Hoparlörlerinizin Yerleştirilmesi İle İlgili Kurallar

SerkaN

Üye
HOPARLÖRLERİNİZİN YERLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ KURALLAR

* Kolonlarınızın yüksekliği : Kolonlarınız özel olarak yerde duran sistemiyle üretilmemiş ise özellikler tiz (tweteer) hoparlörler yaklaşık kulak hizasında olmalıdır. Bu konum için kolonlarınızı yükseltmeniz gerekiyorsa sehpanın ve kolonun mükemmel derecede sabitlenmesi gerekir. Ne sehpa yerde, nede kolon sehpanın üzerinde hiç sallanmadan sapasağlam durmalıdır. Müzik dinlerken oluşan titreşim, hoparlörlerinizi ve/veya sehpayı sarsarak istenmeyen titreşimlerin oluşmasına veya bazı duyulması gereken seslerin yok olmasına sebep olacaktır.

* Kolonlarınızın Konumu : Kolonlarınız ister yerde ister sehpada kullanılan sistem olsun, arka ve yan duvarlardan belirli bir mesafede yerleştirilmelidir. Genellikle cihazların kullanım kitapçıklarında bu mesafeler verilmektedir. Yinede ortalama bir ölçü olması için, kolonlarınızın yaklaşık olarak yan duvarlara 1 metre, arka duvarlara ise 30 santimden daha yakın olmamasını öneririz (özel bir tasarım söz konusu değilse). Kolonlarınızı duvarlara çok yakın yerleştirdiğiniz taktirde baslar aşırı derecede artacak ve doğal olmayan bas tonları oluşmaya başlayacaktır. Özel bir tasarımda terside söz konusu olabilmektedir. Aşırı derecede duvarlardan uzak konumlarda ise gereğinden zayıf bas tonları oluşacaktır. Kolonlarınızın önlerinde, özellikler sürücülerinin (hoparlörlerinin) önünde sehpa, koltuk benzeri eşyalar olmamalıdır. Arkalarında titreşime sebep olacak malzemelerin (cam, pencere veya ince yüzeyli panel duvarlar) önüne konulmamalıdır.

* Kolonların Mesafeleri : Dinleyici ile kolonlar arasındaki ve kolonların kendi aralarındaki mesafe belirli bir oranda olmalıdır. El kitapçığında belirtilmemişse mesafeler; dinleyici ile kolonlar arasında 3 birim ise, hoparlörlerin arasında 2 birim olarak tavsiye edilir.

* Kolonların Açıları : Kolonların açısı direkt dinleyiciye bakacak şekilde olması, genel kabul görmüş bir ölçü sayılmaktadır.

Teşekkür mesajları silinmiştir.
Teşekkür mesajı yerine (+) popularite veriniz.
Konu dışındaki mesajlar silinecektir.

ben bir kafeteryaya iki lcd tv koyacam ama tek reserve üzerinden iki televizyona nasil görüntü verebilirim

eğer uydu alıcısı koyacaksan tek bir uydu alıcısıyla iki televizyonunu birden çalıştırabilirsin

küçük bir açıkhava sahnesine seslendirme sistemi için öneri arıyorum bu konuda fikirlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Sahne oyun ve gösteri için kullanılacak.
Sahne yuvarlak yarı çapı 5 mt.
Karşı cephesinde seyirci tribünü mevcut , tribün ile sahne arası 2 mt.
Tribün 10 basamaklı sahne genişliğinde
Umarım yeterli bilgi vermişimdir , Bu bilgiler doğrultusunda seçilecek amfi , hoparlörler nasıl olmalı ve hoparlörlerin olması gereken uygun yerleri neresi olmalı ?
Bu hoparlörler için elektrik ( priz ) gerekiyormu ayrıca açık havada yağmur kar gibi durumlarda sökülebilirmi olmalı yoksa dış alanda kullanılacak hoparlörlerde varmıdır ?
Önerilecek hoparlörlere amfiden çekilecek kablo kesiti nedir ?
Kısacası taahhüt işini yaptığım bir projede böyle bir detay var , bilgisi olan arkadaşların bu konuda detaylı yardımını rica ederiyorum .
Teşekkür ederim.

Kullanacağın hoparlör ile anfi arası,
1-10mt arası ise 2x1,5 twinax hoparlör kablosu
10mt-20mt arası ise 2x2,5 twinax hoparlör kablosu kullanmalısın

Kullacağım hoparlör 2yollu 12" veya 15" olmalı, canlı müzik olacak ise 3 yollu hoparlörden daha iyi netice alınır.
Ses mixeri eğer canlı performans olacak ise muakkak efektli mixer olmalı, 6-8 kanalın altınada girme.

Sahne ile kontrol odası arasına multicore miikrofon kablosu gerekebilir.

bana bir çizim varsa mail atarsan marka model fiyat konusunda da yardımcı olmaya çalışırım

Merhaba ben osawa ses ve göriüntü sistemleri teknik servis yetkilisiyim bilgi alışverişi için buradaym

ben bir kafeteryaya iki lcd tv koyacam ama tek reserve üzerinden iki televizyona nasil görüntü verebilirim

arkadaşım çoklayıcılar var onlardan al bitane 4 cıkıslıları 8 cıkıslıları öle artarak devam ediyor

iki tv de aynı kanalı izler skart cogaltıcı almanız lazım..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri