Hp yazıcı enkoderini arduinoya bağlayamıyorum.

Tayfun.O

Üye
6cccff86-5da1-4f11-8a17-ffbeca821e8d.jpg

Öncellikle herkese iyi günler yazıcım eskidiği için söktüm enkoder kısmını arduino ya bağlamak istiyorum fakat ne yaptıysam olmadı bunu nasıl bağlaya bilirim. Daha doğrusu çıkışlarını bulamadım Hangisi gnd/+/a/b çıkışlarını bulamadım sıra sıra bağlaya bağlaya denedim gene olmadı.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eski toplu ve günümüz bazı mouse ların tekerleğinde bulunan bir ir verici ve çift diyotlu alıcıdan ibaret sensördür, bu arada yardım isterken her zaman daha çok resim daha çok ayrıntı vermenizde fayda vardır ;).

https://www.google.com/search?q=mou...g&bih=864&biw=1263&hl=en#imgrc=EWZAS669hgR4lM

Üstünde sayı vs olmadığı için gereksiz yükleme yapmadım. Evet bu nasıl bağlarım fikriniz var mı ne yaptıysam olmuyor yazıcıda 3 encoder çıktı 3ü de olmuyor

Verdiğim linkte ve aşağısında benzer alıcının pinleri gösterilmiş. Bunların kontrolü diyottan ledden farklı değil, konnektör padleri kopuk bunu dışında yollarında kopukluk var mı bakmalısınız. Sanırım yeterince yardım sağladım, bundan sonrası sizin bilgi ve becerinize kalıyor. Son bir ipucu;

images.jpeg

Verdiğim linkte ve aşağısında benzer alıcının pinleri gösterilmiş. Bunların kontrolü diyottan ledden farklı değil, konnektör padleri kopuk bunu dışında yollarında kopukluk var mı bakmalısınız. Sanırım yeterince yardım sağladım, bundan sonrası sizin bilgi ve becerinize kalıyor. Son bir ipucu;

Ekli dosyayı görüntüle 63389
Bunların hepsini buraya yazmadan öncede inceledim. Hatta İnternette benimkine benzer kartlar buldum yapanları da izledim aynılarını uygulamama rağmen sonuç alamıyorum elektrik bağladığım da kontrol ettiğimde volt değerini akım değerini ölçebiliyorım. Birde benim kart 5 pinli bu attığın örnek 4 pinli. Ayriyeten rotar enkoderi sisteme bağladığımda çalışıyor ama bunu Bi türlü çalıştıramadım gerçekten hayret verici

infrared alıcı kısmında çift led olabilir(tekerlegin dönüs yönünü algılamak için)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri