Hv reed relay yerine solid state

MAIN_LOOP

Onursal Üye
Onursal Üye
Selamlar. 5000vdc ile 10000vdc arası bir voltajı hv reed röle ile anahtarlıyorum. tungsten kontak ve vakumlu olduğu için kontak izolasyonu da 15kv civarı yani çok uygun burada bir sorun yok. bilinen yada bildğiniz aynı izolasyona sahip solid state tarzı bir röle yada komponent varmıdır?

Kullanmadım ama igbt veya sic igbt olabilir belki.
Akım ne kadar?

silicon carbide mosfetlere baktım fakat izolasyon için problemli gibi. 1200v buldum. akım 10 amper

power supply ın toplam çıkışı 10 amper. ama bu reed relay bunu anahtarlamıycak sadece çıkış aktif değil iken hatta bağlanıp toprak direnci ölçmek için bağlantı amaçlı. asıl istediğim hat kontak izolasyonu 10kv olmalı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bildiğimden değilde böyle sorular genelde cevapsız kalıyor o nedenle arayıp bulduklarımı yazıyorum.

10 tane 1000V feti seri bağlayıp yapanlarlar varmış, gateleri anahtarlaması biraz sıkıntıymış.

Daha önce gördüğüm ama çok detaylı izlemediğim şu adamın videoları var belki oradan birşeyler çıkar:

10000 volt yaklaşık 1cm den ark yapar. Yarıiletkenle bu kadar yüksek gerilimi anahtarlamak özel üretim gerektirir. Standart yarı iletkenlerle anahtarlamak çok zor.

Gordugum en yuksek gerilimi anahtarlayan mosfetler 4000 - 4700 volt civarinda idi.

Bunlar seri baglanip kullanabiliyorsa bu mosfetlerle 3 tanesini seri baglayip yapilabilir. Daha yuksek gerilimi anahtarlayan ozel urunler var ama hem pahali hemde getirtmesi uzer muhtemelen.

herkese teşekkürler. anlaşılan röleye devam şimdilik.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri