IGBT Tetikleme Sinyali

27serhat27

Üye
Herkese merhaba. Igbt sürerken garip bir hata alıyorum. Kullandığım igbt https://cdn.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/356237_2848671.pdf bu. İgbt sürme devresini igbt ye bağlamadan çok güzel bir pulse görüyorum. Her şey olması gibi gibi görünüyor.
WhatsApp Image 2021-06-11 at 08.19.29.jpeg

Ama igbt ye sürme devresini bağladığım zaman hem pulse ların şekli bozuluyor hem de üst üste biniyor. Bu durumda igbt direk bozuluyor. Sıfır igbt kullansam bile aynı hatayı alıyorum.
WhatsApp Image 2021-06-11 at 08.04.12 (1).jpeg

Neden olabilir böyle bir hata.

Devre semanizi görelim. Görmeden kimse yorum yapamaz. Sema derken sadece surucu devre değil sinyal kaynağına kadar.

Bunun temel sebebi igbt nin gate kısmının kondansatör gibi davranmasıdır. Sürücü devresi igbt ye uygun olmayabilir.

kullandığınız igbt giriş kapasitesi çok yüksek. 12nf. sürücünüz bu kapasiteyi deşarz etmekte zorlanıyor. gate e ser bağlı direnç varmı. varsa direnci kısadevre edin veya gate den sürücüye doğru gate direncine paralel 1 amper hızlı diyot takın.

WhatsApp Image 2021-05-24 at 10.49.08 (1).jpeg

IGBT üzerindeki devre bu şekilde. Bu bir indüksiyon makinesi. Gelen Şebeke yarım dalga doğrultucudan geçiyor. Resimde + ve - kısım DC elektrik ile besleniyor. Köprü diyottan sonra bir tane daha kondansatör var. Ondan sonra resimdeki gibi IGBT ye giriyor.

g1 ve g2 nin bağlandığı sürücü entegresini de görebilirmiyiz.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri