iletim hatlarındaki R L C parametreleri neyi ifade eder ve değerleri nedir?

alpkaya

Üye
slm yarına yetişecek ödevim var konu: iletim hatlarındaki R C L parametrelerinin neyi ifade ettiği ve değerleri. yardımcı olabilir misiniz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hat Sabitleri
Direnç R
Elektrik enerjisi, iletim ve dağıtım hatlarında gerilim düşümü ve güç kaybının
meydana gelmesine sebep olan hat sabitesidir. Bu nedenle direncin iyi hesaplanması gerekir.
Hatların direnci alternatif akımdaki etkin dirençtir. İletkende meydana gelen aktif güç
kaybının geçen akımın karesine bölünmesiyle hesaplanır.

İletkenin doğru akım direnci ise;

P=Aktif güç (W)
I=Akım (A)
R=Direnç (Ω)
L=İletkenin uzunluğu (m)
K=İletkenlik kat sayısı (m/ohm.mm²)
S=İletkenin kesiti (mm2 )

Endüktans L
Üzerinden akım geçen bir iletkenin çevresinde bir manyetik alan oluşur. Eğer oluşan
manyetik alan ve iletkenden geçen akım zamana göre değişirse, bu iletkenin bir endüktansı
oluşur.
Devreden geçen akımın bir frekansı olduğundan, devrede endüktif
reaktans (XL) meydana gelir. Endüktif reaktans gerilim düşümüne sebep olur. Fakat aktif
güç kaybına bir etkisi yoktur.

Bir iletkenin endüktansı iletkenin etrafındaki manyetik alan hatları ile ilgilidir. Gidiş
ve dönüş iletkenlerinde meydana gelen tek fazlı hatların her ikisinde de manyetik alanlar
meydana gelir. Bunların birbirlerine olan etkileri sebebi ile manyetik alan hatlarının iletkenin
merkezine göre simetriliği bozulur.
Enerji nakil hatlarının endüktansı, iletkenin cinsine, örgü şekline ve fazlara ait
iletkenlerin birbirlerine göre bağlantı durumlarına bağlı olarak değişir.

Kapasitans C
Bir iletkenin yükünün potansiyeline oranına iletkenin kapasitesi denir (C=Q/V).
Kapasitenin birimi Farad’dır. F ile gösterilir. Farad çok büyük bir kapasite birimi olduğu için
uygulamada daha çok Farad'ın milyonda biri (1x10) olan mikrofarad (μF) kullanılır. Hava ile
birbirinden ayrılmış karşılıklı duran iki iletkene kondansatör denir. Enerji nakil hava
hatlarındaki iletkenler kendi aralarında kondansatör özelliği gösterir. Hava hattı iletkenleri
kendi aralarında olduğu gibi toprak zeminle de kondansatör özelliği gösterir.
Aynı durum yer
altı kablolarında da görülür.

Birkaç formül : https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/emo_k11m73-038453073d221a4_ek-xls.47192/

Daha fazlası için ekteki dosyaları inceleyin!

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Ekli dosyalar

• havai enerji hatlari.rar
    928.7 KB · Görüntüleme: 13
  • Orta Gerilim Tesislerinde İletken Seçimi.rar
    312.5 KB · Görüntüleme: 10
  • EMO_K11M73 038453073d221a4_ek.xls
    70 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936