index(dolaylı adresleme),yardım

trona

Üye
Arkadaşlar ; ındex (dolaylı) adresleme konusunda bılgısı ve dökümanı olan arkadaşlar, örneklerle yardımcı olursa sevinirim. Pro-6 editörünü kullanıyorum. Plc modeli ise panasonıc fpx-c60r.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba Trona

Aşağıdaki lintekten örnek programı indirebilirsin.Döküman olarakta FPWINGR editöründeki pdf uzantılı help dosyasından gerekli bilgiyi bulabilirsin

Ekli dosyalar

• Index_Register_Ornek_pro.rar
    14.3 KB · Görüntüleme: 9
Sayın panasonıc destek
Gönderdiğiniz örnek için teşekkür ederim bir sorum daha olacak; gönderdiğiniz programda sadece 1 adet ıx değişkeni tanımlayabiliyoruz. Bir çok yerde st program dilinin ladder veya fb program diline göre hareket alanının daha geniş olduğunu duydum. St program dilini kullanarak ıx değişkenlerini artırabilir miyim? Ayrıca st program dilinde kendimiz fonksiyon bloğu geliştirip ladderde veya fb de kullanabiliyor muyuz?

Merhaba Trona

Gönderdiğim örneğin aynısını IY içinde yapabilirsin.ST programı ilede IX adresini değiştirebilirsin.

Yapacağın fonksiyon blokları içerisinde ST program dilini kullanabildiğin gibi yazacağın ana program ST ile yazılmış ise fonsiyon bloğu gibi fonsiyonları kendi komutları (if,else,then vb.) ile de oluşturabilir, veya LD ile yazılan bir programda ST ile yazılmış bir fonsiyon bloğunu çalıştırabilirsin.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim ST bu güne kadar benim kullanmış olduğum bir yazım dili değildir.

st ile türkçe bir kaç dökümana ihtiyacım var arkadaşlar... en azından değişkenler st içerisinden var_input output nasıl tanımlanıyor onu öğrensem kendim bişeyler yapabilirim diye düşünüyorum...

Merhaba

Ne yazık ki Türkçe bir dökümanımız bulunmamaktadır, aşağıda yaptığımız bir örneği paylaşıyorum umarım faydası olur iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• PFC_10_Pump_ST_ile_OK.rar
    63.4 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri