Işık Algılama Devresi

57028

Düşük şiddetlerdeki ışığı algılamak ve şiddetini ölçmek için devre araştırırken bu devreyi buldum fakat SN7413 tetikleyicisinin işlevini anlayamadım çıkışının nasıl olacağını da anlayamadım proteusta SHI şeklinde yazıyor simüle ettiğimde.
Bu devrenin çıkışını arduiunoya bağlayabilir miyiz?
Bağlarsak nasıl bir sonuç verir acaba teşekkürler

schmitt trigger girişli anlamında.
inputun "1" olması için 1.5 volttan yüksek voltaj gerekir.
inputun "0" olması için 0,9 volttan düşük bir voltaj gerekir.
buradaki amaç şudur.
eğer giriş mesela 1 voltun üstünde "1" altında "0" olsaydı , giriş 1 volt civarıyken çıkış 1 ve 0 olarak değişir çıkışta kare dalga gibi bir gerilim oluşurdu.
bunu önlemek için giriş voltaj seviyelerini birbirinde farklı yapıyorlar. bunada schmitt trigger girişli diyorlar.
devredeki amacı şöyle.
ışık seviyesi eğer kritik seviyedeyse çıkış aç kapa yaparak osilasyona girmesin diye.
mesela 1 lüks te çıkış "1" oluyorsa , çıkışın "0" olabilmesi için 0.8 lükse düşmesi gerekiyor.

devredeki fototransistör emiterine bağlanan direnç bana yüksek gibi geldi pdf sini incelemedim bakmak lazım.

schmitt trigger girişli anlamında.
inputun "1" olması için 1.5 volttan yüksek voltaj gerekir.
inputun "0" olması için 0,9 volttan düşük bir voltaj gerekir.
buradaki amaç şudur.
eğer giriş mesela 1 voltun üstünde "1" altında "0" olsaydı , giriş 1 volt civarıyken çıkış 1 ve 0 olarak değişir çıkışta kare dalga gibi bir gerilim oluşurdu.
bunu önlemek için giriş voltaj seviyelerini birbirinde farklı yapıyorlar. bunada schmitt trigger girişli diyorlar.
devredeki amacı şöyle.
ışık seviyesi eğer kritik seviyedeyse çıkış aç kapa yaparak osilasyona girmesin diye.
mesela 1 lüks te çıkış "1" oluyorsa , çıkışın "0" olabilmesi için 0.8 lükse düşmesi gerekiyor.

devredeki fototransistör emiterine bağlanan direnç bana yüksek gibi geldi pdf sini incelemedim bakmak lazım.
Eğer yanlış anlamadıysam belli bir ışık seviyesinin üstünde devre çalışıyor tetikleyici de bir şeyi çalıştırıyor.Yani tetikleyiciden bir voltaj çıkışı almıyoruz peki bu devre ışık şiddetini ölçebilir mi?

devre bir ışık algıladığında nand çıkışı lojik "0" oluyor.
ışık yokken lojik "1".
opampın 6 nolu çıkış gerilimi ışık şiddetiyle birlikte artıyor . opamp çıkışı yaklaşık 2 volt olunca nand çıkışı lojik sıfır oluyor.
opamp çıkışını sensör amaçlı kullanabilirsin. mesela adc ile ölçebilirsin.
opamp + ucundaki gerilimin yaklaşık 11 katı çıkışta (6) olur.

PT334-6B için, arduino dijitap pinine bağlayabilmek için uygun bir devre şeması önerebilirmisiniz ?

PT334-6B için, arduino dijitap pinine bağlayabilmek için uygun bir devre şeması önerebilirmisiniz ?
İlk devrenizi kullanabilirsiniz (herhangi bir fet girişli op-amp ta kullanabilirsiniz)
Eğer seviye ye göre karar verecekseniz Schimit Triggre 'e gerek yok, Arduino Ananlog Girişi ni kullanabilirsiniz (yalnız çıkışınızın 5Voltu aşmaması gerekir,)

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri