katu45

Üye
merhabalar,

Şu an görev yaptığım yerde 630kVA lık bir trafo mevcut ve geçen gün bunun yıllık topraklama ölçümlerini yaptırdık. Ancak rapora göre 2 ohm dan küçük olması gereken işletme topraklama değeri 4.85 ohm çıktı. bu değerin 2 ohm dan yüksek olması işletme ve koruma açısından ne tür problemlere sebeb olur? Herhangi bir faz toprak arızasında oluşabilecek faz-nötr arası maksimum gerilimi hesaplayabilir miyiz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öncelikle teşekkürler. PDF dökümanını inceledim ancak şöyle bir durum var. 35A lik 173A 5s sigorta kavramını tam anlayamadım. 173A den daha küçük bir sigorta kullanmış olsaydık, daha yüksek bir topraklama direncine müsade edebilir duruma mı gelecektik?

Öncelikle teşekkürler. PDF dökümanını inceledim ancak şöyle bir durum var. 35A lik 173A 5s sigorta kavramını tam anlayamadım. 173A den daha küçük bir sigorta kullanmış olsaydık, daha yüksek bir topraklama direncine müsade edebilir duruma mı gelecektik?
Yarın cevap yazmaya çalışayım size ....

Bu değerler ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR YÖNETMELİĞİ nden alınmıştır. Adı geçen yönetmelik Çizelge-10 da TN sistemleri için, 5 s, 0,4 s ve 0,2 s’lik açma zamanlarına karşı düşen Ia açma akımları ve bu akımlar için izin verilen en büyük çevrim empedansları verilmiştir. Tabloda 35 A lik sigortanın ( gL gG gM diye belirtilmiş ) nominal akımının 5 katında 1,3 çevrim empedansı ile 5 saniye de açacağı ( 5x35 = 175 Amper yapar ; burada 173 diye belirtilmiş ; önemli değil ) belirtilmiş. Ani açma için ise ( 0,4 sn ) bu değerin 10 katında 0,6 olması gerektiği belirtilmiş. Yani kullanılan sigorta için 5 katında gecikmeli açma ( demerajdan kurtulmak için ) ; 10 katında ise ani açma yapacağı belirtilmiş. Bu şimdiki D tipi sigortaya karşılık gelir. http://www.siem.com.tr/pdf/sigma/otomatik_sigortalar.pdf
Motorlara bağlanacak sigortalar kataloglarla belirlenmiştir. Bu konuda küçük bağlayım büyük bağlayım diye bir keyfiyyet söz konusu olamaz. Yapılan örnekte bu direnç değerleriyle sigortaya ani açma yaptırılamayacağı ve de kaçak akım rölesi kullanılması gerektiğine bağlanmış mevzu.Bu durumda da 50 V olan dokunma gerilimi sınırına göre hesaplar yürütülerek olması gereken topraklama değeri bulunmuş.

Son düzenleme:
@katu45 raporu bizimle paylaşırmısın nasıl bir hesap yapıp 2 ohm olması gerektiğini sana söylediler yönetmelikte işletme topraklamasının bir değeri yok !

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/trafo-koruma-ve-işletme-topraklaması-5-ohm-mu-2-ohm-mu.20899/ Bu konuda malesef bir muallaklık mevcut . Topraklama yönetmeliğinin çeviri olduğu hatta çok da kötü bir çeviri olduğu malum . Bir mühendis olarak ben dahi anlamak da çözümlemekte analiz etmekte sıkıntı çekerken teknisyen ve uygulamacı arkadaşların bu yönetmelikten vazife çıkarması imkansız gibi . Bu yüzden KURAN tefsiri gibi herkesin başka başka manalar çıkartabildiği bir durum mevcut.

Son düzenleme:
ne yazıkki @ÖKSÜZÇOÇUK çok haklı yönetmeliklerimiz çürümüş ve birbiri ile çelişen bilgiler ile dolu
EMO aylık almaktan hükümete mühalefet olmaktan başını kaldırıp bir el atsa işler yoluna giricek ama nerde

ne yazıkki @ÖKSÜZÇOÇUK çok haklı yönetmeliklerimiz çürümüş ve birbiri ile çelişen bilgiler ile dolu
EMO aylık almaktan hükümete mühalefet olmaktan başını kaldırıp bir el atsa işler yoluna giricek ama nerde
EMO nun bu tavrına kızıp 8 senelik üyeliğimden sonra istifa ettim ; mevzunun başka boyutu malesef ülkede mecliste etkin muhalefetin olmadığı durumlarda böyle STK ya da benzer kuruluşlar durumdan vazife çıkartıp muhalefete soyunuyorlar ; yaptıkları muhalefet konularında belki yüzde yüz de haklı olabilirler ama herkes işinin gereğine daha çok vazife ayırmalı........

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri