indüktif ve kapasitif sayaç yazmalımıdır?

tekniker65

Üye
arkadaşlar bir ompanzasyon panosu düşünün
180 hanemiz gayet normal yazıyor
580 yazmıyor
880 yazmıyor

bu şekilde cezaya girermi yoksa kompanzasyon çok güzelmi işliyor demektir?

veya mekanik sayaç düşünün
aktif sayacımız normal yazıyor
fakat indüktif sayaç yazmıyor yani hep aynı değerlerde kalıyorsa bu şekilde cezaya girermi?

yani aktif yazdığında kapasitif ve indüktifinde mutlaka yazması mı gerekiyor?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik şirketinin ilk düşüncesi bozuk sayaç olacaktır diye düşünüyorum. Ancak sisteminizi gelip inceler ve kompanzasyonun doğru çalıştığı görülürse hiç bir şey demeye haklarının olacağını sanmıyorum.

Aslında sistem çok azda olsa yazmalıdır diye de düşünüyorum. Diğer bir taraftan kompanzasyonun da bir tepki süresi bulunuyor.

Eğer fatura çıkarılırken, aktif, reaktif, kapasitif endeksler de alınıyorsa, bu faturaya %90 cezai işlem uygulanır. Tedaşın düşüncesi şudur: Az da olsa mutlaka yazar. Yazmıyorsa eğer sayaç bozuktur (veya mesanik sayaçlar durumu için, reaktif sayaç yoktur.)

EN son nesil teknolujik kompanzasyondaki durumu, kullanan arkadaşlarımız yazarsa (alron, dycom ve şu an yazamadığım diğerleri) bunların da az da olsa indüktif veya kapasitif endens yazdırdıkları ortaya çıkacaktır. Malumunuz, saf omik yük diye bir kavram sadece kitaplarda olur.

bu %90 ceza neye göre yapılır?
sayaç hiz yazmadığında mı?
peki o zaman diyelimki sayaç bir ay boyınca sadece 1 endex arttı o zamanda %90 ceza uygulanır mı?

sisteme cos fi metre bağlayarak kontrol edebilirsin veya RGKR sinden okuyabilirsin.

onur kardeş ne alakası var ki şimdi yazıdığının benim sorumu tam olarak anlamadın galiba

onur kardeş ne alakası var ki şimdi yazıdığının benim sorumu tam olarak anlamadın galiba

Kardeşim güç katsayın 0.6 , -0.6 gibiyse yani tam olarak 1 değilse muhakkak sayacın yazması gerekir.Yazmıyarsa sorun var demektir.tamamen senin sözün ''yani aktif yazdığında kapasitif ve indüktifinde mutlaka yazması mı gerekiyor? '' yanlış mı anlamışım.

bu %90 ceza neye göre yapılır?
sayaç hiz yazmadığında mı?
peki o zaman diyelimki sayaç bir ay boyınca sadece 1 endex arttı o zamanda %90 ceza uygulanır mı?

Sayacın yazdığı endeks faturaya işlendiğinde, tüketim hanesinde değer çıkıyorsa uygulanmaz.

Başımıza bir defa geldi. Yük trafoya göre çok azdı. Sayacın indüktif hanesindeki endeks, virgülden sonra işliyordu sadece. Faturayı yazan arkadaş da sadece virgülden önceki haneleri aldığı için, indüktif tüketim ve kapasitif tüketim sıfır görünüyordu. Faturada %90 ceza uygulaması gelmişti. Tedaştan görevli getirtip, suni olarak indüktif ve kapasitif yük verdik sisteme ve her iki haneninde endeks attığını gösterdik. Uygulanan ceza iptal edildi.

kardeşim senin benim tahminime göre sayacın bozuk çünkü senin anlattığın olay benim kompanzasyonuna baktığım bir benzinlikte başıma geldi o sayacı tedaşa bildir aksi halde sayaç kaç gün bozuk yazmışsa yada kaç gün bozuk kalmışsa okadar gün sayısınca ve son altı ayın en yüksek değerinden hesaplanır ek tüketim olarak hem ceza yersin hemde sayaç cezası yersin hayırlı işler

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri