Hoparlörden sürekli ses geliyor

Noldu en son? Değiştirdin mi kabloyu? İstersen internetten 20 liraya(en son öyleydi) Bluetooth aux alıp direkt olarak oku kullanabilirsin. Ama hoparlör sabitse gerek yok böyle maceraya. Evdeki eski bir kulaklıktan bile sökülebilir. Bir de mikrofon girişi varsa internette bu tarz videolar vardı kalemin içine mic koyuyordu. Hem değerlendirilmiş olur, hem de en azından bir mic olmuş olur.

Noldu en son? Değiştirdin mi kabloyu? İstersen internetten 20 liraya(en son öyleydi) Bluetooth aux alıp direkt olarak oku kullanabilirsin. Ama hoparlör sabitse gerek yok böyle maceraya. Evdeki eski bir kulaklıktan bile sökülebilir. Bir de mikrofon girişi varsa internette bu tarz videolar vardı kalemin içine mic koyuyordu. Hem değerlendirilmiş olur, hem de en azından bir mic olmuş olur.
Yok, öyle duruyor. İçini açıp bakmaya fırsatın bile olmadı. İçini açıp bakacağım önce. Daha sonra durumu bakarım.

Merhaba herkese.

Elimde 2+1 hoparlör seti vardı. Onu taktım bilgisayara. Şöyle bir sorunum var; hoparlörden sürekli ses geliyor. Bu ses çok çok az ancak yine de rahatsız ediyor, sürekli uğultu şeklinde bir ses. Bir çözümü var mıdır bildiğiniz? Hoparlör çok eski ve dandik olması buna yol açıyor olabilir mi?

Merhaba sizin sorununuza benzer bir sorunla bende karşılaştım bendede 5+1 ses sistemi vardı sürekli uğultu yapıyordu önce jackı çıkardım boşta ses geliyomu geliyodu bağlantı yerlerini kontrol ettim sorun yok tizleri çıkardım olmadı woofere çıkardım hala uğultu yapıyordu en sonuda merak edip ses sistemini söküp içine bakmaya karar verdim söküp enerji verdiğimde içindeki trafodan ses geldiğini fark ettim trafo enerji altında dırrrrr diye bir ses çıkarıyordu trafo ac ac olduğu için mutlaka bir ac dc ceviren devresi olmalıydı ki devre kartı üzerinde bunu buldum devreye giren frekans ile cıkıştaki frekansı kontrol ettim devre ac akımı iyi bir şekilde dc akıma çeviremiyordu bu yüzden sistmedeki trafoyu söküp yerine dc trafo taktım bu sayede voltajdaki dalgalanma engellenmiş oldu ve uğultu sorunu çözüldü.
Bu sorunu ben böyle çözdüm sizde sistemin içidneki trafoyu kontrol edin derim
Tekrar söyliyim benim sorunum ac.dc ye ceviren devrenin düzgün çalışmamasından kaynaklıydı
Sizin sorununuz neden kaynaklıdır bilemem ama trafoyu kontrol etmekte fayda var sonuçta bir şey kaybetmessiniz
Kolay gelsin

Merhaba sizin sorununuza benzer bir sorunla bende karşılaştım bendede 5+1 ses sistemi vardı sürekli uğultu yapıyordu önce jackı çıkardım boşta ses geliyomu geliyodu bağlantı yerlerini kontrol ettim sorun yok tizleri çıkardım olmadı woofere çıkardım hala uğultu yapıyordu en sonuda merak edip ses sistemini söküp içine bakmaya karar verdim söküp enerji verdiğimde içindeki trafodan ses geldiğini fark ettim trafo enerji altında dırrrrr diye bir ses çıkarıyordu trafo ac ac olduğu için mutlaka bir ac dc ceviren devresi olmalıydı ki devre kartı üzerinde bunu buldum devreye giren frekans ile cıkıştaki frekansı kontrol ettim devre ac akımı iyi bir şekilde dc akıma çeviremiyordu bu yüzden sistmedeki trafoyu söküp yerine dc trafo taktım bu sayede voltajdaki dalgalanma engellenmiş oldu ve uğultu sorunu çözüldü.
Bu sorunu ben böyle çözdüm sizde sistemin içidneki trafoyu kontrol edin derim
Tekrar söyliyim benim sorunum ac.dc ye ceviren devrenin düzgün çalışmamasından kaynaklıydı
Sizin sorununuz neden kaynaklıdır bilemem ama trafoyu kontrol etmekte fayda var sonuçta bir şey kaybetmessiniz
Kolay gelsin
Çok teşekkürler cevabınız için. İlk fırsatta söküp içine bakmayı düşünüyordum zaten. Trafo ve dönüştürücüyü de incelerim. Sorunu tespit edersem çözmeye çalışırım.

Merhaba. Honlama (istenmeyen elektronik gürültü veya uğultuların) bir kaynağı AC-DC dönüşümünden arta kalan kalıntılardır. Örneğin redresörlerdeki köprü diyottan bir diyodun devre dışı (açık devre) olmasıyla yarım dalgadaki çıkışta DC alternansları, tam dalga (köprü diyodun sağlam haline göre) çok daha zor filtre edilir veya çok daha büyük (mikrofarad) kapasiteli elektrolitik filtre kondansatörleriyle bu uğultuyu tam giderip dengelemek için daha büyük kapasiteye mecburen ihtiyaç duyulur. Uğultunun nedeni tek diyotla olan doğrultmada ve bu yüzden iyi filtre edilemeden kalan artıklarla gelen DC akım yüzünden olabilir. İçini açıp avometreyle köprü diyodu her iki koldan da ayrı ayrı içindeki diyotların sağlamlığı açısından ölçmelisiniz.

Topraklamanın zayıflığı veya yokluğuyla da bu toprak hattıyla çalışması gereken müzik sistemlerinde ayni uğultular yine duyulabilir. Ancak masaüstü PC'nize çok sağlıklı topraklama hattının girebildiğini varsayarak iyi filtre edilmemiş DC akımdaki DC artıklarından dolayı olabilir diyorum, ben de. Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim cevabınız için.

Topraklamanın zayıflığı veya yokluğuyla da bu toprak hattıyla çalışması gereken müzik sistemlerinde ayni uğultular yine duyulabilir. Ancak masaüstü PC'nize çok sağlıklı topraklama hattının girebildiğini varsayarak iyi filtre edilmemiş DC akımdaki DC artıklarından dolayı olabilir diyorum, ben de. Kolay gelsin.
Priz topraklı gibi, kenarlarında çentikler var. Ama gerçekten topraklı olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Açıkçası bilgisayarı yerleştirirken aklıma bile gelmemişti bu durum.

Honlama (istenmeyen elektronik gürültü veya uğultuların) bir kaynağı AC-DC dönüşümünden arta kalan kalıntılardır. Örneğin redresörlerdeki köprü diyottan bir diyodun devre dışı (açık devre) olmasıyla yarım dalgadaki çıkışta DC alternansları, tam dalga (köprü diyodun sağlam haline göre) çok daha zor filtre edilir veya çok daha büyük (mikrofarad) kapasiteli elektrolitik filtre kondansatörleriyle bu uğultuyu tam giderip dengelemek için daha büyük kapasiteye mecburen ihtiyaç duyulur. Uğultunun nedeni tek diyotla olan doğrultmada ve bu yüzden iyi filtre edilemeden kalan artıklarla gelen DC akım yüzünden olabilir. İçini açıp avometreyle köprü diyodu her iki koldan da ayrı ayrı içindeki diyotların sağlamlığı açısından ölçmelisiniz.
Yarın vaktim olursa içini açıp bakayım. Uzun zamandır fırsat bulamıyorduk bakmaya. Çalışırken mi ölçeyim köprü diyotları, yoksa kapalıyken mi? Çalışırken biraz riskli geldi ama kendimi koruyabilirim diye düşünüyorum. Önce bir inceleyeyim devreyi çalışmazken, sonra duruma göre bakarım.

redresörlerdeki köprü diyottan bir diyodun devre dışı (açık devre) olmasıyla
Burada bahsettiğiniz şey bozuk olması mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri