Hurda Amplinin Başına Gelenler

Ben 5li olduğunu fark etmemişim ama zaten 3 tane lazım olduğu için bu linkten 3 tane alsam da diğer linkteki 5li fiyatına yaklaşıyor yine :D Türkiye'de DIP-8 kılıfından da bulamadım. Belki bu olabilir 4562 yerine. Sitedeki malzemeler kaliteli olduğundan bunlar da kalitelidir diye düşünüyorum.
Trimpotların düzgün olması için Bourns seçtim. O siteden toplu sipariş vereceğim.
OP-AMP kullanımı ve kalitesi tasarım ile belirlenebilir.
Normal koşullarda amatör bir tasarımcı LM4562 ile LF353 veya herhangi bir opampı belli bir devrede kullanmakla aradaki farkı anlamayabilir.
Op-amp kalitesi devre tasarımı doğrultusunda acımasız testlerle ancak ortaya çıkabilir.
Bazen basit bir devrede bile ölçüm doğru yapılabilirse orijinal bir ürün ile kötü bir ürünün farkları hemen anlaşılabilir.
Buna bir örnek @sasen1 in yapmış olduğu PC bazlı osilaskop konusunda görülmüştür.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pc-bazlı-osilaskoplar.140704/
Konu içerisinde bir yerlerde kötü görünüşlü op-amp ile yakışıklı görünen ama uyduruk bir opampı kıyaslamıştı.

O zaman çok fark etmeyecekse diğer linktekini ekledim listeye, Türkiye'de de tanesi 10 liralardan satılıyor belki direkt buradan alırım.

O zaman çok fark etmeyecekse diğer linktekini ekledim listeye, Türkiye'de de tanesi 10 liralardan satılıyor belki direkt buradan alırım.
Burada önemli olan şey, ölçüm ve tasarım prosedürleri konusu içerisinde muhtelif testler yapabilmektir.
Örneğin Sasen kendi yapmış olduğu ölçümlerde -72db gibi bir sonuç elde etmişse, opampları belli mantıkla değiştirerek daha iyi gürültü seviyesine ulaşabilirdi.
Örneğin kullanılan opampların yerine LM4562 bağlayarak test etmek, veya kaliteli bir opamp takarak test edebilmek.
Bu ölçümlerde elde edilen -72db gibi gürültü seviyesi herhangi bir opamp değişiminden sonra -75db lere düşüyorsa o opamp için iki katı paraya bile değer.
Bu testlerdeki gürültü seviyeleri relatif olarak ölçülmüş olsa bile -72 db demek o devredeki gürültü seviyesinin mikro voltlar seviyesinde olduğunu ifade eder.
Mikro voltlar seviyesindeki bir gürültüyü gerçek değeri ile doğru olarak ölçebilmek pahalı ölçüm aletleri gerektirmektedir.

Burada önemli olan şey, ölçüm ve tasarım prosedürleri konusu içerisinde muhtelif testler yapabilmektir.
Örneğin Sasen kendi yapmış olduğu ölçümlerde -72db gibi bir sonuç elde etmişse, opampları belli mantıkla değiştirerek daha iyi gürültü seviyesine ulaşabilirdi.
Örneğin kullanılan opampların yerine LM4562 bağlayarak test etmek, veya kaliteli bir opamp takarak test edebilmek.
Bu ölçümlerde elde edilen -72db gibi gürültü seviyesi herhangi bir opamp değişiminden sonra -75db lere düşüyorsa o opamp için iki katı paraya bile değer.
Bu testlerdeki gürültü seviyeleri relatif olarak ölçülmüş olsa bile -72 db demek o devredeki gürültü seviyesinin mikro voltlar seviyesinde olduğunu ifade eder.
Mikro voltlar seviyesindeki bir gürültüyü gerçek değeri ile doğru olarak ölçebilmek pahalı ölçüm aletleri gerektirmektedir.
Bunu denemeden bilemeyiz gibi zaten o kadar hassas ölçü aletim-ekipmanım da yok. Ben farklı tipte kullanabileceğimiz op-ampları da araştırıp bakacağım. Zaten sökülebilir olacağı için belki sonrasında farklı op-amplar da deneriz.

Bunu denemeden bilemeyiz gibi zaten o kadar hassas ölçü aletim-ekipmanım da yok. Ben farklı tipte kullanabileceğimiz op-ampları da araştırıp bakacağım. Zaten sökülebilir olacağı için belki sonrasında farklı op-amplar da deneriz.
İşte bu sebeple ölçüm ve tasarım prosedürleri konusu açılmıştır.
Aslında bu konu o kadar hassastır ki...
Askeri tip bir opamp kullanımında 100 adet op-amp alınmış ise takribi %5 civarında bozuk çıkabilir.
COMMERCIAL yani ticari üretimler için temin edilen ekipmanlarda %10 ila %20 arası fire verilebilir.
Amatör bir üretimde ise kabul edilebilir sınır %30 lar gibi olsa da piyasadaki kötü üretimleri düşünürsek bu tip amatör ürünlerdeki verim %50 nin bile altındadır.
Bu şu demektir.
Tasarımımız için öngördüğümüz entegremiz LM4562 olsun.
Gerçek bir testten geçirdiğimizde bile aldığımız ürünlerin hepsi aynı firmadan alınmış olsa bile yarı yarıya kötü çıkabilir.

Tüm kartlardaki kondansatörlerin listesini çıkardım buradan gönderiyorum hocam. Sadece ampli psu devresindeki büyük kondansatörlerin kapasite değerini bilmediğim için eklemedim. Aslında kondansatörler dışında değerini bilmediğim elemanlar hala var. Size sorduklarım dışında :D

Eksik veya fazlalık varsa tekrar düzenleyebiliriz :) Listeden sizin gönderdiklerinizi de çıkarmadım, tüm liste olarak gönderiyorum. Listedeki birkaç malzemeyi satışta bulamadım onları da belirttim.

Bana gönderdiğiniz turnover frekansını 5hzlere indirecek kondansatörü normal devredeki hangi kondansatörlerle değiştireceğiz? Onu listeden kaldırırım.

Yine listedeki kondansatörlerden şu ikisini aldım gelmek üzereler.
https://www.ersinelektronik.com/urun/2-2uf-50v-polyester-kondansator-bacak-araligi-5mm-mkt-k
https://www.ersinelektronik.com/urun/uf-63v-polyester-kondansator-pin-araligi-5mm

Ekli dosyalar

• malzemeler.txt
    2.4 KB · Görüntüleme: 3
STK girişlerindeki 470pF lar 220pF bile takılabilir.
Hatta 220pF daha iyi olur.
Bu durumda hemen girişteki kondansatörler 100pF takılabilir.
Ampli PSU devresindeki kondansatörler 4700 ila 10.000uF arası olabilir.

NOT:
İyi kalite stroflex kondansatör.
https://www.ersinelektronik.com/urun/100pf-stroflex-kondansator-axiel
Bunlardan STK girişlerinde rahatlıkla 4 tane kadar kullanılabilir.
Ayrıca ton kontrol çıkışlarında olsun, L/N monitor çıkışlarında olsun rahatlıkla kullanılabilir.

Son düzenleme:
@Yunusgr ben 470pF ları aşağıdaki siteden aldım WIMA .Ama almadan önce telefonla stokta var mı sormanda fayda var .Yoksa başka marka gönderirler.Sıkıntı olur.
https://www.bluemavi.com/vitrin/tab...trin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=760966#ara
Bazı kondansatörleri bu siteden alabilirim. Sitedeki trimpotlar da orijinal gibi.

Ero diye aldım fakat bu geldi üzerinde ERO yazmıyor. Orijinal mi emin değilim. Orijinal değilse iade edeceğim.

Ekli dosyalar

• 4dcddef7-8840-432c-9f82-aa8f7fbb769b.jpg
    4dcddef7-8840-432c-9f82-aa8f7fbb769b.jpg
    180.6 KB · Görüntüleme: 8
  • a42985bc-92cd-4082-97ba-bb8a3107a048.jpg
    a42985bc-92cd-4082-97ba-bb8a3107a048.jpg
    91.7 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606