Iş yeri bilgisayarında yazılım.

paskomya

Profesyonel Üye
bir iş yerindeki bilgisayarı, çalıştığım işle ilgi programlar kurdum, elektronik progaramlar. geldiğimde hiç biri yoktu bom boş sıfır bir bilgisayardı. çalıştığım sürece bu programlardan faydalandık. işten ayrılırken bilgisayarı aldığım gibi bıraktım, kurduğum ve benim kullandığım ne varsa sildim. şimdi iş yeri sahibi o programlar benim diyor sizce haklı mı? lisans ve kullanım hakları bana ait programları o bilgisayarda bırakmam mı gerekiyordu?

Söz konusu emekse size ait
tamamı benim bilgim ve emeğim, glediğimde nasıldıysa, giderken de aynı bıraktım, hani ofis, winrar, pdf görüntüleyeciler onlara dokunmadım. meraklı kim varsa benim bilgime sahip kursunlar beni ilgilendirmez. free bile olsa

Bunları o iş yerinde çalışan personelin kullanma menfaati (istifadesi) için size ek bir lisans bedeli ödenmediği sürece elbette ki o yerden ayrılırken bunları PC'den silip tümüyle kaldırabilirsiniz, bu çok da normaldir. Çünkü bunlar için ayrıca size ek bir ödeme (kullandırma lisans bedeli gibi) yapılmamıştır. Eğer bu yapılsaydı iş yeri sahibinin bu çok yararlı programların kendi iradesi dışında kaldırılmasıyla ilgili çok haklı bir tepkisi belki ancak o zaman olabilirdi diye düşünüyorum. Yani bu şartlarda siz haklı, iş yeri sahibi bu konuda aksine bir hak iddia edemeyecek şekliyle de haksız sayılır, kendi düşünceme göre. Yani sonuç olarak o iş yerinden ayrılırken bu programları kaldırmak ve kaldırmadan olduğu gibi HDD'te bırakmak sadece sizin inisiyatifinizde olan bir karardı, siz bunları silip kaldırmak yönünden bir seçimi yapmışsınız, ancak bu yanlış bir tutum olamaz. sadece o anki anlık bir seçiminiz böyle olmuştur, bu da bana göre çok normaldir. İş yeri patronun saygıyla ve büyük bir anlayışla bu kararı karşılaması gerekirdi. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Benim acizane tavsiyem hangi yazılımları kuruyorsanız bunu daha önceden bildiriniz. Ya da kuruldukça bildirimlerde bulununuz. Hangilerinin ticari değeri olduğunu iş yerinin bilmesi gereklidir.
Ticari olmayan ancak sizin işinizde kullanılan open source uygulamaları da (notepad++ gibi ya da framework/kütüphane) bildirmeniz gerekmektedir.

Firmaya yazılım geliştiriyorsanız kodlar sizindir ancak yazılım (binary olabilir veya python gibi bir dil ise kodlar) ise firmaya aittir aksi bir sözleşme yoksa.

Sonuçta benzeri çalışmaları farklı sektörde veya aynı sektörde kendiniz de kullanabilirsiniz.
(Ortak kütüphaneler vs gerisini kendiniz tekrar yazmanızda fayda var)

Parasını ödeyip kullandığınız bir yazılım varsa o size aittir isterse firma adı yazsın. Silip silmemek size aittir.
Yazılımın başka bir versiyonu firmanın işini görmüyorsa karşılıklı anlaşma ile çözüme kavuşmak en uygunu olacaktır.

Bazı firma sahipleri bu konuda cehaletten ya da ön yargıdan dolayı (kazanılmış acı deneyimler de dahil) her şeyi elemana yükleyebiliyorlar bu konu iki tarafı da ilgilendiriyor.
Ki iş mahkemelerinde firma sahibi suçlu bulunma ihtimali yüksek olabilir ya da yerel firma temsilcisi olan bir yazılımın kırılmış halini kurduğunuz için siz de suçlu konuma gelebilirsiniz.

İşin sonunda internet geçmişinizi silme işleminin dışında bir sorumluluğunuzun olmaması gerekli. (Bu da size erişim izni verildi ise)

Sonuçta hiç bir çalışma ortamı ile kavgalı ayrılmak uygun olmaz ya da hiç bir eleman ile kavgalı ayrılmak uygun olmaz yarın belki sen de bir eleman olarak hayata devam edebilirsin. :)

Benim acizane tavsiyem hangi yazılımları kuruyorsanız bunu daha önceden bildiriniz. Ya da kuruldukça bildirimlerde bulununuz. Hangilerinin ticari değeri olduğunu iş yerinin bilmesi gereklidir.
Ticari olmayan ancak sizin işinizde kullanılan open source uygulamaları da (notepad++ gibi ya da framework/kütüphane) bildirmeniz gerekmektedir.

Firmaya yazılım geliştiriyorsanız kodlar sizindir ancak yazılım (binary olabilir veya python gibi bir dil ise kodlar) ise firmaya aittir aksi bir sözleşme yoksa.

Sonuçta benzeri çalışmaları farklı sektörde veya aynı sektörde kendiniz de kullanabilirsiniz.
(Ortak kütüphaneler vs gerisini kendiniz tekrar yazmanızda fayda var)

Parasını ödeyip kullandığınız bir yazılım varsa o size aittir isterse firma adı yazsın. Silip silmemek size aittir.
Yazılımın başka bir versiyonu firmanın işini görmüyorsa karşılıklı anlaşma ile çözüme kavuşmak en uygunu olacaktır.

Bazı firma sahipleri bu konuda cehaletten ya da ön yargıdan dolayı (kazanılmış acı deneyimler de dahil) her şeyi elemana yükleyebiliyorlar bu konu iki tarafı da ilgilendiriyor.
Ki iş mahkemelerinde firma sahibi suçlu bulunma ihtimali yüksek olabilir ya da yerel firma temsilcisi olan bir yazılımın kırılmış halini kurduğunuz için siz de suçlu konuma gelebilirsiniz.

İşin sonunda internet geçmişinizi silme işleminin dışında bir sorumluluğunuzun olmaması gerekli. (Bu da size erişim izni verildi ise)

Sonuçta hiç bir çalışma ortamı ile kavgalı ayrılmak uygun olmaz ya da hiç bir eleman ile kavgalı ayrılmak uygun olmaz yarın belki sen de bir eleman olarak hayata devam edebilirsin. :)
ustam ben 5-10 kişinin yada daha fazla insanın çalıştığı bir fabrika yada atölyeden bahsetmiyorum. çalıştıştım dükkan elektronik tamiri yapan 20 M2 bir dükkan. kurduğuım programlarda atla deve değil. ikayselili forumdaşımızın kullanıma sunduğu elektronik paket program ve nerden indirdim bilmiyorum aynı işi gören smd bileşen programı. artık kimsenin nasıl lisanssız kullandığını sorgulamadığı ECA bileşen programı. geldiğimde yoktu benim de bilgim az olduğu için kurup bileşenleri tanımak için kendime kurmuştum. kafasının basmadığını da ben araştırıp buluyordum, en büyük kaynak internette alldatashet. com bunu bilmeyen elektronikçi varsa ben kendimi denize atayım. ne sık kullanılanları sildim. nede alış veriş sitelerindeki bilgileri. hatta tüm şifreleri bir kağıda yazıp bırakıp gittim. ama eşeklik ben de oturumu kapatsam yeterdi değil mi?

isteyen indirsin kursun makinesine, ben araştırıp bulabiliyorsam, o da bulsun, yada bulan adamı işe alsın. ondan yardım istesin. yapandan da paylaşandan da razı olsun

Sizden başkası ilgili programları kullanmıyorsa tenezzül edip ilgilenmediyse silmemiş olsanız dahi yine bulamaz yapamazlardı demek ki :D, köpek değil ki elindekini koklat o bulsun ... Filmlere özeniyor galiba koy kutuya bilgisayar ne varsa döksün ... Silmekle iyi iş yapmışsınız hiç arkanıza bakmayın Ustam.

Programları silmek, kendiniz para vermedikçe ahlaki değil. Sonuçta sizi o işyerinde verdiğiniz her emek, her dakika karşılığını aldığınız bir para sonucunda oluşuyor. Bunu hobi ve zevk olarak yapmıyorsunuz. O emeği harcamanız sonucunda para alıyorsunuz. Yazılımın ticari olması boyutu ise. Siz crack yazılım kullansanız da sonuçta ceza size gelmiyor. Şirkete yazılıyor. O kısmı, iş verene söylemeniz gerekli sadece. Benim bu programı kullanmam lazım, ben lisansız program kullanmam diyebilirsiniz o da hakkınız. Sonuçta yasa dışı, bir olay. Ama şunu da unutmamak lazım kendi emeğinizi koyarken, başkasının yazıp ortaya koyduğu programı kullanıp onun da emeğini çalıyorsunuz. Sonradan da bu kendinizi haklı göstermez bence.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri