işe alım

ysnclskn

Üye
Ben elektrik elektronik mühendisliği bölümü dördüncü sınıf öğrencisiyim. Bu yıl ders; dolayısıyla da bölüm seçimi işi baya kafamı karıştırıyor. Ben işaret işleme, dijital kontrol, mikroişlemci ve güç elektroniği derslerini alıp bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum. Ancak yüksek gerilim tekniği ve elektrik tesis derslerini almazsam imza yetkim olmuyor. Ben sevdiğim ve yeteneğim olan dalı seçmek istiyorum; ancak imza yetkim de olsun istiyorum. Aklıma gelen yüksek gerilim tekniği ve eletrik tesislerinde koruma dersleri ile güç elektroniği ve sayısal işaret işleme derslerini seçip; mikroişlemci ve dijital kontrol derslerini de yazılmadan takip etmek. Merak ettiğim işe alınırken dijital kontrol ve mikroişlemci derslerinin (konulara hâkim olduğum halde) transkriptte gözükmemesi benim için bir dezavantaj olur mu? İşverenlerin tavrı bu konuda nasıl olur? Ayrıca sayısal işaret işleme bilgisini gerektirecek çalışmaları hangi şirketler yapıyor?

Daha sonradan ilgili derslerin kurslarına giderek SMM ve imza olayını halledebilirsin...

Görev yapmak istediğin departmanı bilirsek daha fazla yardımcı oluruz. Bir firmada Ar-ge yapacaksan farklı, servis mühendisi olacaksan farklı, satış mühendisi olacaksan farklı.

Transkriptleri kafaya takan işletme görüdüğümü söyleyemem bu yüzden kafaya takma diyeceğim.

Spesifik konular üzerine çalışan firmalar, transkripte bakarlar. Örnek verecek olursak; komünikasyon alanında faaliyet gösteren bir firma, alacağı elemanın mesela kablosuz haberleşme ağları dersini alıp almadığına, aldıysa da ne kadar öğrendiğine bakar, en azından ben dikkat edenleri gördüm.

Meslek hayatınızdaki uzmanlık için gerekli olarak dersleri almanızı tavsiye ederim. Ben Otomatik Kontrol almıştım. Bu dersi almamın bana fazla bir katkısı olmadı. Çoğu bölüm dersi gibi sadece matematik ağırlıklı bir dersti.(PID Kontrol mantığını anlamak hariç, ki öte yandan benim için çok iyi oldu.) Eğitiminiz sırasındaki imkanlarınızı söylerseniz(lab, vb.) yardımcı olmaya çalışırım, 1 senelik bir mezun olarak..

Saygılar

Ben elektrik elektronik mühendisliği bölümü dördüncü sınıf öğrencisiyim. Bu yıl ders; dolayısıyla da bölüm seçimi işi baya kafamı karıştırıyor. Ben işaret işleme, dijital kontrol, mikroişlemci ve güç elektroniği derslerini alıp bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum. Ancak yüksek gerilim tekniği ve elektrik tesis derslerini almazsam imza yetkim olmuyor. Ben sevdiğim ve yeteneğim olan dalı seçmek istiyorum; ancak imza yetkim de olsun istiyorum. Aklıma gelen yüksek gerilim tekniği ve eletrik tesislerinde koruma dersleri ile güç elektroniği ve sayısal işaret işleme derslerini seçip; mikroişlemci ve dijital kontrol derslerini de yazılmadan takip etmek. Merak ettiğim işe alınırken dijital kontrol ve mikroişlemci derslerinin (konulara hâkim olduğum halde) transkriptte gözükmemesi benim için bir dezavantaj olur mu? İşverenlerin tavrı bu konuda nasıl olur? Ayrıca sayısal işaret işleme bilgisini gerektirecek çalışmaları hangi şirketler yapıyor?

Seni çok iyi anlıyorum.Sana tavsiyem mikroişlemciler ve dijital kontrol derslerini dışardan takip edemzsin.Dersler ağırdır.Yarı yolda kalırsın.Bu dersleri istiyorsan kesinlikle al.İşaret işlme ise önemli fakat devamını getireceksen al.Yani tam DSP ye girerken dönem sonu geliyor.Devam ettirceksen al.
Ayrıca Y.gerilim için sürekli eğitim merkezleri açiyor üniversitede ordan maalesef para vererek (250-300 milyon) alabilirsin.
4.sınıf dersleri genelikle seçmelidir.İnşallah benim gibi yoğunluktaan etkilenip ortada kalmazsın :):)

SMM belgesini kursla alırsın.
Olmadı yüksek lisans yaparsın. (Sana bağlı)
Şimdiye kadar transkripte bakan firma görmedim.
Ha bakarlarsa ki transkript aşamasına geldiğine göre bilgini test etmek zorunda kalacaklar, yeterli bilgiye sahipsen yine sorun olmaz.
Ama yinede tavsiyem, seçimini istediğin konu üzerine yap, imza yetkisine takılma.

bende elektrik elektronik mühendisliği okuyorum ama tabiki yüksek gerilim ağırlıklı dersler alarak bu alana yönelmek istiyorum ancak senin için şu tavsiyede bulunabilirim... örneğin şu an okuduğum üni. de bu derslerin kursları ve tabiki belgeleri verilmek üzere açılıyor ve bildiğim kadarı ile bu dersler sadece teknik üniversitelerde normal dönemde veriliyor...( eskiden teknik üni. den ayrılıp kendi adı ile açılan üniler hariç... ) ve bu gereksinim yüzünden bu kursların açılması zorunlu zaten bu şekilde yaparsın iki dalda da yetenek bilgi ve çalışma hakkı kazanırsın ...

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri