Işık akısı ve Aydınlatma

ycmy

Üye
Arkadaşlar ışık akısı hakkında basit bir dille anlatılmış dökümanlara ihtiyacım var. mesela 1 m2 yeri aydınlatmak için kaç lümene ihityacımız var gibi konuları anlatacak birşeyler lazım. Bir de (armatürün cinsine göre değişiyor diye biliyorum) 1 w ile aç lümen elde ederiz?

Metal Halide- Sodyum buharlı- Halojen armatürlerin avantajları dezavantajları nelerdir?

Son düzenleme:
Arkadaşlar ışık akısı hakkında basit bir dille anlatılmış dökümanlara ihtiyacım var. mesela 1 m2 yeri aydınlatmak için kaç lümene ihityacımız var gibi konuları anlatacak birşeyler lazım. Bir de (armatürün cinsine göre değişiyor diye biliyorum) 1 w ile aç lümen elde ederiz?

Metal Halide- Sodyum buharlı- Halojen armatürlerin avantajları dezavantajları nelerdir?

1m2 alanı 1lüx değerine getirmek için 1 lümen gerekir.
1W ile kaç lümen elde edeceğin, armatürün verimine , veya kullandığı teknolojiye göre çok farkeder.

Örneğin enkandesen lambada 1W ile yaklaşık 14lümen elde ederken, flerosan lamba da 1W ile yaklaşık 57lümen elde edebilirsin.

2. AYDINLATMA TERİMLERİ
Lamba ve aydınlatıcıların özelliklerinin değerlendirilmesinde kullanılan ışık tekniği kavramlarının önemlileri aşağıda açıklanmaktadır.

2.1. Işık ve Işınım
Işık, insan gözünde parıltılı bir duyum uyandıran, yani görülebilen, elektromanyetik ışınımın adıdır.
2.2. Işık akısı, Φ (Lümen)
Işık akısı (Φ) olarak , ışık kaynağından verilen ve tayfsal göz hassasiyeti ile değerlendirilen ışıyan güç olarak adlandırılır.

2.3. Işık Şiddeti, I (Candela)
Bir ışık kaynağı, ışıksal akısını Φ genelde çeşitli yönlere ve değişik şiddette yayar. Belli bir yönde yayılan ışığın yoğunluğu, ışık şiddeti I olarak adlandırılır.

2.4. Aydınlık Şiddeti, E (Lux)
Aydınlık şiddeti, E, düşen ışıksal akının aydınlatılacak yüzeye olan oranını bildirir. Aydınlık şiddeti, 1 Lm değerindeki ışık akısının 1 m² yüzeye eşit yayılmış şekilde düştüğü durumda 1 Ix değerindedir.

Işık akısını bulmadan önce aydınlatacağın bölgenin ihtiyaç duyduğu aydınlanma şiddeti belirlenmelidir. E ile gösterilir, birimi lüks'tür. Daha sonra aşağıdaki formülde E yerine konularak gerek duyulan Φ yani ışık akısı lümen cinsinden bulunur.

35cd2606fa48ced4de9e96381cd5a1b8.png

(Burada E ile aydınlanma şiddeti, Φ ile ışık akı ve r ile yarıçap, yani kaynak ile aydınlatılan yüzey [masa v.b.] arasındaki uzaklık gösterilmiştir.)

Bu aşamada kullanılacak armatürün sağladığı Φ değeri tablolar yardımıyla öğrenilir. Formül yardımıyla bulunan Φ değeri, bir armatürün yaydığı Φ değerine bölünürse eğer; o bölge için gerekli armatür sayısı bulunmuş olur.

Bazı bölgeler için gerekli aydınlanma şiddetleri;

Tablo-1.2.jpg

Bazı armatürlerin yaydığı ışık akıları;

Tablo-1.5.jpg

Pelsan 2010 ürün kataloğunun teknik bilgiler kısmına bakmanızı öneririm gayet güzel bilgiler var.
Pelsan Katalog

Arkadaşlar kendimce şöyle bir mantık kurdum. Bir yerde öncelikle aydınlık düzeyini belirleyeceğiz(mesela okuma aydınlatması: 300 lux kadar aydınlık bize yeter gibi) Sonra aydınlatmak istediğimiz alanı hesaplayacağız. bunları bulduktan sonra bizim ihtiyacımız olan lümen değerini
Işık akısı= Lux . Yüzey alanı

formulünden bulacağız .Kataloglardan bu lümen değerini veren armatürü seçeceğiz.

Şimdi sizlere sormak istediğim bu yöntem ne kadar doğru olur.
2-kataloglarda yazan lümen değeri mesafeye göre değişir mi?(lambayı 3 m yukarı asmakla 7 m yukarı asmak arasında bir fark var mıdır.
3-Metal Halide- Sodyum buharlı- Halojen armatürlerin avantajları dezavantajları nelerdir? (metal halide az güç harcar ama sodyum buharlı daha uzun ömürlüdür gibi)

Ben de bir şey sormak istiyorum.
özellikle boya kalite kontrolünde, boya hatalarını görebilmek için, farklı renklerde fluoresan ışıklar kullanıyorlar. Bunun yerine nasıl bir lamba koyarsam daha iyi olur. Y da normal fluoresan kullanacaksam, nasıl özellikte bir lamba almalıyım?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri