Iş arayanlara benden kıyak olsun

ıslak odunla ıslatılacak tip(ler).

şimdi sabah 8:30 ila 16:30 10 aaat yapar birde cumartesi varsa 60 saat eder
ama kanun derki haftalık 45 saat
15 saat haftada 4 haftada 60 saat nerde

Şimdi birşey belirteyim Kanunda hiç de sizin dediğiniz gibi değil. Sabah 15 dk çay arası 12:00-13:30 yemek molası 1.5 saat öğleden sonra 15 dk çay molası varsa bunlar 10 saatin içine sayılamıyor. sabah 8:00 akşam 18:00 8 saat yapıyor. çaymolaları ve yemek toplamda 2 saat dinlenme yani, dinlenmeler çalışma saatinden sayılmaz.

Şimdi bende işletmede çalışıyorum çalışan arkadaşlar hiç de 8 saat çalışmıyor toplasan sıksan 4-5 saat sorunca ölüp bitiyorlar. Patron varken füze roket o gidince goy goy lak lak sonra abi bana para yetmiyor senin durum nasıl. Birkere maaşını bankdan alınca patrona saydırmayacaksın Allah bereket versin diyeceksin en azından kendine... Çalışmanın hakkını vereceksin yokda trilyon alsan bereketi olmaz akar gider. Şimdi gençlerimizde iş ahlakı sıfır hatta ekside işi yapmadan nasıl bitiririm derdin de. Birgün fazla çalışsınlar ertesi gün yoklar telefon açmıyorlar, daha sonraki gün sıradan birşeymiş gibi geliyorlar telefonu açanlar da abi uyumuş kalmışım zaten gecikmişim sen patrona söyleyiver bu gün gelmeyeyim. Haklarında işe gelmeme raporu tutuluyor. 1,5 yevmiye gidiyor. Yada senelik izinlerinden bir gün.Sonra mızzıklama.
Sigara içme çıkıp gelmemeler, tuvalete urgan sallamalar, malzemeciyi satın alacak kadar kaybolmalar... vs.. vs..
Şimdiki 25 yaş ve altı hatta 30 yaş... aynı. Bizim işyerinden biri öldüre öldüre akraba bırakmadı adam. Şunum öldü deyip sonra face den konum ve durum paylaştı ve anneanesini 2. defa öldürdü. Patron oğlun senin nenen geçen sene ölmemişmiydi. Çoğunda 3-4 kredi kartı limit hepsinde full dolu çalışma niyeti sıfır. Ben böyle adamla çalışıp kendimi parçalayacağıma salıyorum gitsin niye moralim bozulsun ki. İşten kaçıyorlar 3 ay sonra dönüş . Geçen yıl işim çok olduğu zamanda 1 yılda toplam 23 kişi girip çıkmış yani ayda 2 kişi yani 15 günden fazla çalışmayan insanlar demek ortalaması. Sonra kalkınmıyoruz cart yapıyoruz curt yapıyoruz. Biz çocukken Almancılar derdiki Almanlar mesaiden sanra memleketleri kalkınsın diye 2 saat fazla çalışıyor demişlerdi. Bizde bırakın fazlasını mesaisini düzgün çalışsın yine yükseliriz. Bu dediğim amiri, memuru, müdürü, işçisi hepsi için geçerli. Adam yaşadığı olaylardan etkilenerek yazmış hakverdim. Kolay gelsin...

Şimdi birşey belirteyim Kanunda hiç de sizin dediğiniz gibi değil. Sabah 15 dk çay arası 12:00-13:30 yemek molası 1.5 saat öğleden sonra 15 dk çay molası varsa bunlar 10 saatin içine sayılamıyor. sabah 8:00 akşam 18:00 8 saat yapıyor. çaymolaları ve yemek toplamda 2 saat dinlenme yani, dinlenmeler çalışma saatinden sayılmaz.

Şimdi bende işletmede çalışıyorum çalışan arkadaşlar hiç de 8 saat çalışmıyor toplasan sıksan 4-5 saat sorunca ölüp bitiyorlar. Patron varken füze roket o gidince goy goy lak lak sonra abi bana para yetmiyor senin durum nasıl. Birkere maaşını bankdan alınca patrona saydırmayacaksın Allah bereket versin diyeceksin en azından kendine... Çalışmanın hakkını vereceksin yokda trilyon alsan bereketi olmaz akar gider. Şimdi gençlerimizde iş ahlakı sıfır hatta ekside işi yapmadan nasıl bitiririm derdin de. Birgün fazla çalışsınlar ertesi gün yoklar telefon açmıyorlar, daha sonraki gün sıradan birşeymiş gibi geliyorlar telefonu açanlar da abi uyumuş kalmışım zaten gecikmişim sen patrona söyleyiver bu gün gelmeyeyim. Haklarında işe gelmeme raporu tutuluyor. 1,5 yevmiye gidiyor. Yada senelik izinlerinden bir gün.Sonra mızzıklama.
Sigara içme çıkıp gelmemeler, tuvalete urgan sallamalar, malzemeciyi satın alacak kadar kaybolmalar... vs.. vs..
Şimdiki 25 yaş ve altı hatta 30 yaş... aynı. Bizim işyerinden biri öldüre öldüre akraba bırakmadı adam. Şunum öldü deyip sonra face den konum ve durum paylaştı ve anneanesini 2. defa öldürdü. Patron oğlun senin nenen geçen sene ölmemişmiydi. Çoğunda 3-4 kredi kartı limit hepsinde full dolu çalışma niyeti sıfır. Ben böyle adamla çalışıp kendimi parçalayacağıma salıyorum gitsin niye moralim bozulsun ki. İşten kaçıyorlar 3 ay sonra dönüş . Geçen yıl işim çok olduğu zamanda 1 yılda toplam 23 kişi girip çıkmış yani ayda 2 kişi yani 15 günden fazla çalışmayan insanlar demek ortalaması. Sonra kalkınmıyoruz cart yapıyoruz curt yapıyoruz. Biz çocukken Almancılar derdiki Almanlar mesaiden sanra memleketleri kalkınsın diye 2 saat fazla çalışıyor demişlerdi. Bizde bırakın fazlasını mesaisini düzgün çalışsın yine yükseliriz. Bu dediğim amiri, memuru, müdürü, işçisi hepsi için geçerli. Adam yaşadığı olaylardan etkilenerek yazmış hakverdim. Kolay gelsin...
söylediklerinizde belki haklısınız ama bir de şu var: eleman düzgün bir firmada çalışıyorsa işinden memnun ise o işten kaytarmaz işine dört elle sarılır. ama o firma dandik ise çalışana bir gelecek vaat etmiyorsa elemandan da fazla bişey beklememeli.
bu arada alman firmaları da çalışanlarına nasıl davranıyor acaba. bizdeki gibi sömürü var mı yoksa çalışanların haklarını tam olarak veriyor mu?

söylediklerinizde belki haklısınız ama bir de şu var: eleman düzgün bir firmada çalışıyorsa işinden memnun ise o işten kaytarmaz işine dört elle sarılır. ama o firma dandik ise çalışana bir gelecek vaat etmiyorsa elemandan da fazla bişey beklememeli.
bu arada alman firmaları da çalışanlarına nasıl davranıyor acaba. bizdeki gibi sömürü var mı yoksa çalışanların haklarını tam olarak veriyor mu?

İlk önce niyet sen iyi olursan tutarlar yok iyi isen seni mutlaka başka birisi tutar. Herzaman kaliteli ve dürüst olan mutlaka kazanır. İşinden, çalışmandan ve kişiliğinden ödünvermessen senin gibiler yanında artar. Sen dürüst ol tutan bulunur.
Bir ata sözümüzde " Ağır taşı ne yel alır, ne el alır, nede sel alır"

elbette dürüstlük olmalı. ama sadece çalışan değil işveren de dürüst olmalı. öyle değil mi?

10 saat değil 8 saat yapar.Kanunda 8 saat çalışma 7,5 saat hesaplanır.Yarım saat yemek molası kesilir.
7,5x6=45 saat olur.Fazlası mesai sayılır.

Bende patron arıyorum iş olduğunda yavşayıp, iş bitikten sonra boşlukta orası burası ayrı oynamayan... Vaz geçtim bukadarı yeter

Maalesef öyle insanlar da çok. Çoğu da elemanken orası burası oynayan dürüst çalışmayan insanlar, patron olunca öyle oluyor. Senin paranı vermiyor onun parasını eksik veriyor onu bunu eziyor birden kendisini elit gören zihniyet fukarası olup çıkıyorlar. Herkesi hırsız, arsız, tembel zannediyorlar. Hatta böyle insanlardan zamanında çalışan, okul veya çocukluk arkadaşınız olupta siz çalıştığınız için küçümseyenler mutlaka vardır. Bakın....

Merhaba,
Almanlar 1950 li yıllarda geliştirdikleri ... ... adlı sistem (adı garip bişeydi, hatırlayamadım) ile üretim sürecini hızlandırmak ve kaliteyi arttırmak amaçlamışlardır. Bu sistem ile hem yöneticilerin kontrolünde işleri yürütmek hem de çapraz kontrol için çalışanların kendi aralarında kontrolünü sağlamaktadır. Bu durum onlar için çok normal olsa da bizler için birbirimizi gambazlamak, şikayet etmek, mesai arkadaşının üzerinden prim sağlanmak olarak görülebilir. Fakat onlar bu sistemi vatanlarının savaş sonrası geri kalması ve hiç bir açık kalmadan gelişmek, üretmek ve güçlenmek adına uygulanmıştır. Almanların şimdiki durumunu göz önüne alırsak pek de yorum yapmaya gerek kalmıyor.

Mercedes te staj yaptığım zaman ki gözlemlerimde; Çalışma saatleri sabah 07.30 - 15.30 olarak geçmekte, 17.30 a kadar mesai yaptırmaktadırlar. Mesai ücretleri ortak havuza atılıp, çalışana artı ücret yada izin olarak dönmektedir. Genelde izin kullanırlar. Aldıkları ücret tatminkar olduğundan diye düşünüyorum. Çalışanların mesai saatleri içerisinde 1 dakika ayıracak vakitleri yoktur. Mola saatlerinde de 1 dakika iş yapmazlar. Normal çalışma süreleri 7,5 saat olup bu sürenin tümünde çalışırlar.

NOT: Çalışanların hepsi Türk vatandaşı, aralarında yabancı görememiştim. Ya da doğan görünümlü şahin gibi, Türk görünümlü Alman da olabilirler :D

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri