Hurda Amplinin Başına Gelenler

Elimde ne yazık ki yazıcı yok. Ben gelen devrelere tekrar bi bakayım. Tüm devreleri tek dosyaya alıp öyle pdf alacağım bakalım yine küçülecek mi.
Eğer dışarıda bir yerde kendiniz basmıyor başkası basıyorsa yazıcı ayarları da önemli.Yazıcılarda ki sayfaya sığdır veya belli oranda küçültme seçenekleri gibi özellikler açıksa buradan da bire bir ölçüde olmayan baskılar alınabiliyor.

Elimde ne yazık ki yazıcı yok. Ben gelen devrelere tekrar bi bakayım. Tüm devreleri tek dosyaya alıp öyle pdf alacağım bakalım yine küçülecek mi.

Diğer montaj seçeneğinde loudnessi buraya mı monte edeceğiz?

Bu arada benim amplinin önünde sağ altta bi switch boşta kalıyordu belki onu 4. giriş için değerlendirebilirim.
Senin sorunun L/N monitör ve function devresi için yer sorunudur.
Aslında bu sorunun tek çözümü vardır.
Bir adet P4 veya AMD soğutucusu. (Benim amplideki gibi)
Çünkü soğutucun kutu içerisinde çok yer kaplıyor ve giriş devrelerini kapatıyor.
Bir ampliyi full modifye edebilmek kolay değildir. Çok özel aparat ve tasarım gerektirebilmektedir.
Örneğin arka paneli yeniden yaptırmış olsaydın ve arka panel için özel LALE jack bulabilseydin Sasen'in devresi gibi yapabilir, diğer elemanları rahatlıkla monte edebilirdin.
Ancak sadece bunu yapabilmek bile oldukça zordur.

Hocam arka paneli yeniden yaptıracağım ama öncesinde bu monitor ve input devrelerinin yerini kesinleştirmem lazım. Lale jakların bağlantı pinlerini 90 derecelik açı ile monte edemez miyiz ki acaba bükme payı var mıdır.

Loudness devresini normalde öne almıştık L alüminyuma dikey olarak, ama gösterdiğiniz gibi arka panele nasıl monte edeceğiz orasını anlamadım, kafam karıştı açıkçası.

Monitor kartını dik monte edebilirsem (yani sığarsa) problem kalmıyor gibi, ama loudness işi bozdu :D
Eğer dışarıda bir yerde kendiniz basmıyor başkası basıyorsa yazıcı ayarları da önemli.Yazıcılarda ki sayfaya sığdır veya belli oranda küçültme seçenekleri gibi özellikler açıksa buradan da bire bir ölçüde olmayan baskılar alınabiliyor.
Hocam bu konu zaten işi en başa döndürdü desem yeridir. Yani kontrol etmesem sonrasında büyük problem çıkacakmış meğerse.

1:1 ölçülü şeyi nasıl yanlış basabiliyorlar anlamıyorum gerçekten :/

Hocam arka paneli yeniden yaptıracağım ama öncesinde bu monitor ve input devrelerinin yerini kesinleştirmem lazım. Lale jakların bağlantı pinlerini 90 derecelik açı ile monte edemez miyiz ki acaba bükme payı var mıdır.

Loudness devresini normalde öne almıştık L alüminyuma dikey olarak, ama gösterdiğiniz gibi arka panele nasıl monte edeceğiz orasını anlamadım, kafam karıştı açıkçası.

Monitor kartını dik monte edebilirsem (yani sığarsa) problem kalmıyor gibi, ama loudness işi bozdu :D

Hocam bu konu zaten işi en başa döndürdü desem yeridir. Yani kontrol etmesem sonrasında büyük problem çıkacakmış meğerse.

1:1 ölçülü şeyi nasıl yanlış basabiliyorlar anlamıyorum gerçekten :/
Bizim loudness devresi ile işimiz yok. Loudness devresi zaten pota yakın yerde L alüminyuma vidalanacak.
Ancak sen eski loudness devresini çizmişsin. LOUDNESS ünit 2 çizimi olması lazım. Sasenin yaptığı o çizimi kullanacaksın.
Monitör kartının uzun kenarını ölç. Arka panelin yüksekliğini ölç. Monitör kartının uzun kenarı daha kısa ise monitör kartı arka panele dik olarak yerleşecektir.
Monitör kartında 4 adet lale grubu olduğuna göre 4 adet cihaz için giriş devresi de rahatlıkla dikey olarak sığacaktır.

DÜZELTME NOTU:
Resimde dalgınlıkla loudness kartı yazmışım.
Loudness kartının orayla işi yok O kart L/N monitör kartı olacaktı.

Başka bir tasarım.
2b (1).jpg

Son düzenleme:
O halde ben kullanacağımız kartları önce bir yere topladıktan sonra gerekli düzenlemeleri yapacağım onaylaştıktan sonra yeniden çıktı alacağım. Sonrasında arka paneli de yeniden çıktı alıp kartların yerini belirlerim. Arka panel işini komple hallettikten sonra sırayla devreleri hazırlamaya haşlarız hocam.

Tüm hafta boşa gitti şu yanlış baskı yüzünden 🙁 Lale jakları sipariş vereyim onlar bari gelsinler :D

Zamanı boş geçirmemek adına arka plakanın taslak tasarımını hazırlıyorum. Öneri ve tavsiyelere açığım :)

1673556471861.png

Ölçüler malzemeler geldikten sonra olması gerektiği boyuta getirilecektir.

Son düzenleme:
Yamyam hocam satın aldığım RCA konnektörler hazır olan input board ile uymamıştı. Bende yeni konnektörlerin pin aralıklarını ölçerek PCB'yi yeniden düzenledim. Röleleri birbirine biraz daha yaklaştırdım. Konnektörlerin çok az yer kaplaması nedeniyle devrenin bütün görünmesi için röle yollarında da değişiklik yapmak zorunda kaldım.

Son versiyon input board devresini ekte gönderiyorum. Dijital olarak sağlamasını yaptığımda bir problem yok gibi görünüyor. Eğer uygunsa baskı alıp pin aralıklarını tekrar kontrol edeceğim. Çizmiş olduğum yollarda arıza çıkartabilecek bir hata varsa tekrar düzenleyebilirim.

Düzenlenmiş PCB (73x50mm)
1673872028065.png
1673872041994.png

Sonrasında monitor board devresinin de elden geçmesi gerekecek. Monitor boardda gürültü üretebilecek bir tasarım hatası yapmamak için hangi kısımlarda düzenleme yapmamam daha sağlıklı olur?

Son düzenleme:
Sadece tek bir unsur var. Rölelere seri bağlı direnç.
Bendeki dirençler 1/8W görünümlü ama aslında 1/6W olan dirençlerdi.
O yüzden direnç aralığını 7.5 mm yapmıştım.
Sen normal direnç takacaksan bu yerlere oturmayacaktır. 1cm olarak genişlet.
Dilersen röle aralarındaki 3 lü header padlerini de kaldırabilirsin. Sadece en soldaki kalabilir. Veya bu soldaki headerı en sağa yerleştirebilirsin.
Konnektör çıkışlarına bu devrede 33pF kondansatörler de konulmuştu. Bu yüzden konnectör çıkışlarında 5mm pad vardı. Bu kondansatörleri de iptal edebilirsin. Sorun olmaz.
Böylece her röle ilgili konnectör bacaklarına tam hizalanır.
INPUTS.png

Son düzenleme:
Tamamdır, Input devresindeki güncellemeleri yaptığımda buraya eklerim tekrar. Ben bu esnada monitor devresini de güncelledim resimleri ekliyorum. Bu kartın boyutu da 80x65mm olmuş oldu.

1673874503704.png
1673874410815.png

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri