Hurda Amplinin Başına Gelenler

Arka panel son derece kaliteli olmuş. Kaç para verdin acep.
Aynı yerde iç L paneli de yaptırabilirsin. Böylece 1. sınıf işçilik olacaktır.
140 Lira verdim hocam. Tek hoşuma gitmeyen üzerindeki çizikler oldu. Alüminyum olduğundan kolay çiziliyor dedi lazer kesimdeki arkadaş. Aslında L plakayı da orada yaptırabilirim diye düşündüm ama elim ile büktüğümden daha kaliteli olabilir :D

Amplinin arka plakasını hallettim yamyam hocam. İkinci denemede istediğim gibi oldu :) Kesim yaptırdığım yerde UV baskı yoktu, onu sonraya bırakacağım. Şimdilik kağıt ile halledeceğim. Lale jakların delikleri tam uyumlu olmuş vida takmadan bile metale sıkışıyor rahatça :D
Çok güzel olmuş 👍

140 Lira verdim hocam. Tek hoşuma gitmeyen üzerindeki çizikler oldu. Alüminyum olduğundan kolay çiziliyor dedi lazer kesimdeki arkadaş. Aslında L plakayı da orada yaptırabilirim diye düşündüm ama elim ile büktüğümden daha kaliteli olabilir :D
Son derece uygun.
Bizim altınkaya en son kalıp parası 400 kaat alıyordu.
Eğer L paneli 100TL gibi fiyata yapabiliyorlarsa bence 2 adet yaptırabilirsin.
Ya da L paneli delikleri ile birlikte hesaplattırıp 150 TL ye bile yaptırsan dadından yinmez.
Ancak tüm PCB lerin delikleri ve kablo geçişlerinin incelikle hesap edilmesi gerekir.

Son derece uygun.
Bizim altınkaya en son kalıp parası 400 kaat alıyordu.
Eğer L paneli 100TL gibi fiyata yapabiliyorlarsa bence 2 adet yaptırabilirsin.
Ya da L paneli delikleri ile birlikte hesaplattırıp 150 TL ye bile yaptırsan dadından yinmez.
Ancak tüm PCB lerin delikleri ve kablo geçişlerinin incelikle hesap edilmesi gerekir.
Evet fiyat bana da uygun geldi. L plakayı tüm devreleri bitirdikten sonra yaptırsak o zamana kadar kendi yaptığım plaka ile devam edebilir miyiz peki?
Lazer kesimdeki fiyat çok fark etmez sanırım ama onu da konuşurum ben.
Çok güzel olmuş 👍
Teşekkür ederim 👍

Evet fiyat bana da uygun geldi. L plakayı tüm devreleri bitirdikten sonra yaptırsak o zamana kadar kendi yaptığım plaka ile devam edebilir miyiz peki?
Lazer kesimdeki fiyat çok fark etmez sanırım ama onu da konuşurum ben.

Teşekkür ederim 👍
Edebiliriz.
Senin uyduruk plakayı iyice mıncıklar, tüm değişiklikleri halledebiliriz.
(Bazen yer değişimleri olabilir)
Ampli tam anlamıyla çalıştığında tüm devrelerin delikleri ve yerleri tam olarak belirlenir. Böylece yaptırılacak plakaya tüm delikler ve kesim yerleri tam olarak belirlenir.
Bu plaka da hazır olunca tüm ampliyi söküp yeniden monte ederiz olur biter.
L plaka kalınlığı alüminyum olursa 2mm demir türü olursa 0.4mm kalınlıkta olmalıdır.
L plakadaki en büyük kesim STK 465 altına gelen havalandırma delikleri olacaktır. Bu delikleri arka paneldeki gibi yaptırmayıp, sadece 4 köşe komple kestirmek daha iyi olur. Hem de lazer kesim uzunluğu azalır.

Hocam malzemenin alüminyum olması üst frekansları etkileyebilecek grounding hatalarını da engelliyordu diye hatırlıyorum. Kasanın kendisi demir olduğundan üstüne alüminyum ile grounding yapılması daha iyi oluyordu sanırım. Yada siz nasıl derseniz. Zaten son aşamada yapılacak bir iş. 2mm alüminyumdan hazırlatabilirim. Arka panel için 1mm kullandım.

Acaba input ve monitor kartlarını hazırlasak mı? Sadece 33pF kondansatörler elimde yok siparişin onaylanmasını bekliyorum.

Satın aldığım 1n4148'ler bunlardı.
https://www.direnc.net/1n4148-diyot-mic

Linkleri güncelledim :)

Ekli dosyalar

• 1n4148.png
    1n4148.png
    2.3 MB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Hocam malzemenin alüminyum olması üst frekansları etkileyebilecek grounding hatalarını da engelliyordu diye hatırlıyorum. Kasanın kendisi demir olduğundan üstüne alüminyum ile grounding yapılması daha iyi oluyordu sanırım. Yada siz nasıl derseniz. Zaten son aşamada yapılacak bir iş. 2mm alüminyumdan hazırlatabilirim. Arka panel için 1mm kullandım.

Acaba input ve monitor kartlarını hazırlasak mı? Sadece 33pF kondansatörler elimde yok siparişin onaylanmasını bekliyorum.
Üst frekans etkileri bu tür amplilerde çok önemli değildir. 50Hz ve civarı frekanslar daha önemlidir.
Ancak alüminyum şase kullanımı iletkenlik olarak avantajlıdır. Yani direnç olarak daha düşüktür.
Ayrıca alüminyumun işlenmesi (delik falan) daha kolaydır. Demirin işlenmesi amatörler için daha zordur. Tezgah gerekir.
Demir paslanabilir. Rutubete karşı zayıftır. Alüminyumda sorun olmaz.
Eğer alt frekans etkileri azaltılmak istenirse her bir devreye ince demir ile shield yapılabilir.

Son yaşanan deprem faciasından sonra moral olarak çok iyi değildim bu yüzden foruma da uğrayamadım. Bu aralar anca fırsat buldum ve amplinin bekleyen kartlarını çizmeye karar verdim belki kafam dağılır diye.

Amplideki switchlerin bulunduğu devreleri sizin çalışmanıza bakarak taslak şekilde çizmeye çalıştım. Switchlerin bacak pin aralarını, birbirleri ile ve ön plakaya olan mesafelerini de ölçüp yerleştirdim.

Çizerken LF ve Stereo/Mono switchlerinin yerini değiştirmek güzel olabilir diye düşündüm. Ama bu sefer de ön paneldeki metinler uyumlu olmayacak. Diğer türlü tüm loudness fonksiyonları tek bir yerde toplanmış olacak. Buraya henüz karar veremedim.

Diğer bir konu da phono2nin diğer input switchlerinden ayrı olması. Normalde üçlü switch çözülmeli tip olduğu için diğer phono2 kendi başına takılacak sol altta :) Sanırım problem olmaz. Oraya elimdeki switchlerden birini takmayı düşünüyorum. Fotoğrafı ekledim.

Kartın kesilecek yerlerini de alttaki kartların pinlerine ulaşabilecek şekilde planladım. (Kare dışarı taşan boş alanlar)
Potansların pinlerinin arasına da diğer küçük olan potlar ile uyumlu olması için pad ekledim. (Pin aralığı 5mm olacak şekilde)
Bu çizimi bastırıp doğruluğuna henüz bakmadım ama bakacağım.

Henüz potansların bağlantılarını incelemedim ama buradaki bağlantıyı nasıl daha iyi yapabiliriz o konuda yardım alabilirim hocam. Uzun kablo kullanmayacak şekilde.

Ekli dosyalar

• phono2-sw.jpg
    phono2-sw.jpg
    450 KB · Görüntüleme: 4
  • on-takimlar.PNG
    on-takimlar.PNG
    84.6 KB · Görüntüleme: 8
Potansların gabloları yanyana olan bitişik gablolardan olmalıdır.
Switchlerin gabloları farketmez. Sadece 12V gidecek.
Volüme potunun bağlantıları tarif edilir.

Tekrar merhaba hocam, sanırım şimdi oldu.
Phono sw konusunu çözdüm. Orj. ampli planındaki gibi yapacağım. 3lü grup switchlerdeki phono, sağ alttaki switchi aktif edecek. Switch basılı değilken Phono1 basıldığında phono2ye geçecek.
Pot bağlantıları için yolları çizdim. Çok fazla pad olduğu için yollar ahtapot gibi oldu biraz :) Buradaki pinlere de 90 derecelik erkek tunik konnektör takmayı düşünüyorum. Kablolun diğer ucunda da normal konnektör uygun olur herhalde.

Potansların konnektörlerini kartların hizasına göre sonra ayarlamak gerekebilir belki.

Bir de normalde Stereo/mono switch etrafında kanallara birer tane 5K direnç kullanmışlar. Benim bunları eklememe gerek var mı yoksa resimdeki gibi bıraksam sıkıntı çıkarır mı?

Bu çizimde eksiklik veya hata yoksa devreyi basacağım. Phono switchi için bağlantıyı sarı ile işaretlerim. Benim için çok karışık bir devre oldu hata yapmış olabilirim.

sw.png

Diğer gelmesini beklediğim malzemelerim de geldiler bu arada. Onlardan da birer fotoğraf ekliyorum. Bu devreden sonra monitor ve input kartını sanırım basabilirim artık :)

Ekli dosyalar

• 2d397c64-1282-4388-9124-0163fb1b9b22.jpg
    2d397c64-1282-4388-9124-0163fb1b9b22.jpg
    316.9 KB · Görüntüleme: 10
  • ccb96006-4c24-450f-827c-d5943226c1ad.jpg
    ccb96006-4c24-450f-827c-d5943226c1ad.jpg
    308.9 KB · Görüntüleme: 7
  • daa2a13f-5be0-4612-8877-56468d6bd0a6.jpg
    daa2a13f-5be0-4612-8877-56468d6bd0a6.jpg
    409.8 KB · Görüntüleme: 10

Forum istatistikleri

Konular