ileri-geri çalışan bir motoru, bir start butonu ile çalıştırmak..

arkadaşlar ; ileri-geri çalışan bir motorun bir start butonuyla çalıştırmak ile ilgili bilgi verebilirmisiniz.. yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum..

tek start butonuyla ileri geri devresi...

tek_buton-ile-start-stop.jpg

tek start var bi tane stop starta bastıgımız zaman birinci motor ikinci defa bastıgımız zaman ikinci motor calısacak bunu şeklini gönderirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Metehan arkadaşım sanırım ödev olarak verilmiş.İlk önce meslek hayatında başarılar dilerim ve yardımcı olmak isterim.Ama senin ilk atman gereken adım senden istenen devreler üzerinde kafa yorman.inanıyorumki kafa yormuşsundur.Sana devrenin nasıl çalıştığını anatayım
Start butona seri m1 kontaktörünün kapalı kontağı , bu kontağa r1 rölesinin açık kontağını paralel ve bu kontakları r1 rölesinin bobin ucuna bağla
Yine start butonuna seri r1 rölesinin kapalı kontoğı bu kontağa seri m1 kontaktörünün açık kontağını bu kontağıda r2 rölesinin bobin ucuna bağla
Kontaktörlere start devresini sana bırakıyorum.ekts proğramını indirmeni tavsiye ederim

teşekkıür ederim arkadaşım zaman rölesi kullanılmayacak bu ödev diye verilmedi şimdiye kadar verilen ödevlerimin hepsini tam yaptım gerçek ismini öğrenebilirmiyim kendine iyiy bak iyi günler

ya arkadaşım bide devrenin şeklini gönderirsen sevinirim şimdidden saol

Tek butonla start stop devresi (starta 1.kez bas motor çalışsın, 2.kez bas motor dursun tarzı) forumda bol miktarda var. Senin yapman gereken böyle bir devreyi alarak istediğine göre uyarlamak..
Hazır devre istiyorsan onu da göndereyim ama öğrenmek istersen üzerinde uğraş....

ben üzerinde yueterince uğraştım ama yapamadım benim dediğim birinci starta bastığımızda birinci motor ikinci kez starta bastığımızda ikinci motor çalışacak

tek start butonuyla ileri geri şemasındaki I ve G kontaktörleri önündeki B ve A kapalı kontaklarını iptal edersen istediğin devreyi elde etmiş olursun.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri