HP Encoder pin bağlantılarını tespit edemiyorum

@serkan_48 @by lent Hocam bu ürün Türkiye de satılmıyor. Satılanların ise satır sayısı çok düşük. Bende yazıcıdan söktüm dediğiniz gibi denedim. Hatta ingilizce bir makale buldum ve ordan ilham aldım. ve sonuç şu şekilde a-b ayaklarından hiçbir voltaj alamadım Telefon ile led'i kontrol ettiğim zaman herhangi bir kızılötesi ışık yakalamadım. üstelik sensör ısındı. (5v ile denedim) devrede herhangi bir kısa devre tespit edemedim. Not: (+) Voltajı dirençten verdim. yaptığım şema aşağıdaki resimdedir.
Kırmızı: (+)
Siyah: (-)
Mor: (A-B Sensör çıkış)

Ekli dosyayı görüntüle 57258

Abi merhabalar + yı nereden vericez orayı anlamadım pinli yerdenmi yoksa dirençtenmi birde kaç v vermeliyim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar ben de bu enkoderle bi projeye başladım, bağlantı şemasını bulması oldukça güç gerçekten, ancak yabancı sitelerden 2 ayrı kaynaktan bulduğum şemalar birbirini tutuyor, henüz denemedim yarın deneyeceğim, unutmadan burada paylaşmak istedim belki birisinin işine yarar.
HP.jpg
4Oe3O.jpg

Arkadaşlar elimde bu encoder devresinin aynısı var ama ne yaptıysam Ai-wave uygulamasında bir türlü veri alamadım bir bilgisi olan var mı.

Arkadaşlar elimde bu encoder devresinin aynısı var ama ne yaptıysam Ai-wave uygulamasında bir türlü veri alamadım bir bilgisi olan var mı.
Aı wave derken direksiyon falan mı yapmaya calisiyorsunuz
Uno dan yaparsanız olmaz Leonardo olması gerek arduinonun ayrıca kullanmak için 6. Pin e gnd bağlamanız gerek

Evet elimde bu encoderin aynısı var. Kendi kendine bazen bir miktar görüyor bazen görmüyor, elime bir tanede canon encoderi geçti yarın birde onu deneyeceğim. Farklı forumlarda bir kaç konuda gördüm direksiyon seti için yazıcı encoderi kullanılmış.

Evet elimde bu encoderin aynısı var. Kendi kendine bazen bir miktar görüyor bazen görmüyor, elime bir tanede canon encoderi geçti yarın birde onu deneyeceğim. Farklı forumlarda bir kaç konuda gördüm direksiyon seti için yazıcı encoderi kullanılmış.
Bende direksiyon için 40 TL'ye yazıcı satın alıp söktüm arada bende de sizin dediğiniz gibi oluyor. Nedenini bilmiyorum

Uno dan yaparsanız olmaz Leonardo olması gerek arduinonun ayrıca kullanmak için 6. Pin e gnd bağlamanız gerekY
Dostum sen yetkili birine benziyon :)
Öncelikle selamlar Elimizin hamuruyla oyun direksiyonu yapalım dedik. Ama olmadı sanırım ekteki resimlerde hp yazıcıdan söktüğüm encoder var. Bunları kullanmak istiyorum. Ancak şemayı yanlış bağladım sanırım bir koku geldi umarım yanmamıştır. Bunun şemasını bilebilirmisin. WheelConfig programında sinyal almam gerek. leanordo var elimde. çok turlu potansiyometre ile yaptım ama sinyal çok titriyor hiç güzel değil. Bana yardım edersen insanlık adına sevinirim ayrıca 1. resimde arkasında encoder diski olan küçük bir motor daha var. Bundan oyun direksiyonu yapabilir miyiz? yoksa hassas olmaz mı. Yapabilirsek tabi onunda şeması lazım.
minit motor.jpg
encoder 2.jpg
encoder 1.jpg

Son düzenleme:
Dostum sen yetkili birine benziyon :)
Öncelikle selamlar Elimizin hamuruyla oyun direksiyonu yapalım dedik. Ama olmadı sanırım ekteki resimlerde hp yazıcıdan söktüğüm encoder var. Bunları kullanmak istiyorum. Ancak şemayı yanlış bağladım sanırım bir koku geldi umarım yanmamıştır. Bunun şemasını bilebilirmisin. WheelConfig programında sinyal almam gerek. leanordo var elimde. çok turlu potansiyometre ile yaptım ama sinyal çok titriyor hiç güzel değil. Bana yardım edersen insanlık adına sevinirim ayrıca 1. resimde arkasında encoder diski olan küçük bir motor daha var. Bundan oyun direksiyonu yapabilir miyiz? yoksa hassas olmaz mı. Yapabilirsek tabi onunda şeması lazım. Ekli dosyayı görüntüle 72671Ekli dosyayı görüntüle 72670Ekli dosyayı görüntüle 72669
Bu akşam cevap veririm bilgisayarda cevaplanan gerek. Ama motorlu olandan teknik olarak yapabilirsiniz

6. pin ve GND'ye kablo çek.
@Affansen burada istemediğin kadar encoder var :)

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri