IBM FİRMASI VE TOPRAKLAMA SORUNU !!!

dragon0658

Üye
İyi günler arkadaşlar

Benim sorunum Sistem odamızdaki Ibm Blade sunucunun güya ıbm cilere göre topraklamadan kaynaklanan sorun yüzünden hata vermesi yada parça arızası
Neyse geçen yaz bu cihaz için bağımsız topraklama yaptım binanın 20 mt uzağına
2 kamyon bahçe toprağı getirttim ( binanın çevresindeki toprağın %60 ı taş olduğu için)
neyse getirttiğim bu toprağa 2 adet bakır topraklama ağı aralarında 2,5 mt mesafe ile
üzerine gem tozu dökerek 1 * 50 mm2 topraklama kablosu ile gömerek topraklama
hattımı çektim nötr toprak arası 0,8 voltu gördüm tamam dedik problemi çözdük IBM ciler gelip voltajı kabul edip cihazı garantiye alıp çalıştırdılar.
6 ay sonra bu sefer cihaz yine arızalandı nötr toprak arası yine 0,8 volt herşey normal
Bu seferde IBM ciler diğer servis firmaları gibi direk topraklamaya suç attıkları için
yok tamam nötr - toprak arası voltajınız 1 voltun altında ama yinede 1 volta yakın
birazdaha düşürmeniz gerekli gibi söylemlerde bulunuyorlar ne yapabiliriz başka
anlamadım yardımcı olabilirmisiniz lütfen

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu nötr-toprak geriliminin bir cihazı nasıl arızalandırdığını, nasıl çalışmaz hale getirdiğini ne anladım nede anlatabilene rastladım. Nötr-toprak arası gerilim fazların dengesizlik durumuna göre nötrden geçecek olan akıma bağlı olarak değişen bir şeydir.

evet, bende arıyorum, nötr-toprak arası gerilimin cihazı nasıl bozduğunu anlatacak o müstesna şahısı...

cihaz zaten ana ups ten besleniyor ve sadece o cihaza ana pano odasından ups besleme kablosu çektim beslemede bağımsız topraklamada bağımsız
bence topraklama gayet iyi ama yalıtım trafosu kullanmak fayda sağlarmı daha
fazla düşermi bilmiyorum birde yalıtım trafosunun nötrü topraklanıyormuş yalıtım trafosu bağlarsak eğer servisten gelen elemanlar toprak ile nötr arasında değer göremiyecekler
diye düşünüyorum yanlışsam düzeltin lütfen

Sn.dragon0658,sorununuzun cevabını bir kaç kez cevaplamıştım.Bu bölümde önceki yazılar bakarsanız bulursunuz.Siz o nasıl yaptığınızı anlattığınız topraklamayı altın topraklama ağı yapsanız,hatta topraklama direncini 0 bile yapsanız sorunu çözemezsiniz.IBM olsun diğer Emar gibi cihaz üreticileri topraklamanın altını çizip istiyorlar.Çünkü onların memleketinde cihaz topraklandığında aynı zamanda potansiyel dengelenmiş oluyor.Neden çünkü onlarda topraklama ağı kullanılıyor.Topraklama ağından kastım şudur.Temel topraklaması bütün metal donatı ve topraklamalar bir potasiyel birleştirme barası üzerinde birleştirilir.Faz ve nötr hatlarıda bu bara sistemine aşırı gerilim ileticiler ile bağlanır.Aslında sizden potansiyel dengeleme istiyorlar.Dolayısı ile bağımsız topraklar olur ama bağımsız topraklama olmamalıdır.Nötr toprağı birleştirin işinizi görür.
Siz ne yaparsanız yapın şebekenin yük dengesini sağlayamıyacağınız için nötr toprak arası gerilimin artmasına veya azalmasına etki edemezsiniz.Nötr ile toprağı birleştirerek işinizi görebileceğiniz gibi yatırım yapabiliyorsanız izolasyon trafosuda çok daha iyi bir çözüm olur.

Sayın Tknsyn, daha önceleri bu cihazın toprak hattı bağımsız değildi binadaki bütün topraklamalar eş potonsiyel barada birleştirilmişti
Cihaz arıza vermişti bizde bağımsız topraklama yapılmasına karar verdik bu binada press makinası cnc tezgahlar kompröserler vinçler
labratuvarlar vs vs bir çok makina cihaz var ayrıyeten bu binanın kendine ait trafosu var yani biz bu bilgi işlem odasınını sanayi biriminden ayırdık ayırmamızda gerektiğini düşünüyorum ayrıca ana pano ve tali panoların hepsine daha önceden aşırı gerilim ileticileri
bağlanmıştır.Yıldırım topraklamasınıda eş potonsiyelde dengelediğimizde bir yıldırım düşmesinde bu Ibm cihazının zarar görmiyeceğini
kim garanti edebilir en ufak bir parazitte enerji kirliliğinde nötr toprak arası 1 voltun üstüne çıktığında arızalanıyor çünkü cihaz çok hassas
İzalasyon trafosu aldık diyelim bunu sadece sistem odası için tasarlarsak şebekeden gelen nötrü kullanmıyoruz peki servis geldi
direk zaten toprağı ölçüyorlar ölçü aletlerinde ne görecekler merak ediyorum bilmediğim için soruyorum yanlış anlamayın

Sn.dragon0658,bu tarz cihaz üreticilerinin "mutlaka topraklanmalıdır" taleplerinden muratları nötr ile toprak arasında potansiyel farkın olmamasıdır.Ülkemizde cihazın teknik servisi gelir hemen nötr toprak arasındaki gerilimi ölçerek topraklamanın yeterli olup olmadığına karar verir.Aslında bu ölçüm topraklamanın yeterli olup olmadığı konusunda uygun bir metot değildir.Toprak geçiş direnci önemli ise toprak test cihazı ile geçiş direnci ölçülür.Adamlar topraklama yetersiz dediğinde birçok meslektaşımız.Türlü türlü metotlarla topraklama tesis etmeye başlarlar.Ama nafile başarılı olamazlar.Çünkü topraklama yetersiz diyen şahıs aslında ne istediğini bilmemektedir.Ama her zaman onlar en iyisini en doğrusunu bilir muamelesi görürler.Onların bilir bilmez talep ettikleri aslında nötr ile toprak arasında gerilim ölçüldüğünde hiç veya hiçe yakın gerilim ölçülmesidir.Kaldıki bu cihazlar arıza yaptığında yine bu şahıslar hemen suçu topraklamaya atmaktalar.Haklılarmı değillermi bilen yok.Aynı ülkemizde çıkan yangınlarda bariz sebep bilinmiyorsa nasılki elektrik kontağı deyip geçiyorlar.Aynı mantık.Cihaz toprak ile nötr arası gerilim yükselmesi ve bu duruma bağlı fazlar arasındaki dalgalanmalar sonucu arıza yapabileceği gibi,başka nedenlerlede arıza yapmış olabilir.Örneğin harmonikler,pikler,faz dengesizlikleri gibi.Topraklama ile nötr arasındaki potansiyel farkı müstakil topraklamalar yaparak gideremeyiz.Ancak bunları birleştirebiliriz.Bunları birleştirdiğimizde aralarında bir geçimsizlik kalmaz.Buna rağmen arıza oluyorsa sebebi fazlardaki dengesizlik veya diğer etkenler olabilir.İzolasyon trafosu kullanılır ise fazlar arası dengesizlik mefhumunuda elimine etmiş oluruz.Peki ya yine arıza yaptığında ...ne olacak.İzolasyon trafosu kullanırsanız topraklama yapmayın.
Topraklamayı ayırmakla sanayi biriminden ayrılma gerçekleşmiş olmuyor.Anlattığınız tesisde yüksek harmoniklerin olduğu kaçınılmazdır.İzolasyon trafosuna ilaveten harmonik filtreleme ve IBM cihazı için statik regülatörde gerekebilir.

bugün yaptığım bir kontrolde toprak nötr arası voltajın ara ara 9 volta çıktığını gördüm
sorununun nerden kaynaklandığını araştırmaya başladım binada bir problem yok bütün
sistemi susturduğum zaman bile halen 9 volt binadaki kullanılan cihazlardan kaynaklanmadığını anladım problemin nerde olduğunu şu şekilde buldum
binanın trafosundan başka yerleşkelerde enerji alıyor trafo ile aralarında 200 -300 mt
mesafe var o yerleşkelerin ana şalterleri indirildiğinde nötr toprak arası voltaj normale
dönüyor ( 0,8 volt) bu birimlerdeki bütün cihazlar teker teker kontrol edildi ve sadece
bütün her yer enerji altındayken bir tane elektrikli ısıtıcının fişi çıkarıldığında nötr toprak arası voltajın 9 volttan 0,8 volta düştüğünü gördük devrede o kadar ısıtıcı ocaklar çalışırken bu ısıtıcının bu etkiyi yaratmasını anlayamadık 200 metre uzaklıktaki bir binanın
nötr - toprak arası voltajını etkiliyor

Bir çeşit Şebeke analizörünü geçici olarak takıp ,arıza durumunda kayıtlar incelenerek bir sonuç alınabilir mi acaba..?

Sn.dragon0658,bu okadar normal bir durumdurki dengesizlik durumuna göre nötr toprak arası 30 V da Olur 90 V.da olur.Siz problemi büyütmeyin.IBM cihazınızı izolasyon trafosu üzerinden beslediğinizde;izolasyon trafonuzun sekonder tarafındaki yıldız noktası ve toprak arası gerilim sizi ilgilendirecek.Primer taraf sizi ilgilendirmesin artık.Statik regülatörde kullanabilirseniz,arızalardan kurtulabileceğinizi düşünüyorum.

Sn tknsyn verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İzalasyon trafosu ile bu sorunu çözmek istiyorum . İzalasyon trafosunda tavsiye edebileceğiniz bir firma yada marka varmıdır acaba nelere dikkat etmeliyim bilgi verebilirseniz çok sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,907
Son üye
ayse.krcsarge

Yeni konular

Geri