Işıklı acil buton ve plc bağlantı sorunu ?

themre123

Üye
Merhabalar elimizde 4 kontaklı gwest la115-a ışıklı acil durum butonu mevcut ve delta plc mevcut acil butona bastığımızda lamba yansın butonu çektiğimizde lamba sönsün istiyorum ancak bağlantıları yapıp butona bastıgımda lamba sönüyor basılı olmadığı halde lamba yanmakta 1 numaralı kontak plc nin x0 bağlı 2 numaralı kontak güç kaynağında (-) bağlı lamba x2 1 numaralı kontakla köprülü lambanın diğer ucu da (+) bağlı güç kaynağında plc nin S/S portunda +24 bağlı yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-09-28 at 09.12.16 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-28 at 09.12.16 (2).jpeg
    101.7 KB · Görüntüleme: 36
  • WhatsApp Image 2021-09-28 at 09.12.16 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-28 at 09.12.16 (1).jpeg
    75.7 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Image 2021-09-28 at 09.12.16.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-28 at 09.12.16.jpeg
    70.2 KB · Görüntüleme: 32
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar elimizde 4 kontaklı gwest la115-a ışıklı acil durum butonu mevcut ve delta plc mevcut acil butona bastığımızda lamba yansın butonu çektiğimizde lamba sönsün istiyorum ancak bağlantıları yapıp butona bastıgımda lamba sönüyor basılı olmadığı halde lamba yanmakta 1 numaralı kontak plc nin x0 bağlı 2 numaralı kontak güç kaynağında (-) bağlı lamba x2 1 numaralı kontakla köprülü lambanın diğer ucu da (+) bağlı güç kaynağında plc nin S/S portunda +24 bağlı yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
s/s artı uc girildiğine göre plc nin x girişleri eksi ile çalışır s/s ucuna eksi ucu verirsen plc nin x girişleri artı ile çalışır devreyi buna göre kuracaksın

s/s artı uc girildiğine göre plc nin x girişleri eksi ile çalışır s/s ucuna eksi ucu verirsen plc nin x girişleri artı ile çalışır devreyi buna göre kuracaksın
Evet tam olarak söylediğiniz gibi. Fakat tam olarak devrenin kurulumu konusunda sorun yaşıyorum aslında. Bağlantıları tarif etme imkanınız olursa çok sevinirim.

Evet tam olarak söylediğiniz gibi. Fakat tam olarak devrenin kurulumu konusunda sorun yaşıyorum aslında. Bağlantıları tarif etme imkanınız olursa çok sevinirim.
sıkıntınız stop butonuna basınca lambasının yanmasını istiyorsunuz

şimdi stop butonunda eksi uç var ise yanına bir tane no kontak ekleyip kontağa girişine artı uç verirsen çıkışını lambaya bağla zaten eksi uç mevcut lambanın diğer ucuna eksi verirsen butona bastığında lamba yanar
buton kontakları
sanırım işini görür

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    140.8 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: huh
şimdi stop butonunda eksi uç var ise yanına bir tane no kontak ekleyip kontağa girişine artı uç verirsen çıkışını lambaya bağla zaten eksi uç mevcut lambanın diğer ucuna eksi verirsen butona bastığında lamba yanar
buton kontakları
sanırım işini görür
Mevcut resimdeki bağlantıyı yapıyorum fakat 13-14(NO) kontak bağlantısı aktif olduğunda acil stop basılı olsa da olmasa da ışığı her zaman yanıyor. Ben basılı iken yansın çekildiğinde sönsün istiyorum mevcut bağlantı üzerine tam bu noktada ne yapmam gerekiyor acaba

Mevcut resimdeki bağlantıyı yapıyorum fakat 13-14(NO) kontak bağlantısı aktif olduğunda acil stop basılı olsa da olmasa da ışığı her zaman yanıyor. Ben basılı iken yansın çekildiğinde sönsün istiyorum mevcut bağlantı üzerine tam bu noktada ne yapmam gerekiyor acaba
butona bir adet nc olması lazım o zaten var bir tane voltajına göre sinyal lambası ekliyorsun bir tane de no kontak ekliyorsun çizdiğim şemaya dikkat edersen yaparsın bir tane no kontak eklemen lazım
3 adet klemens olacak butonun arka kısmında 1 adet nc 1 adet lamba 1adet no kontak

Ekli dosyalar

• Adsız1.jpg
    Adsız1.jpg
    111.4 KB · Görüntüleme: 14

paylaştığınız fotoda acil butona bağlı 1 adet NK kontak ve 1 adette buton tipi lamba duy modulune sahip olduğunuz görünüyor. acil butonu tetiklediğinizde buton lambasının yanmasını istiyorsanız:

1- butona normalde açık kontak ekleyebilirsiniz.

2- bir role kullanarak butonun NK kontak çıkışını tersleyebilirsiniz.

3- program yazarak plc çıkışıyla lamabayı enerjilendirebilirsiniz.

Bir de böyle deneyelim.

acil.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri