Ilginç arıza

ceyran21

Üye
arkadaşlar dün bir iş yerinin kompanzasyon sistemini kontrole gittim ilginç bir arıza ile karşılaştım şöyle ağadıya madde halinde açıklayayım burası kendi trafosu olan bir yer trafonun işletme topraklaması yok ondan olabilirmi
1. 3 fazı ölçü aleti ile ölçtüğümde bir sıkıntı yok 380 görüyorum
2. kontrol kalemi ile baktığımda fazın biri gözükmüyor
3. nötr hattına baktığımda kontrol kalemi faz gösteriyor
4.nötr toprak hattını ölçü aleti ölçüyorum 220 gözüyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
seri lamba ile control edin.
bazen boştaki kablolarda kondansatör etkisi olarak bi Elektriklenme olur yuk bağlayınca sonumlenir. seri lamba bağlayarak multimeterre ve kontrpl kalemi testleri hatasız sonuç verecektir.

seri lamba ile control edin.
bazen boştaki kablolarda kondansatör etkisi olarak bi elektriklenme olur yuk bağlayınca sonumlenir. seri lamba bağlayarak multimeterre ve kontrpl kalemi testleri hatasız sonuç verecektir.
trafo altındaki panoya kadar gittim hepsinde aynı aldım sonuçu aldım

Nötr hattınızda gevşeme kopukluk var gibi görünüyor. Ama fazın birinde kontrol kaelmi neden yanmadı anlayamadım.

Aslında kontrol kaleminin kullanımını bu tür işlerde anlamıyorum. Ölçü aletine güvenin. Kontrol kalemi bir ölçüm aleti değildir.

Bu durum ile ilgili olabilir de olmayabilir de şöyle bir durum gelmişti başımıza . Bir ara kullandığımız trafoların birinden fazın birinden çıkış alamamıştık . Trafo çıkışında küçük bir besleme trafosunun ( iki faz beslemeli ) yanması sonucu koruma devreleri de açmamış . Faz nötr noktasına kaymış her nasıl olduysa . Sonra araya araya durumu bulup düzeltmiştik . Mantıken durumu pek izah edemedik .

Faz; toprak ile temas ettiğinde, yani bir faz-toprak arızası meydana geldiğinde, trafonun nötr noktası arızalı fazın potansiyeline yükselir ve arızalı faz toprak potansiyelinde olur, diye yorumladığımda,

sorununuz faz-toprak kısa-devre arızası olarak görünüyor.

2. kontrol kalemi ile baktığımda fazın biri gözükmüyor

Faz kopmuş ya da oraya gelen hat faz hattı değil.

3. nötr hattına baktığımda kontrol kalemi faz gösteriyor

madde 2'deki anlattığına göre kontrol kalemiyle göremediğin hat nötr hattı, kontrol kalemiyle gördüğün hat faz olabilir. faz-nötr hattı karışmış olabilir yani.

4.nötr toprak hattını ölçü aleti ölçüyorum 220 gözüyorum

Yukarıdaki iki maddeyi destekleyen bir başka durum.

Nötr hattınızda gevşeme kopukluk var gibi görünüyor. Ama fazın birinde kontrol kaelmi neden yanmadı anlayamadım.

Aslında kontrol kaleminin kullanımını bu tür işlerde anlamıyorum. Ölçü aletine güvenin. Kontrol kalemi bir ölçüm aleti değildir.
Görüşünüze katılıyorum.Aynı durumu yaşadım.Nötr hattında problem olması olasılığı çok yüksek

arkadaşlar bugün problemi çözmek için gittik birde baktık arıza düzelmiş hiçbir sıkıntı yok yalnızca 2 kw lık bir su motorunda sıfırlama yapılmıştı çarpılıyoruz diye faz hattı kesilmişti bende sıfırlamayı iptal ettim ayırdım ama su motoruna enerji vermedik bundan olabilirmi acaba

Böyle tanımlanan bir arıza kendi kendine düzelemez.

Ya ölçümü yanlış yaptınız yada bilmiyorum. Arızanın tanımı öyle kendi kendine düzelecek bir arıza değil.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri