işletme topraklaması yorumlarınız

likostar

Üye
işletmemizde buluna iki adet 1600kva trafonun bir tanesinde faz/toprak arası 120v ölçüldüğü şikayeti üzerine yaptıgım kontrolde 120v civarı bir voltaj gördüm
-trafo,pano üzerinde görsel ve mekanik anlamda yapılan kontrolde bir sorun görülmedi
işletme toprklama kablosunun gidiş yeri belli oldugundan kazı işlemine başladık.3 adet kazık çakılmiş
ilk irtibat topraklayıcı kazıgına ulaştıgımzda giğer topraklayıcılara giden bağlantının koptugunu gördük ve tazeledik.
tekrar ölüçüm yaptıgımızda 120v yakın değer gördük.
kazı işlemine devam ettiğimde diğerlerinde bir sorun yoktu.
sonuç itibari ile sorun geçici anlamda çözülmesi için temel topraklama ile irtibatladık işletme topraklamasını
toprak kil tabaka.bir çukur açıp işletme topraklaması için ona uygun toprak getirip yampmak mı

sorunun gerçek anlamda çözülmesi için
yorumlarınız nelerdir

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
işletmemizde buluna iki adet 1600kva trafonun bir tanesinde faz/toprak arası 120v ölçüldüğü şikayeti üzerine yaptıgım kontrolde 120v civarı bir voltaj gördüm
-trafo,pano üzerinde görsel ve mekanik anlamda yapılan kontrolde bir sorun görülmedi
işletme toprklama kablosunun gidiş yeri belli oldugundan kazı işlemine başladık.3 adet kazık çakılmiş
ilk irtibat topraklayıcı kazıgına ulaştıgımzda giğer topraklayıcılara giden bağlantının koptugunu gördük ve tazeledik.
tekrar ölüçüm yaptıgımızda 120v yakın değer gördük.
kazı işlemine devam ettiğimde diğerlerinde bir sorun yoktu.
sonuç itibari ile sorun geçici anlamda çözülmesi için temel topraklama ile irtibatladık işletme topraklamasını
toprak kil tabaka.bir çukur açıp işletme topraklaması için ona uygun toprak getirip yampmak mı

sorunun gerçek anlamda çözülmesi için
yorumlarınız nelerdir

Topraklama sayısını artırmakla uygun değer sağlanmayabilir.Yaptığınız topraklamanın ölçülmesi gerekir.Kazıklı tip ucuz çin malı cihazlarla çok sağlıklı veri elde edilemiyor malesef bulabirseniz pens tipi kazık gerektirmeyen topraklama ölçen cihazlar var önce bir topraklama değerinizi ölçün 5 ohm ve altı değerler iyi kabul edilir.

Diğer 1600kva trafonun işletme topraklamasında bir sorun yok.aynı paralelde gidiyor.toprak killi toprak epeyde yağmur yağdı

İşletme topraklamasının ölçümünde nötr toprak arası voltaj kıyaslaması bence hatalı bir kıyaslama metodudur tam sağlıklı bilgi vermez.Topraklama değerini uygun değere çekmek için elde verinin olması lazım ölçüm yapılır buna göre değerlendirilir.

Son düzenleme:
peki temel topraklama ile irtibatlamam sorun olur mu

peki temel topraklama ile irtibatlamam sorun olur mu

Evet bu durum sakıncalıdır.İşletme topraklaması genelde nötr barasından kapalı (izoleli) iletken ile yapılır.Koruma topraklaması ile irtibatlandırılmaz.Nedeni ise yük tarafında arıza sızıntı akımı v.s durumlarda nötr iletkeninde yıldız noktasının kayması sonucu enerji görülmeye başlar buda insan hayatı için tehlikelidir.

sorun olmayan diğer trafo ana panosundaki işletme topraklaması ile irtibatlasam

tabiki ölçüm yapıcam.

ölçüm yapıp sizinle paylaşıcam
yorumlarınız için teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü volt metre ile yapılmaz meger le toprak direnci ölçülür sizin toprak direnci ne kadar?Ben geçen yaz 84 ohm toprak direnci gördüm bileceik te toprak taşla kaya arasında birşeydi.Sorunu çözmek için birden fazla kazaık kullandım ve topraklama direncini düşüren kimyasallar ekledim dirençleri böyleleikle normal değerlere düşürdüm.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri