işitme engelliler için dinleme cihazı devresi

afatsum09

Üye
Merhaba arkadaşlar. Sanırım konuyu doğru yere açtım. Benim nenem yaşı itibariyle işitme problemi cekiyor. Buda günlük yaşanımı olumsuz etkiliiyor. Elektroniğede elim yatkın olduğundan onun bu problemine çözüm olmak istedim. Elimde kamera sistemlerine ek olarak ses dinlemek için kullanılan bir 741 li dinleme devresi vardı. ilk aklıma gelen bu oldu. denemelerimden sonra bu devrenin pek işe yaramayacağını anladım. acaba bu devreyi modifiye etsek paca değerlerini değiştirsem sesde bir değişme olurmu? çünkü kulaklığa gelen ses benim sesimi bastırmıyordu ki bunu işitme engelli birisinin duymasına inkan yoktu. İlk yaptığım internette bu çihazların datasheet lerini aramak oldu ama ulaşamadım. Ulaşsam devresini çizip yapacaktım. Bu konuda bana yardımcı olacağınızı düşünüyor; şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Devreyi yaparsam nenemden bol bol dua alacağım. :D bendeki 741 li devrenin proteus çiziminide ekliyorum aşağıdaki linkte.

Yönetici Notu: Paylaşılan dosya, dosya paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Layot tan devre çıkarmakla uğraşamayacağım için şemaların nasıldır bilmem.

Basitce (mesela 2 transistörlü) electret microphone ile aldığın sinyali kuvvetlendirirsin (mikrofon preamfisi) bir transistör ilede kulaklık hoparlörünü sürersin.

Dikkat edilmesi gerekenler :
Söz konusu mic ler çok hassatır.Mic ile hp yakın olursa çınlama efekti olur.
Ben işi yaparım dersen , uzak/yakın farkı için otomatik seviye ayarı eklersin (AGC) .Stdby eklersin pile az para gider.

Kulak içi elemanlar kaliteli olmalı,sıhhi olmalı, bir müddet sonra küp gibi olmasın kullanan.

preanpli kısmı hazır elimde bir tr ile sürersin demişsin. ne tür bir tr seçmeliyim? örnek bir şema falan varmı?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri