Işıldak pillerini değiştirmek

Taham

Üye
Aliexpress'den şu ışıldağı aldım.
Almadan önce dikkatimi çekmişti. İlan özelliklerinde 2 lion pil var yazıyor ama kullanıcı incelemesinde 3lü şarjlı pil paketi çıktığı yazıyor. İçini açtım gerçekten 3lü pil çıktı. Fotoğrafta görüldüğü gibi pil yuvasına 2 18650 rahat sığıyor. Galiba Çinliler lion pilleri içeren cihazları havayolları kabul etmediği için ni mh pil koyuyorlar.
Bazıları ışıldağın bozulduğunu yazmış. Ölçtüğümde 4.8V civarı gördüm. Bu piller cihaza zarar verir mi diye çekiniyorum.
İlan bilgilerinde olduğu gibi paralel olarak 2 veya 3 18650 pil takmak istiyorum.
Sorum şu: Şarj devresinin ne için olduğunu anlamadım, bununla lion pil kullanabilir miyim. (Üzerindeki şarj göstergesi ve usb giriş çıkışları olduğundan bu devreden vazgeçmek istemiyorum.

Ekli dosyalar

• AAScreenshot_2023-05-22-19-08-58-813_com.digital_and_dreams.android.android_army_knife.jpg
    AAScreenshot_2023-05-22-19-08-58-813_com.digital_and_dreams.android.android_army_knife.jpg
    120.6 KB · Görüntüleme: 30
  • BBMVIMG_20230522_191347.jpg
    BBMVIMG_20230522_191347.jpg
    147.8 KB · Görüntüleme: 30
Üzerindeki kontrol entegresinin adını yazın datasheet sayfasından nasıl bir pil şarj edebileceğini söyleyelim.

Sorun lityum pil taşıma sorunu değil takılan pilin lityumdan ucuz olması nedeni ile maliyetten dusulmus kar marjı yukselmis.

Yoksa cinden lityum pil de getirebilirsiniz. Uygun koruma koşullarında gelir sorun yok.

Entegre üzerinde herhangi bir yazı yok

Screenshot_2023-05-22-23-56-06-119_com.digital_and_dreams.android.android_army_knife.jpg

Entegre üzerine, Temiz el değmemiş(yapışkanlı tarafında parmak izi olmayan ) şeffaf bant yapıştırıp okumaya çalışın.

Pillerin şarjı azken ve tam dolu iken şarj cihazı çıkisinda gerilim değerini ölçün. Bu size fikir verecek. Ama 18650 piller için uygun olduğunu sanmam. 18650 piller tehlikelidir. O nedenle mutlaka uygun şarj ve bms kartları ile kullanılmaları gerekir.

L1 yeri boş, dolayısıyla step up devresi barındıramaz usb den şarj eder mi şüpheli?! 4.8v ile yetinebilen cihaz istisna dışı. Entegre sadece voltaj gösterge ledleri için sanıyorum. Yorumlarda su geçirme özelliği iy değil yazılmış.

Elimde boşta duran bir powerbank devresi var. Lion pillerle bunu kullanmayı düşünüyorum.

Hf07a2c8aacb5492895edb7978102a12aG.jpg

Fakat ışıldağa iyi yerleştirildiğinden kendi çıkış ve ledleri kullanacağım.
1- Bu durumda PB (powerbank) devresine 2 veya 3 18650yi paralel bağlayacağım. Modül ve pilleri borda sabitleyeceğim.
2. Işıldağın üzerindeki B+ ve B- yi, PB'nin B+ B- lerine lehimleyeceğim. (Köprülemek diyorsunuz galiba)
3. Aynı şekilde ışıldağın üzerindeki usb çıkış ve micro usb girişlerini, PB devresinin aynı elemanlarına köprüleyeceğim.
4. Burada özellikle görüşünüzü almak istiyorum: Işıldak devresindeki micro usb ve usb soketinin + - yollarını falçata ile keseceğim ki şarja müdahale etmesin. B +- kısmına dokunmayacağım.
Üzerindeki kontrol entegresinin adını yazın datasheet sayfasından nasıl bir pil şarj edebileceğini söyleyelim.

Sorun lityum pil taşıma sorunu değil takılan pilin lityumdan ucuz olması nedeni ile maliyetten dusulmus kar marjı yukselmis.

Yoksa cinden lityum pil de getirebilirsiniz. Uygun koruma koşullarında gelir sorun yok.
Gümrüktekiler birkaç aydır gemi azıya almış durumdalar. Benim takılan ürünüm olmadı ama ışıldakların içinde pil var diye el koyulanlar olmuş.
L1 yeri boş, dolayısıyla step up devresi barındıramaz usb den şarj eder mi şüpheli?! 4.8v ile yetinebilen cihaz istisna dışı. Entegre sadece voltaj gösterge ledleri için sanıyorum. Yorumlarda su geçirme özelliği iy değil yazılmış.
Düğmesi hariç su geçirmeyecek bir tarafını göremedim. Bu konuda önerilerinize açığım. Son aşamada kenarlara silikon çekeyim diyorum. En azından yağmur altında içine su grimesin.

Son durum. Modifiyeyi yaptım. Nadiren pırpırlı çalışıyor ama işimi görüyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri