde yazılmış türkçe yok.bizlerdende tık yok.en ufak bir tepki yok.bizim gibi teknik elemanlar ses çıkarmazsa istekte bulunmazsa adamlarda bildiği teraneyi okur.mesela bu forumda bulunan üye arkadaşlardan bende dahil kaç kişi siemense mail atıp türkçe katalog eksikliklerinden bahsettik.tabiiki ingilizce neredeyse evrensel dil oldu bizim için olmazsa olmaz lardan oldu.en azından teknik terimleri bir çoğumuz biliyoruz ama hakkımız olan bir gerçekte göz ardı edilemez.türkiye pazarından para kazanıyorsa türkçe kaynak vermek zorundalar.en azında zorunda olmalılar...

Aynen katılıyorum bir olup hep birlikte büyük firmaların mail adreslerine mail atmak gerek, türkiyedeki satış temsilcilerine bu üreticileri müşteri şikayetleri konusunda uyarmalarını istemeliyiz.

Maalesef ingilizce olmazsa olmaz.

Bu rica meselesi değil yasal bir zorunluluktur. Yanılmıyorsam devlet 2010 yılında çıkartılan bir kanunla yurt dışından ithal edilen ürünlere ekstrem bir durum olmadıkça Türkçe kullanım kılavuzu konulmasını zorunlu kıldı. Bu kanunun kapsamında makine parçaları ya da teknik malzemeler olmayabilir. Yanılıyorsam düzeltin.

Ayrıca yabancı dil bilmek ki özellikle ingilizce hem teknik hem kültürel anlamda şarttır.
Dil bilmek sizin eğitim seviyenizi de belirler. Ayrıca neden İngilizce diye soracak olursanız, bunun milli görüşle bir ilgisi yoktur. Neden Fransızca neden Almanca değil de ingilizce? İngilizce Dünyadaki en kolay dillerden biridir. Eğer Türkçe herkesin kısa zamanda kolayca öğrenebileceği bir dil olsaydı Dünyadaki ortak dil Türkçe olurdu.

Ayrıca bence sistemi komple değiştirmek yerine kendinizde bazı geliştirmelere gitmek zorundasınız.
Bunca insan yanılıyor olamaz.

Son düzenleme:
sayın Fluke,
"Ayrıca yabancı dil bilmek ki özellikle ingilizce hem teknik hem kültürel anlamda şarttır.
Dil bilmek sizin eğitim seviyenizi de belirler. Ayrıca neden İngilizce diye soracak olursanız, bunun milli görüşle bir ilgisi yoktur. Neden Fransızca neden Almanca değil de ingilizce? İngilizce Dünyadaki en kolay dillerden biridir. Eğer Türkçe herkesin kısa zamanda kolayca öğrenebileceği bir dil olsaydı Dünyadaki ortak dil Türkçe olurdu."

Osmanlı İmparatorlugu hala parçalanmamış ve yükselme dönemindeki kadar güçlü olsaydı şuan İngilizce mi yoksa Osmanlıca mı konuşuyor olacaktık?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri