Hurda Amplinin Başına Gelenler

Bahsettiğiniz sigorta bunlardan sanırım hocam.
https://tr.aliexpress.com/item/4000463208510.html
Şimdi dank etti eğer bunlar uzunsa sığmayabilir belki.

Güncel plan.
Ekli dosyayı görüntüle 96567
A-B hoparlörleri için tek koruma devresi kullanıyoruz değil mi hocam?

Belki ileride sağ taraftaki boşluğa ppm devresi gelir artık şans :D
Onlardan. Rahatlıkla sığar. Arka panele delik açıp monte edebilirsin.
Bu plana göre STK devresini yerine monte ederek ilerlemek lazım.
Böylece PSU ve protection devresinin yerleri tam belli olur.
PSU yine ters görünüyo. Gondansatörler alt tarafta olması lazım.
A-B aporlöler için tek koruma devresi kullanabilirsin.
Ancak A-B seçimi switch ile yapılacaksa.

Bu plana göre STK devresini yerine monte ederek ilerlemek lazım.
Böylece PSU ve protection devresinin yerleri tam belli olur.
PSU yine ters görünüyo. Gondansatörler alt tarafta olması lazım.
O halde stk için önce kartı soğutucuya bantlayıp delikleri hizalayıp m3 yuva açmam lazım. Onu hallettikten sonra malzemeleri lehimlerim.
En son tabandaki L alüminyumu buna göre deleriz o halde hocam.
Stk psu yu 180 derece çevireceğim.
A-B aporlöler için tek koruma devresi kullanabilirsin.
Ancak A-B seçimi switch ile yapılacaksa.
Amplinin kendi mikrofon konnektörlü A ve B için ayrı hoparlör switch kartı vardı şuan resimlerde görünmüyor. Altta led ekranının sol tarafındaydı bu kart normalde ama kablo karmaşıklığı olmasın diye eklememiştim.

O halde stk için önce kartı soğutucuya bantlayıp delikleri hizalayıp m3 yuva açmam lazım. Onu hallettikten sonra malzemeleri lehimlerim.
En son tabandaki L alüminyumu buna göre deleriz o halde hocam.
Stk psu yu 180 derece çevireceğim.

Amplinin kendi mikrofon konnektörlü A ve B için ayrı hoparlör switch kartı vardı şuan resimlerde görünmüyor. Altta led ekranının sol tarafındaydı bu kart normalde ama kablo karmaşıklığı olmasın diye eklememiştim.
STK devresinin kartını yerine monte edersen daha anlaşılır olur.
Remote yapmayacağına göre tek bir koruma devresi yeterli olacaktır STK için
Tek yapman gereken şey koruma devresinden HOP çıkışları alıp bunları yerlerine götürmek.

Yamyam hocam ampli modülünü hallettim fakat pcbyi 180 derece döndürmek zorunda kaldım. Soğutucu taraklarına denk gelen vida delikleri nedeniyle böyle bir durum oluştu. Zaten bu yüzden bir sürü matkap ucunu da kırdım :D
Çözmek için soğutucuyu tutacak olan ayakların birebir delik hizasında soğutucuya yeni vida delikleri açmam gerekli. STK sola yakın olması gerekirse bu şekilde çözebilirim diye düşünüyorum.

STK vidaları için PCBden vidaların göründüğü yerleri biraz daha genişletmem gerekecek çünkü bendeki STK birkaç mm daha geniş çıktı maalesef.

1 cmlik yükseltme vidası kullandım bu arada.

Bununla uğraşırken delikleri delme aşamasında 4 tane 2.5mm matkap ucu, 3 tane 2mm matkap ucu, 6 tane de diş açmak için kullandığın m3 vidayı parçaladım :D

Ekli dosyalar

• db5234b4-bfec-4aaf-91eb-d95377ec1856.jpg
    db5234b4-bfec-4aaf-91eb-d95377ec1856.jpg
    299 KB · Görüntüleme: 8
  • e49d6cf8-8138-4d92-bb53-b2a905f08104.jpg
    e49d6cf8-8138-4d92-bb53-b2a905f08104.jpg
    323.7 KB · Görüntüleme: 9
  • 78cafdd6-0d46-4ad5-892b-06abb9230a73.jpg
    78cafdd6-0d46-4ad5-892b-06abb9230a73.jpg
    316.5 KB · Görüntüleme: 9
  • 6346d2df-84f2-439d-b705-519af122efdf.jpg
    6346d2df-84f2-439d-b705-519af122efdf.jpg
    108.1 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Yamyam hocam ampli modülünü hallettim fakat pcbyi 180 derece döndürmek zorunda kaldım. Soğutucu taraklarına denk gelen vida delikleri nedeniyle böyle bir durum oluştu. Zaten bu yüzden bir sürü matkap ucunu da kırdım :D
Çözmek için soğutucuyu tutacak olan ayakların birebir delik hizasında soğutucuya yeni vida delikleri açmam gerekli. STK sola yakın olması gerekirse bu şekilde çözebilirim diye düşünüyorum.
Ulu sözü dinlemeyen ULUR :D
Önce yan montaj demirlerini çıkartacaktın. Bu aparatların yerlerini kalemle çizecektin.
STK plaketinin 4 montaj deliğini delecektin. Montaj demirlerine denk gelen yerleri eğeleyerek demirleri azcık kemirecektin.
STK entegre ise en son yerleştirilecek ve vida delikleri montaj durumuna göre tespit edilecekti.
Neyse halletiysen sorun yok. Şimdilik STK yı monte etmeyeceğiz.
En yüksek parçası hangi malzeme ise PSU ya engel olmayacak şekilde hesaplayıp PSU yu STK ya yaklaştıracağız.

Yamyam hocam yan montaj metallerini zaten sökmüştüm delik delme aşamasında, bu fotodaki hali sonun sonu gibi bir şey :D
İlk STK plaketinin deliklerini işaretleyip ortası ince uclu olan farklı bir matkap ucu ile delik yuvasını kazıdım. Sonra 2.5mm ile deldim yavaaşça. Ondan sonra da uzun bir M3 vidayı tornavida ile sağa sola döndürerek yuvaların dişlerini açtım.
Ondan sonra STK delikleri için aynı sıralamayı uyguladım.
Fakat ne türlü monte edersem edeyim soğutucu taraklarına denk geliyordu. Bunu da yavaş yavaş delerek ucu kırmadan halledebildim. Benim için iyi bir tecrübe oldu belki 5-6 saat boyunca bununla uğraştım valla :D
Yüksek olan elemana göre mesafeyi ölçtüm.
dca52ee7-f8ed-4798-a662-4bfb97d9a850.jpg

Yeri gelmişken sorayım, fotoğraftaki yeşil dirençlerden de almıştım fakat değeri 0.91R 5W bunu kullanabilir miyiz? Kullanamazsak beyaz taş dirençlerden de olabilir.

Bi dene M3 kılavuz alsan bu gadar uğraşmazdın.
https://www.civteccivata.com.tr/makina-takim-m3-hss-din-352-metrik-normal-vidali-3lu-takim-kilavuzu
https://www.n11.com/urun/m3-hss-kilavuz-10-adet-12027075
0.91 ecik az olur. Beyaz olanı kullan.
O gondansatörlerin gısa boylusu yokmuydu. Çok çipindirik görünüyo.
Evet klavuz alsam bu kadar uğraşmazdım ama onun kargosunu beklemek istemedim ne yalan söyleyeyim :)
Sipariş verirken kısa boylusu yoktu stokta ne yazık ki. Bende fiyatı ucuz olup ve low esr olunca bunlardan almıştım.
Beyaz dirençleri kullanacağım. Bunları bu ampliden sökmüştüm.
Bu arada STKyı lehimleyeceğim tarağın pinlerini biraz kısaltmam gerekecek.

Bu arada..
STK devresi ters olunca tüm voltaj girişleri ve hop çıkışları da altta kalacak.
Hapı yuttun CUMALİ.

Soğutucuya ek 4 tane vida deliği daha açabilirim hocam montaj zor olacaksa. Normalde bu vidalar M3 değildi. Bunlar da M3 olmuş olur :)

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri