iki trafonun kompanzasyonu

merhaba
işletmemiz de iki adet 1600 kva trafomuz var.Bu iki trafonun çıkışları ayrı masterpacklere giriyor.Gerektiğinde kuplaj ile iki trafo paralel bağlanıyor.Bu iki şalterin çıkışında ayrı ayrı akım trafoları var ve birinci trafo tam yüke girince ikinci trafo devreye giriyor.Bizim amacımız bu iki trafonun kompanzasyonunu tek bir pano ile kompanzasyon yapmak.Toplamda 6 adet akım trafosu var ve bu akım trafolarını tek bir reaktif güç kontrol rölesine bağlayabilir miyiz? bu işletmenin kompanzasyonunu iki ayrı kompanzasyon yapmadan nasıl yaparız.Trafoların ana girişinden ölçüm alarak yaparsak nasıl bir sonuç elde ederiz.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.kolay gelsin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba sayın Recep Aydemir
Toplayıcı akım trafosu kullanarak tek güç rölesi ile kompanzasyon yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Toplayıcı ( 5+5 / 5 ) akım trafosu ilave ederek yapabilirsiniz.45. sayfaya bakınız.

Ekli dosyalar

• Kompanzasyo. Schneider.rar
    3 MB · Görüntüleme: 126
Toplayıcı ( 5+5 / 5 ) akım trafosu ilave ederek yapabilirsiniz.45. sayfaya bakınız.

Sayın Yetiş; öneriniz doğru ama aklıma şu takıldı. Ikı trofa da devrede iken, yük artacagından, bır kompanzasyon panosunun kapasitesi iki trafo yükünü karsılamayıcağından, her iki kompanzasyon panosunu devreye almak için, toplama akım trafosunun sekonderini her iki RGK dan seri gecirmek gerekirmi.

İki trafonun kompanzasyonunu, tek panodan kompanze etmedeki amaç nedir?

fahri bey buna benzer bir sistemim var 2 adet 2500 kVA lık trafom var normalde ayrı ayrı çalışıyor olası bir arazı durumun için kritik yükleri beslemek adına 2 trafo arasında kuplaj mevcut . Normalde trafolar ayrı ayrı çalışacağı için kompanzasyonları ayrı, fakat tr-1 yada tr-2 nin arızası yada bir şekilde devreden çıkması durumunda tek trafodan her iki kompanzasyonda çalışırken bir sıkıntı olur mu yada benim aklıma gelemyen sizin gelen bir öngörünüz var mı teşekkürler

@butcher İyi hoş da kompanzasyon sistemleri trafoları değil sistemleri kompanze eder ; senin her trafo için ayrı kompanzasyon tesisim var demen bence yanlış bir bilgi ; sistemini tekrar bir incelemeni öneririm.........

@butcher İyi hoş da kompanzasyon sistemleri trafoları değil sistemleri kompanze eder ; senin her trafo için ayrı kompanzasyon tesisim var demen bence yanlış bir bilgi ; sistemini tekrar bir incelemeni öneririm.........
Sayın öksüz, başka bir konuda acılan yorumda da, aynı şekılde sıstem vs kelımlere takılıyor, yazanı rencıde etmeye calısyorsunuz,herkesı kendım gıbı sandıgımdan varsayarak yola cıkarsam çoğu ark , bellı bir yaşın uzerınde, veya ben gibi Pc vs teknolojılerı 50-60 yasından sonra öğrendik, hemen kelımelere takılp kusur bulacagınıza daha yapıcı olsanız nasıl olur..Kendinizi tanıtımlardan anladıgım kadarı ile iyi bir tahsilinizvar, bizlere örnek olmanızı dilerim.. Malum, akıl yaşda değil, baş da dır da.

Sonra bı sey daha, kompanzasyon, kendınden sonra gelen, işletmeyi (sistemimi) kendınden önce gelen trafo, iletim hatları vs iyimi kompanze eder.

.

Son düzenleme:
fahri bey buna benzer bir sistemim var 2 adet 2500 kVA lık trafom var normalde ayrı ayrı çalışıyor olası bir arazı durumun için kritik yükleri beslemek adına 2 trafo arasında kuplaj mevcut . Normalde trafolar ayrı ayrı çalışacağı için kompanzasyonları ayrı, fakat tr-1 yada tr-2 nin arızası yada bir şekilde devreden çıkması durumunda tek trafodan her iki kompanzasyonda çalışırken bir sıkıntı olur mu yada benim aklıma gelemyen sizin gelen bir öngörünüz var mı teşekkürler

Normalde herhangi bir sıkıntı olmaz. Ama rölenizdeki kademe sayısı düşükse küçük yüklerde istediğiniz cos fi değerini yakalayamayabilirsiniz. Ama bu durumun geçici ve kısa süreli olacağı düşünülürse toplamda problem olacağını düşünmüyorum.

Kolay gelsin...

Sayın öksüz, başka bir konuda acılan yorumda da, aynı şekılde sıstem vs kelımlere takılıyor, yazanı rencıde etmeye calısyorsunuz,herkesı kendım gıbı sandıgımdan varsayarak yola cıkarsam çoğu ark , bellı bir yaşın uzerınde, veya ben gibi Pc vs teknolojılerı 50-60 yasından sonra öğrendik, hemen kelımelere takılp kusur bulacagınıza daha yapıcı olsanız nasıl olur..Kendinizi tanıtımlardan anladıgım kadarı ile iyi bir tahsilinizvar, bizlere örnek olmanızı dilerim.. Malum, akıl yaşda değil, baş da dır da.

Sonra bı sey daha, kompanzasyon, kendınden sonra gelen, işletmeyi (sistemimi) kendınden önce gelen trafo, iletim hatları vs iyimi kompanze eder.

.

Kabul ediyorum düşük bir cümle kurmuşum trafodan kasıt trafo ana dağıtım panosuydu tartışmaya sebebiyet verdiysem afoluna zeybek beyede gösterdiği hassasiyet için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri