Hub -swicth ile 2 bilgisayarı internette bağlamak

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Hub -swicth ile 2 bilgisayarı internette bağlamak. Yine ofis içersinde bulunan 1 adet yazıcıdan çıkış almak istiyorum.

Konu ile ilgili hangi ayarları yapmam gerekmekte. Adım adım yazabilirseniz sevinirim.

Önce iki bilgisayara elle ip vermek gerekiyor bunu da ağ bağlantılarından yapıyorsunuz tabi şöyle bi bilgisayara 192.68.3.2 verdiyseniz diğerine ardışıl 192.168.3.3 vermeniz lazım ağ maskesini otomatik tanımlar zaten
Sonra başlat çalıştırdan cmd yazıp ping komutu ile diğer bilgisayarı ağda görüp görmediğinizi test edersiniz ,
Şimdi eğer yazıcınız ağ yazıcısı ise yani ethernet ile sizin switche bağlanıyorsa işiniz kolay dns i girip diğer iki bigisayara yazıcının cd si ile kurulum yapmak yeterli olur fakat ağ yazıcısı değilse iki bilgisayardan birine usb veya bağlantı noktası neyse yazıcıyı sürücüleri ile tanıtmak sonra yazıcı ayarlarında bu yazıcıyı paylaştır seçeneğini seçmek gerekiyor sonra da diğer bilgisyarın yazıcı ekle sekmesinden ağ yazıcısı veya başka biligisayara bağlı yerel yazıcı ekle seçeneği ile diğer bilgisayara bağlı yazıcı tanıtılır kurulum cd si isteyebilir burda varsa işiniz daha kolaylaşır ,
Biraz amatör bir yazı oldu ama işlem sırası budur,ip lerle ilgili dökümanım hazırda yok ama ardışık olması ve ağ maskesinin aynı olması aynı ağ üzerinde olmalarını sağlar yani birbirlerini görürler ping komutu ile de test yaptık sadece başlat calıştırda cmd yazıp command (siyah komut ekranı)gelen ekranda "ping diğer bilgisayarın ip nosu", örnek "ping 192.168.3.3" "veri başarıyla iletildi diyorsa" aynı işlemi diğer bilgisayarda da denemek lazım veri iletilemedi diyorsa problem vardır ,birde iki bilgisayarında kurlumunun work grup olarak yapılmış düşünüyorum yani daha önce bir servere bağlı felan değildiler yani,
Yeni farkettim interneti paylaşamak istemişsiniz aynı switche modem den bir ethernet kablosu daha çekin eğer internete girmezse bilgisayarlara ip verdiğimiz yerde modemin ipsini öğrenin yani modeme girmek için yazılan örnek mesela çoğu modemin ip si 192.168.1.1 dir değişmemişse işte onuda varsayılan ağ geçidine yazın bu arada bilgisayarların modemin ipleri asla aynı olmasın çakışma drumunda elle ip verdiğimiz için makineler birbirini görmez aslında en iyisi modeme de ele ip vermek ağ maskeleri aynı olmazsa yine problem çıkar makineler birbirini görür ama internete girmez felan tekrar umarım bu amatör yazı fikir vermiştir kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri