iletkenler arasındaki fark;

Emrah

Onursal Üye
Onursal Üye
Sayın üyeler ve yöneticiler,sizce 2.5mm2 lik çok damarlı bir iletkenle ,2.5 mm2 lik tek damar iletken arasında ne gibi fark vardır.Bu fark kullanım amacına göremi oluşur yoksa başka bir amaçlarmı taşır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Çok damarlı kablo esnek olur.

çok damarlı kablolar hareket eden kablolarda kullanılır örnek olarak vinç uygulamaları flex yada ttr kablo yada nyaf olarak isimlendirilir.

İnce telli veya kalın telli kablolarda/ tek damarlı yada çok damarlı kablo seçimini etkileyecek yagane faktör
Skin effect (Yüzey yada deri etkisi)
' dir. Bir kablodan akım geçerken skin effect ile akım kablonun dış yüzeylerine doğru taşınır yüksek frekanslarda bu etki daha çok görülür ve buda kayıplara sebep olur. Bunu engellemek için aynı kesitli, tek damarlı kablo kullanmak yerine, çok damarlı kablo kullanmak bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

nya ve nyaf kablolardan örnek verecek olursak;

nya :
Tek damar kablolar

Tip : H 05 V-U / H 07 V-U / H 07 V-R NV (NYA) Bir telli ve çok telliler
Standart : TS (833). (VDE-0250)
Kullanma Yeri : Bu tip iletkenler rutubetsiz yerlerde boru içine konarak sıva üstü veya sıva altında kullanılırlar. Normal ve hafif işletme koşullarında uygundurlar.
Renk ve Damar Sayısı : Standartlarında belirtilen renklere (her renk) uygun olup tek damarlı yapılırlar.
Kablo Yapısı : Tek damarlı bir telli veya tek damarlı çok telli olarak yapılırlar. (PVC) ile izole edilirler.
Nominal Gerilim : 1000 Volt Alternatif akım tesislerinde 750 Volt topraklanmış doğru akım tesislerinde.
Test Gerilimi : 2000 Volt
Max. İletken Sıcaklığı : 70° C

nyaf :
Tek damar ince telli kablolar

Tip : NV-b (NYAF) kablosu (çok telli)
Standart : TS (9758). (VDE-0250)
Kullanma Yeri : Bağlantılama ve dağıtım tesislerinde.
Renk ve Damar Sayısı : Standartlarında belirtilen renklerde ve bir damarlı olarak yapılırlar.
Kablo Yapısı : Çok telli damarlı ve 0.5-400 mm2 kesitli termoplastik yalıtkanlı olup hareketli yumuşak kablodur.
Nominal Gerilim : 1000 Volt
Test Gerilimi : 2500 Volt
Max. İletken Sıcaklığı : 70° C

ozaman kısaca şunu diyebilirmiyiz ;kullanım yerine(amacına) göre ve frekansın boyutuna göre aralarında fark oluşur.

arkadaaslar yanmaz kablolardan hic bahsedilmemeiş bende konuyuburdan açim dedim :) işletmemizde sıcaklığı 350 dereceye cıkan fırınlar var ve bu fırınların ustunde sısteme basglı olarak motor swich balantıları falan var bunlar normal 4*2,5 12*1,5mm cok tellı kablolar.aslında sitemi kuran otomasyon şirketının o kabloların ısınıcagını göz onunde bulundurması gerekıodu.dun fırınları alarm verıyodu sızdırmazlık alarmı dio ekranda ama sızan bıyer yok:)frinların üstüne cıktım kablolara Bakım dedım hepsi birbirine girmıs hamur gibi olmular şimdilik hepssini kaldırdım yukarı izole eetım ancak yıne aynı seyle karsılasılacagıma adım gıbı emınım!yanmaz kablo yada nasıl izole edebılırım daha önce böle bişeyle karsılasan arkdaslar varsa yada tecrubesı olan arkdaslardan destek beklıyorum şimdden teseekur ederım !bişey daha burdayken kablolora kesip ek yaptığımızda direncinin düştüğü doğrumudur ek yaplırsa nasıl yapılmalıdır ?

teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri