INDESİT derin dondurucu çift kapılı Buzdolabı üst soğuyor altı soğutmuyor

BatiTeknik

Üye
Merhabalar dolabın üst kısmında yarısında buzlanma var yarısında yok alt kısımda karşı duvarda çok hafif terleme var ama alt kısım soğutmuyor. Elektrikler gelip gittiği zamandan sonra başlamış. Tahminim tıkanma var bu olayı en kısa yoldan nasıl çözerim tıkanma tahminen tam nerededir. kılcaldaysa saf alkolle tıkanmayı açabilirmiyim teşekkürler.
Kolay gelsin herkese...

tıkanma dan çok gaz kaçağı büyük ihtimaldir. öncelikle kondanser ve varsa fanını kontrol edin. kondanserdeki sıcaklık sağlıklı atılabiliyor mu? tıkanma var ise de aseton en iyi çözümdür. dönüş borusundan en az bir çay bardağı aseton arkasından 5 bar azot basın ve kılcaldan yağın ve asetonun çıkmasını gözlemleyin. azot sistem içinde kalan asetonu da kurutacaktır. bu iş bazen saatlerce sürebilir (5-8 saat) eczanelerde satılan asetonlar işinize yaramaz içindeki karışımlardan dolayı sistemin daha çok tıkanmasına sebep olur. saf aseton temin edin. cihaz 8-10 seneyi doldurdu ise hiç uğraşmayın :)

ustam azınıza sağlık çok güzel anlatmışsınız bütün gündür uğraştım birkez soğutabildi ondada termostat atmadı ben attırdım tekrar çalıştırdım ama anında soğutmayı kesti dediğiniz gibi sistem tıkalı bu gidişle bu arızalara ( Çalışıyor soğutmuyor ) tövbe etme derecesine geldim. Çok teşekkürler :)

ustam azınıza sağlık çok güzel anlatmışsınız bütün gündür uğraştım birkez soğutabildi ondada termostat atmadı ben attırdım tekrar çalıştırdım ama anında soğutmayı kesti dediğiniz gibi sistem tıkalı bu gidişle bu arızalara ( Çalışıyor soğutmuyor ) tövbe etme derecesine geldim. Çok teşekkürler :)

bence bu tür problemli arızalardan kaçmayın. bu tür bi arıza size büyük tecrübeler kazandırabilir. kompresör sağlamlığından emin iseniz yani presyonu iyi ise çözülmeyecek bir iş değil. aseton ve azot ile uğraşmak istemiyorsanız evap dönüş borusundan R22 gazını sıvı şeklinde verin (tüpü ters çevirip) 2-3 dk bekleyin kirli yağın kılcaldan çıktığını göreceksiniz. bu da işinizi hayliyle görür. ancak öyle bir yağ gördü iseniz de kompresörün de mutlak değişmesi gerekiyor. bir buzdolabında sistem tıkanıyor ise bunun en büyük sebebi kompresördür. kompresör değişmeden sistemi çok iyi temizleseniz bile yine aynı hale gelecektir.

Çok teşekkürler ustam yazdığın için çözdük dediğin gibi sağolasın kolay gelsin.

En guzelı kılcalı degıstırmek canavar gıbı oluyor hele vestel ındesıt arıston tarzı dolaplarda kesın degısmesı gerekn bır parca

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri