Hoparlörüm Yanmış Olabilir mi?

Amcam06

Üye
Değerli forum üyeleri merhaba,

Elimde 20 Cm lik eski bir sony bass hoparlörü var. Hoparlör çalışıyor, ölçümünü de yaptım tam 8 ohm çıkıyor. Körük ve diyaframda da yırtık yok.

Ancak, bassta veya mid frekanslarda düşük yüksek ses fark etmeksizin sanki içerisindeki bobin bir yere çarpıyor gibi pat pat bir ses yapıyor. Hoparlör göbeğini de söktüm gayet temiz içerisi.

Acaba bu sesi bobin yandığı için yapıyor olabilir mi?

Görüş ve önerilerinizi bekler iyi forumlar dilerim.

hoparlörün girişini değiştirip denedin mi? acaba sorun cihazdan kaynaklı olabilir mi?

Hocam selamlar,

Farklı çıkışlar denedim. Başka hoparlörler bağladım. Sıkıntı hoparlör kaynaklı acaba bobin arızası bu sese sebep olabilir mi? @paskomya

Bobin omaji normal. Ses geliyor. Bu hoparlor yanık değil.

Diyaframin altında bobin kısmı merkez yada kenara surtuyor ise o zaman ses yapar. Cızırtı şeklinde kendini belli eder.

Merhaba,

Bu videodaki ses gibi geliyor benim ki de

Güncelleme,

@paskomya nında söylediği gibi hoparlörüm yanık değilmiş. Bobin sürtüyormuş. Sanırım uzun süre beklediği için hoparlör bobini kaymış bir kısmı mıknatısa sürtmeye başlamış. Hoparlör kapağını açtım. Risk alarak, o ortadaki telin sarılı olduğu ince alüminyum parça ile mıknatıs arasına sürten kısma(Sürttüğü için zaten iz oluşmuş) uygun kalınlıkta birkaç plastik parça sıkıştırdım. Bir gün bekledim biraz gevşesin diye fön makinesi ile de ısıttım. Plastik parçayı çıkardım. Ses kesildi. Bobin tam dengeli oturmuş. İçinde toz kaldıysa çıksın diye 40 hz de birkaç dk ters çalıştırdım.

Aynı problemi yaşayan arkadaşlar deneyebilir.

Teşekkürler iyi forumlar.

Ekli dosyalar

• IMG_20221026_225940.jpg
    IMG_20221026_225940.jpg
    270.1 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Güncelleme,

@paskomya nında söylediği gibi hoparlörüm yanık değilmiş. Bobin sürtüyormuş. Sanırım uzun süre beklediği için hoparlör bobini kaymış bir kısmı mıknatısa sürtmeye başlamış. Hoparlör kapağını açtım. Risk alarak, o ortadaki telin sarılı olduğu ince alüminyum parça ile mıknatıs arasına sürten kısma(Sürttüğü için zaten iz oluşmuş) uygun kalınlıkta birkaç plastik parça sıkıştırdım. Bir gün bekledim biraz gevşesin diye fön makinesi ile de ısıttım. Plastik parçayı çıkardım. Ses kesildi. Bobin tam dengeli oturmuş. İçinde toz kaldıysa çıksın diye 40 hz de birkaç dk ters çalıştırdım.

Aynı problemi yaşayan arkadaşlar deneyebilir.

Teşekkürler iyi forumlar.
amca yanlış kişiyi onore ediyorsun. ben yanık veya değil demedim, başka çıkışlarda da kontrol ettin mi diye sordum. senin sorununa doğru cevabı @serkan_48 usta verdi. teşekkür ederken biraz daha özen göster. bizler forum olarak varız. bu arada aklında olsun ben tamirciyim, elektronikçi değil. hani ben ali okulu mezunuyum, @serkan_48 'de öğretmen.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri