Induction Motor için 220/110v Trafo Seçimi

Ersem

Üye
Merhaba Arkadaşlar elimde bant motoru olarak kullandığımız 100v , 1,4 A 72/86 r/min ,50/60 HZ , 15 piko F kondansatörle kullanın diye yazan bir indiksiyon motorumuz var. Ana Panodan kumanda etmekte sürekli sorunlar yaşıyordum.. Çıkış bant motoru için ayrı bir ufak pano yaptım. Beslemek için elimde bulunan 220/110 V 50 VA trafoyu kullandım.Bir süre problemsiz çalıştı. Şu an bakıyorum, trafo kavrulmuş.
Muhtemel sebepleri ;
1. Trafo gücü düşüktü, ( 50 KA yerine kaç kullanmalıyım.?, Nasıl hesaplarım ? )
2. Yaptığım pano çok ufaktı.ısıdan dolayı sistem ve malzeme kavruldu.
(biraz daha büyüğünü yapabilirim.)

Cevaplarınızı bekliyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla.

Motor : 5IK60AF-18RA OM Oriental Motor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
100 volt,1,4 amp. 140 VA. güç demektir.Trafo kayıplarını ilave edersek 170-180 VA. bir trafo kullanırsnız sorun ortadan kalkacaktır.Kolay gelsin.

Merhaba Arkadaşlar elimde bant motoru olarak kullandığımız 100v , 1,4 A 72/86 r/min ,50/60 HZ , 15 piko F kondansatörle kullanın diye yazan bir indiksiyon motorumuz var. Ana Panodan kumanda etmekte sürekli sorunlar yaşıyordum.. Çıkış bant motoru için ayrı bir ufak pano yaptım. Beslemek için elimde bulunan 220/110 V 50 VA trafoyu kullandım.Bir süre problemsiz çalıştı. Şu an bakıyorum, trafo kavrulmuş.
Muhtemel sebepleri ;
1. Trafo gücü düşüktü, ( 50 KA yerine kaç kullanmalıyım.?, Nasıl hesaplarım ? )
2. Yaptığım pano çok ufaktı.ısıdan dolayı sistem ve malzeme kavruldu.
(biraz daha büyüğünü yapabilirim.)

Cevaplarınızı bekliyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla.

Motor : 5IK60AF-18RA OM Oriental Motor

ortalama 200 va bir trafo kullanmanızı öneririm.kafanız rahat olur.

Konuyu tekrar hortlatmak gibi olmasın ama aynı motor ile karşı karşıyayım. Bi makinada kullanılmış. Motordan 3 uç çıkıyor. Biri sağa ikincisi sola üçüncü uçta nötr. Motor ilk kalkışta zorlanıyor. Kondansatör kullanmadığımdan dolayımıdır? Kondansatörü nereye nasıl bağlamalıyım. Daha evvel hiç karşılaşmadığımdan bilemiyorum. İleri geri fazlarını verirken röle kullanmammı sağlıklı olur yoksa kontaktörmü? Yada bir öneriniz varmıdır?
IMG_20160129_174206.jpg

Yardımcı olabilecek bir arkadaşımız varsa çok sevinirim.

Ben tam bilmiyorum fakat o uçlar sağa sola nötr değildir.Faz,nötr ve kondansatör uçları olabilir.

nötr ucu belli. motoru saat yönüne çeviren faz diğer uçta kondansatör diye bilirmiyiz? Yani Resim-1 deki bağlantımı Resim-2 ye göre uyarlamalıyım?
resim-1.jpg
resim-2.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri