IGBT İndüksiyon Isıtıcı ( Yardım )

sisly

Üye
Arkadaşlar öncelikle merhaba.Uzun zamandır bu indüksiyon ısıtma devresi üzerinde araştırmalar ve denemeler yaptım ve halende devam ediyorum.Araştırmalarım sonucunda asıl aradığım soruları ve bilgileri bulamadım.

Şimdi benim sorularım şunlar;

1-IGBT veya MOSFET'ler indüksiyon devresinde ısıtlan malzeme uzun süreli ısıtılmaya çalıştığında yanıyor.Neden olabilir?
2-Bu tip devrelerde sürekli çalışma olanağı sağlamak için yapılabilecekler nelerdir ?
3-Koruma amaçlı ne gibi yöntemler uygulayabilirim ?
4-Bu tip devrelerde MOSFET ve IGBT'lerin asıl görevi nelerdir ?
5-Kapasitörlerin değer ve sayı olarak arttırılmaları devrenin lehine mi yoksa alehine mi olur ?
6-Frekans nasıl bir rolü üstleniyor ?
7-220 V yerine bir trafo aracılığıyla 380 V yada daha üstü (500 V gibi) bir voltaj uygulamamda sakınca varmıdır ? Bunun sebebide amper düşürebildiğim kadar düşürmek.(Tabii bu durumda devre elemanlarının bu voltaja dayanabilecek olanlarıyla değiştirilmek kaydıyla.)

Fazla oldu ama şuan aklımdakiler bunlar, şimdiden teşekkür ederim. :)

Mosfet veya igbt ler ilk açılışta patlamıyor zaman geçtikten sonra patlıyorsa ısınıyor olabilirler.
Rezoanans kandansatörleri ısınıyorsa da içlerinde atlama olur ve ani kısa devre yapabilirler.

Devreyi veya benzeri bir devre verirseniz sorularınıza cevap verilebilir
ama devre yoksa daha fazla konuşmak tahminden öteye geçmez.

eğer civata sökmek gibi bir şeyleri ısıtacağın bakır borulu bir sistemse, bakır boruyu mutlaka soğutman gerekir.eğer pot yani ocak olarak kullanılanlar sargılı ise sürücü devresi yüksek frekansta çalışır ve uzun süreli çalışma sağlar. gene de ısı termiğinin değerlerini aşmamak lazım. çinden aldığın tekli ocak hızlı pişirsin diye yüksekte çalıştırdım ısı termiği gitti. değiştirdim çalışmaya devam ediyor. diğerleri sanayi tipi olduğu için çok şey söyleyemiyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri