indiksiyon ısıtma tekniği yardım

arkadaşlar forumda ve nette baya bi araştırdım indiksiyonla ısıtma üzerine netbir şema bulamadım deneme amaçlı çok düşük güçlü bile olsa bii uygulama yapmak istiyorum ama sıfırdan tasarım yapacak kapasitem yok sanırım gördüğüm örneklerde bobinler var fakat kaçlık tel kaç spir gibi veriler yok rezonans olayı ayrı bi sorun bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi acaba

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kimse bu konuda bişi yazmamışş ama ben nette ararken alttaki linki buldum ama indiksiyon olayı deneme için bile olsa bu kadar basit çalışırmı ?
derinelektronik.com-180 khz indüksiyon ısıtıcısı

Ekteki devrede rezonans değişmek istediğinde nasıl bir geri besleme yaptığını göremedim. Biliyorsunuz ki rezonans frekansı ile sistem senkron çalışmaz ise kendi kendini bozar. çünkü tank devresindeki akım transistörler üzerinden geçer.

ikinci olarak bobin üzerinden geçen akım şu anda tekyönde geçmektedir. Arkadaş bunu nasıl çözmüş.

Ben birebir bu işin içindeyim ancak tüm devre dizaynlarımız ticari olduğundan burada paylaşmam mümkün değil.:(:(:(:(:(

kimse bu konuda bişi yazmamışş ama ben nette ararken alttaki linki buldum ama indiksiyon olayı deneme için bile olsa bu kadar basit çalışırmı ?
derinelektronik.com-180 khz indüksiyon ısıtıcısı
internette fazlasıyla devre var, önemli olan uygulamada nerde ne ile karşılaşılıyor yani püf noktalarını paylaşmak...
ben denemediğim için tahmini yazıyorum, çalışma bobininin kendi kapasitansına dikkat etmek gerekli galiba..birde bobini soğutuyorlar, ısınınca değerleri değişmesin diye herhalde, ayrıca yüksek frekansta, deri etkisine dikkat edilmeli..

@tossun2008,
t142c iptal edilip tek yönde akım geçse rezonans olmaz mı?

Ekteki devrede rezonans değişmek istediğinde nasıl bir geri besleme yaptığını göremedim. Biliyorsunuz ki rezonans frekansı ile sistem senkron çalışmaz ise kendi kendini bozar. çünkü tank devresindeki akım transistörler üzerinden geçer.

ikinci olarak bobin üzerinden geçen akım şu anda tekyönde geçmektedir. Arkadaş bunu nasıl çözmüş.

Ben birebir bu işin içindeyim ancak tüm devre dizaynlarımız ticari olduğundan burada paylaşmam mümkün değil.:(:(:(:(:(

üstadım tabi ekmek yediğiniz projeleri paylaşmamanız normal paylaşmanızda zaten etik olmaz benim bu şekil bi deneme yapmak istememin amacı çap8 1mm kalınlıkta boru tavlamak ama çok komplike bi sisteme para yatırılmayacağından kendim bişi yapabilirmiyim diye araştırıyorum bu işi yapabilmek için osilaskobum bile yok indiksiyon olayıda bak şemaya yap baskıdevreyi mantığıyla olacak kadar basit bir olay dill ama açıklamalarınızz içinn çok teşekkür ederim

internette fazlasıyla devre var, önemli olan uygulamada nerde ne ile karşılaşılıyor yani püf noktalarını paylaşmak...
ben denemediğim için tahmini yazıyorum, çalışma bobininin kendi kapasitansına dikkat etmek gerekli galiba..birde bobini soğutuyorlar, ısınınca değerleri değişmesin diye herhalde, ayrıca yüksek frekansta, deri etkisine dikkat edilmeli..

@tossun2008,
t142c iptal edilip tek yönde akım geçse rezonans olmaz mı
?

Çıkıştaki borunun içinden genelde su geçer çünkü aşırı ısınıp yanmaması için. (örneğin bizim sistemlerde en güçlüsünde tabiki 45000 A akım dolaşmaktadır)

Deri etkisi denen şeyin ise iki ismi vardır skin effect ve penetrasyon derinliği. bunların tamamı bobine giden akımın nereden gideceğine karar veren çok hassas dengelerdir. 150 khz lik bir bobinin penetrasyon derinliği 0,1mm den azdır. dolayısıyla akım diğer kısımlardan geçmiyeceği için soğumaya yardım ederler.

T142c nin birini çıkartıp tek yönde hiç denemedim ama sanırım Sn. Nicola TESLA zamanında bu işin kuralını yazmış. Bilmem anlatabildimmi.

Çıkıştaki borunun içinden genelde su geçer çünkü aşırı ısınıp yanmaması için. (örneğin bizim sistemlerde en güçlüsünde tabiki 45000 A akım dolaşmaktadır)

Deri etkisi denen şeyin ise iki ismi vardır skin effect ve penetrasyon derinliği. bunların tamamı bobine giden akımın nereden gideceğine karar veren çok hassas dengelerdir. 150 khz lik bir bobinin penetrasyon derinliği 0,1mm den azdır. dolayısıyla akım diğer kısımlardan geçmiyeceği için soğumaya yardım ederler.

T142c nin birini çıkartıp tek yönde hiç denemedim ama sanırım Sn. Nicola TESLA zamanında bu işin kuralını yazmış. Bilmem anlatabildimmi.

Çalışma bobini içinde demir malzeme olsa 700°C sıcaklık oluşacak bobinde 500°C olsun, bu halde bakır bobin yanmayacak diye düşünüyorum..

Çalışma bobini içinde demir malzeme olsa 700°C sıcaklık oluşacak bobinde 500°C olsun, bu halde bakır bobin yanmayacak diye düşünüyorum..

Bakır aşırı ısındığında hem mukavemeti, hemde ısındığından dolayı genleşmek isteyecektir. dolayısıyla bu istenmeyen hareketlerin engellenmesi için bobinin sipirlerinin arasına bobinin dağılmasını engelliyecek bir malzeme koyulması gerekir. bu malzeme eğer aşırı ısıdan yanarsa bobin gerilimini kısa devre edeceğinden sistem rezonans gerçekleşmeyecek ve çalışmayacaktır.

Bakır aşırı ısındığında hem mukavemeti, hemde ısındığından dolayı genleşmek isteyecektir. dolayısıyla bu istenmeyen hareketlerin engellenmesi için bobinin sipirlerinin arasına bobinin dağılmasını engelliyecek bir malzeme koyulması gerekir. bu malzeme eğer aşırı ısıdan yanarsa bobin gerilimini kısa devre edeceğinden sistem rezonans gerçekleşmeyecek ve çalışmayacaktır.

bu halde bobini seramik malzemeyle sabitlersek soğutmaya gerek yok o zaman,öyle mi?..
peki bobinin oda sıcaklığıyla 500°C deki direnç farkı önemlimidir?

bu halde bobini seramik malzemeyle sabitlersek soğutmaya gerek yok o zaman,öyle mi?..
peki bobinin oda sıcaklığıyla 500°C deki direnç farkı önemlimidir?

Kesinlikle önemlidir. Seramik sıcaklığını 150 derecenin üstüne çıkartmasak iyi olur. Zaten normal bir Isıtma sisteminde ki sadece yüzey ısıtan cihazlardan bahsediyorum. 1 yada 2 tur olan bir bobin vardır. içinden de su geçer. seramik kaplamaya da ihtiyaç duymaz. Küçük ısıtma bobinlerinde ihtiyaç olmaz ama. İş büyüyünce teknoloji çok farlılaşıyor. Hatta bazı kullanılan malzemeler uzay mekinde kullanılan benzer malzemelerden olabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri