Iki tane endüktif sensör nasıl seri bağlanılır

merhaba arkadaşlar

2 tane endüktif sensör seri sekilde nasıl bağlanılır. sekil ile gösterir misiniz..(sensör pnp tipi)

sensörler iki uclumu, 3 uclumu ??
3 uçlu pnp s nsorler var bende de reflektör lü plc ye bağlı aynı sensorun yanına bir sensör daha koymak istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz...plc ye bağlı ortak üçü çıkarıp 1 adet röle ile ilk sensorun plc den çıkardığım siyah ucu 2. Baglicagim sensorun siyah ucunu ekleyip rölenin A1 ucuna baglicam.+ Ve - uçlarında birbirine ...rölenin a2 ucunada harici -24 vericem...buraya kadar tamam ama plc ye sinyal gitmesi için çıkış vermesi için rölenin NO ucundan kablo bağlayıp plc den çıkardığım sensorun boş olan yere takıp....comdan -24 mu vermem lazım.... umarım anlatabilmiş indir.

Son düzenleme:
2 tane endüktif sensör seri sekilde nasıl bağlanılır. sekil ile gösterir misiniz..(sensör pnp tipi)
Biraz zaman geçmiş ama daha sonra burayı görüp benzer uygulama yapmak isteyenler olabilir. Bu şekilde bağlamanızı pek tavsiye etmem. Zira biri zarar görüp bozulduğunda diğerini de bozma ihtimali vardır. Onun yerine ayrı ayrı röleleleri tetikletip, röle kontaklarını kullarak yapmanız daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.
3 uçlu pnp s nsorler var bende de reflektör lü PLC ye bağlı aynı sensorun yanına bir sensör daha koymak istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz...plc ye bağlı ortak üçü çıkarıp 1 adet röle ile ilk sensorun plc den çıkardığım siyah ucu 2. Baglicagim sensorun siyah ucunu ekleyip rölenin A1 ucuna baglicam.+ Ve - uçlarında birbirine ...rölenin a2 ucunada harici -24 vericem...buraya kadar tamam ama plc ye sinyal gitmesi için çıkış vermesi için rölenin NO ucundan kablo bağlayıp plc den çıkardığım sensorun boş olan yere takıp....comdan -24 mu vermem lazım.... umarım anlatabilmiş indir.
Biraz karışık anlatmışsınız ama anladığım kadarıyla sizin amacınız ilave 1 sensör bağlayıp 1. veya 2. sensörden sinyal gelse sistemin algılayıp iş yapması. Umarım doğru anlamışımdır. Bunu yapmak için sensörlerin + ve - uçlarını beslemede birleştirebilirsiniz. Çıkış uçlarını (yani siyah dediğiniz uçları) birleştirmeyin.. Onları ayrı ayrı rölelerin A1 uçlarına girin. Rölelerin A2 uçlarına - besleme verin. Rölelerin com (ortak kontaklarına) birleştirp +24V verin.. Rölelerin NO uçlarını birleştirip tek kablo ile PLC'ye girin. Böylece herhangi bir sensörden sinyal geldiğinde PLC onu algılayacaktır.

Son düzenleme:
Biraz zaman geçmiş ama daha sonra burayı görüp benzer uygulama yapmak isteyenler olabilir. Bu şekilde bağlamanızı pek tavsiye etmem. Zira biri zarar görüp bozulduğunda diğerini de bozma ihtimali vardır. Onun yerine ayrı ayrı röleleleri tetikletip, röle kontaklarını kullarak yapmanız daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.

Biraz karışık anlatmışsınız ama anladığım kadarıyla sizin amacınız ilave 1 sensör bağlayıp 1. veya 2. sensörden sinyal gelse sistemin algılayıp iş yapması. Umarım doğru anlamışımdır. Bunu yapmak için sensörlerin + ve - uçlarını beslemede birleştirebilirsiniz. Çıkış uçlarını (yani siyah dediğiniz uçları) birleştirmeyin.. Onları ayrı ayrı rölelerin A1 uçlarına girin. Rölelerin A2 uçlarına - besleme verin. Rölelerin com (ortak kontaklarına) birleştirp +24V verin.. Rölelerin NO uçlarını birleştirip tek kablo ile PLC'ye girin. Böylece herhangi bir sensörden sinyal geldiğinde PLC onu algılayacaktır.
Teşekkürler ustam eyvallah ben tek roleyle yapcaktim

ben tek roleyle yapcaktim
Sensörülerin çıkış uçlarını birleştirmeniz çokta sağlıklı olmaz. Birisi çıkış verdiğinde diğerinin çıkışına 24V vermiş olursunuz. Bundan da sensörler zarar görebilir.

Teşekkürler dediğiniz gibi yapicam emeğinize sağlık ...

Merhaba hocam dediğiniz gibi bağlantı yaptım ama 2 sensör gördüğünde çıkış veriyor.1 tanesi gördüğünde plc ye sinyal gitmiyor... herhangi biri gorsede çıkış vermesini istiyorum sensorun ....anca 2 sensör gördüğünde plc ye sinyal gidiyor.
Merhaba hocam dediğiniz gibi bağlantı yaptım ama 2 sensör gördüğünde çıkış veriyor.1 tanesi gördüğünde plc ye sinyal gitmiyor... herhangi biri gorsede çıkış vermesini istiyorum sensorun ....anca 2 sensör gördüğünde plc ye sinyal gidiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri