Ileri seviye plc haberleşme protokolları kitabı var mı

Merhabalar, profibus, profinet, ethercat, canbus protokollarını anlatan bir kitap var mı, tavsiyeniz rica ediyorum. Seri iletişim modbus anlatan değil. Çok uzun zaman ara verdim plc dünyasına. En son canbus profibus protokollarına göz atmıştım. Ve öğrendiklerimi denemek için ethernet destekli plc sparişi verecektim öyle kaldı mazi oldu gitti . Alt yapım iyi sayılır yazım ve donanımda. Şimdiden teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bir zamanlar çok araştırma yaptım bu konularda ve kendimce güzel bir kitap bulmuştum iki cilt.

Kitabın yazarı Semih ATİK

Kitabın ismi TIA PORTAL S7 1200 PROGRAMLAMA ADIM ADIM OTOMASYON 1

TIA PORAL İLE S7 1200 VE HMI PROGRAMLAMA ADIM ADIM OTOMASYON 2 kitapları.

https://www.savaskitap.com/TIA-Port...Adim-Adim-Otomasyon-1-Semih-Atik_26712.html#0

https://www.savaskitap.com/TIA-Port...Adim-Adim-Otomasyon-2-Semih-Atik_26714.html#0

Ben yazar arkadaşın direk olarak kendisinden almıştım kitapları ama şuan nerededir ne iş yapar bilmiyorum yukarıda linklerini koydum.

Kitaptaki sayfa sayısı ilk bakışta bana da çok az gelmişti ama yine de bence kitabın içindeki bilgiler kitaptan çok ağır diyebilirim.

Bunun haricinde çok kaliteli olduğuna adım kadar inandığım bir kitap serisi daha var ama onu zaten herkes biliyor ve ayrıca öyle çok haberleşmeleri de anlatmıyor lakin bu linkteki kitaplar gerçekten benim çok hoşuma gitmişti...

Kitabın içeriğine göz attım. ilk ciltte plc programlamaya ve ikinci ciltte ise hmı programlamaya yer vermiş. Protokollardan hiç bahsetmemiş. Ayrıca s71200 ethetirnet haberleşmesini desteklemiyor sanırım
2014 yılından beridir bu protokolları anlatan bir çıkmadı mı. İlginç. İnternete baktım mağazalara, böyle Bi kitaba rastlamadım. Biraz daha araştırayım olmazsa netten okuyacağım.

Kitabın içeriğine göz attım. ilk ciltte plc programlamaya ve ikinci ciltte ise hmı programlamaya yer vermiş. Protokollardan hiç bahsetmemiş. Ayrıca s71200 ethetirnet haberleşmesini desteklemiyor sanırım
2014 yılından beridir bu protokolları anlatan bir çıkmadı mı. İlginç. İnternete baktım mağazalara, böyle Bi kitaba rastlamadım. Biraz daha araştırayım olmazsa netten okuyacağım.

Sayın hocam siz benim yazımı okumadınız sanırım ? ilk cilt için evet haklısınız o kadar önemli bişiy yok ama ikinci cilt şöyle...

Bakın sizin için içeriğinden bir kaç tane fotoğraf çekip buraya koyayım

bEbyWR.jpg

kE3B4J.jpg

1aSsNG.jpg

33oFk2.jpg

eVtsfw.jpg

D2zXJ2.jpg

K6XiWj.jpg

EDKzig.jpg

18J4Eh.jpg

SUH7Yf.jpg

LwGVef.jpg

gvYUVw.jpg

Daha servo motorların kontrolü için gerekli move jog gibi bir sürü komutu da parametrelerini açıklayarak çok güzel bir şekilde anlatmış lakin kitabın size hitap edip etmediğine yine siz karar verirsiniz ben başka bir kaynak bulamadım...

Teşekkür ederim. Paylaşımın için. Evet 5 sayfalık profibus haberleşmeye değinmiş. Bende de 4 tane plc kitabı sizinki gibi. Tüm plc komutlarını örneklerle anlatan. Profibus konusunda program örneği vermiş mi yazarımız.

Henüz Türkçe öyle bir kaynak kitap bulamadım bulursanız bana da haber verir misiniz lütfen

Eski kitaplarıma hızlıca Bi göz atıyım, 1 aydan iyi ce toparlanırım. Biraz zahmet beni bekliyor, bedava bişey yok hayatta

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri