Işık sensörü

Aaa2935

Üye
Merhaba arkadaşlar ışığın kırılması ile ilgili deney yapiyorum. Işık kırıldıktan sonra sensörümun üzerine düşecek bende bu isigin düştüğü konumu sensörden alarak arduino yardımıyla ne kadar saptığını dijital olarak okumak istiyorum.

Işığın sensör üzerine düştüğu farklı konumlarda farklı değerler verebilecek sensör tavsiyesine ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

opamplı karşılaştırıcı yap ldr üzerine düşen ışık direncini değiştirecektir.

Tam olarak anlatamadım galiba ışığın düşüp düşmediğini değil, düşen ışığın nereye düştüğünü gösterecek sensör lazim. Sensorun hangi konumuna

Ben yanlış anlamışım kusura bakmayın, tek sensör olmak zorunda mı, tek sensörden mi bahsediyoruz?

optik sis sensörü dediğiniz işi yapıyor. Sizde sis sensörümü yapmaya çalışıyorsunuz.

Ben yanlış anlamışım kusura bakmayın, tek sensör olmak zorunda mı, tek sensörden mi bahsediyoruz?

Evet, önemli degil. Yazdığın icin sağol fikir alışverişi bu.

optik sis sensörü dediğiniz işi yapıyor. Sizde sis sensörümü yapmaya çalışıyorsunuz.

Optik sis sensörünün nasıl calistigini bilmiyorum ama anlatmaya calistigim CCD isik sensörüne benziyor. Ayni mantıkta çalışan başka sensör var mi ?

Sisli havanın normal havaya göre kırılma indisi farklıdır. Sisin yoğunluğuna göre ışık daha fazla kırılır ve daha uzak bir noktaya düşer. Işığın düştüğü noktadaki alıcıya göre sisin yoğunluğu hesaplanır.
Meteroloji izleme cihazlarında kullanılır.
Yapmak istediğiniz deney konusunda daha fazla bilgi verirseniz daha çok şey söyleyebiliriz. Siz anladığım kadarıyla malzemelerin kırılma indisini hesaplamaya çalışıyorsunuz.

Sisli havanın normal havaya göre kırılma indisi farklıdır. Sisin yoğunluğuna göre ışık daha fazla kırılır ve daha uzak bir noktaya düşer. Işığın düştüğü noktadaki alıcıya göre sisin yoğunluğu hesaplanır.
Meteroloji izleme cihazlarında kullanılır.
Yapmak istediğiniz deney konusunda daha fazla bilgi verirseniz daha çok şey söyleyebiliriz. Siz anladığım kadarıyla malzemelerin kırılma indisini hesaplamaya çalışıyorsunuz.

Evet malzemenin kırılma indisini bulmak istiyorum. Bu kırılma olduktan sonra ışığın düştüğü konum hakkında bana bilgi verecek. İsigin düştüğü konuma göre bana voltaj değeri vermesini istiyorum.

Şerit şeklinde optik sensör ben bilmiyorum. Belki yanyana bitişik şekilde bir miktar fotodirenci yanyana dizip lazer hangsine isabet etmişse bir encoderden geçirerek sayısal değer elde edbilirsiniz.

Fikir güzel ama Alan sıkıntısı var elde taşınabilir yapıcam

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri