Işık Linyesi Kontrolü İçin Anahtar Tercihi

selamlar,

toplamda 9 adet 2x40W floresan lambayı kontrol etmek için pano üzerinde paket şalter mi tercih edilmelidir yoksa komütatör anahtarla da kontrol edilebilinir mi? komütatör anahtar ile azami kaç wattlık bir linyeyi kontrol edebilirim? ya da en baştan linye kontrolünde adi anahtar tercih etmekten kaçınmalı mıyız?

cevaplar için şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
mağaza gibi yerlerde v.s. hep görüyorum sigorta ile yapıyorlar bunu.
sizde uygun değerde bir sigorta ile işlemi yaparsanız olur bence

en azından pano dışından müdahale edilmesi gerekiyor. paket şalterler sac üstüne oldukça rahat ve estetik açıdan da düzgün bir şekilde monte edilebiliyor. ancak sigorta kullanılırsa ya panoda bir oyma gerekli olacaktır ki bunu tercih etmiyorum. bu yüzden paket şalter kullanmayı tercih edeceğim gibi görünüyor.

benim ekstradan sormak istediğim bir husus var. eğer standart anahtarla kontrol etmek istersem ki özellikle vavien ihtiyacına duyduğum alanlarda anahtar kullanmayı tercih edeceğimdir, anahtarın anma akım değerine mi bakmalıyım? ürün kataloglarına baktığımda anahtarlarla ilgili pek bir bilgi bulamıyorum. nereden bakabilirim? ya da en azından teknik şartnamede nasıl bir madde olarak ekleyebilirim?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

standart anahtarlar için 16 amper kontak akımı yazıyor ama kullanım sıklığından dolayı 16 amper 220 volt kullanılmaz standart anahtarlar için en fazla 250 w tır
ayrıca sigorta anahtarlama elemanı değil koruma elemanıdır
şalter kullanmanız sizin yararınıza

Lambalar 3-4 Amper çeker. rahatlıkla anahtar veya vavien kullanılır.
standart tarifi yaparsınız, özellikleri yazıp örneğin kasaya vida ile tutturulacak vs dersiniz..
üreticilerin ürünleride ipucu olabilir.

Komütatörde 10 amper yazıyor.. (Viko Karre)

2 çıkış olduğunu düşünürsek. biraz da tolerans tanımak gerekirse 2 girişin birinden 4 amper çekebilirsiniz...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri