Hobi atölyesine sessiz kompresör yapımında ekovat kullanılabilir mi ?

Ben bu sevdadan vazgeciyorum. Sadece hava üflemek için sulu tip elektrik süpürgemin çıkış hattını kullanmak daha pratik bir yöntem geliyor. :) Eğer uygun fiyatla hazır olarak ticari bir kompresör bulursam alırım yoksa böyle devam :)

Merhaba,
Kompresör imal etmek ciddi bir iştir.Mühendislik hesapları, malzeme bilgisi ve belli bir disiplin gerektirir.Gelişigüzel yapılan bir işte çok ciddi kazalara sebep olur hatta ölümle dahi sonuçlanabilir.
Gelelim arkadaşın isteğine:
1-bir boy(4m) 3 cm yarıçaplı plastik temiz su borusu alınır.
2-Su tesisatçına boru 50 şer santimden 8 adet kesilir.
Devam edeceğim.

@kudretuzuner benim için yazacaksanız zahmet etmeyin lütfen ben hazır bir ürün almaya karar verdim. Saygılarımla

ben boruyu hazır ettim zihnimde. ne yapıcaz merakla bekliyorum bilgi bilgidir..

ben boruyu hazır ettim zihnimde. ne yapıcaz merakla bekliyorum bilgi bilgidir..
Merhaba,
Sofra hazırmış hanım seslenince yarım bıraktım.Özür dilerim.
Hocam bildiğiniz gibi kompresörde tehlike arz eden tanktır.Hava ne kadar geniş hacimde depolanırsa ve de patlarsa hasar o kadar büyük olur.Dolayısı ile küçük küçük borucukları tank olarak birbirleri ile irtibatlandırmak daha emniyetlidir.İç çapı 3 cm olan plastik su boruları datalarına göre 10 ATU ye dayanır.(testi daha yüksektir) Gelelim basit bir hesaplamaya S=3.14 x (1.5 x 1.5) S=7 cm2
V=50 x 7 V=350 cm3 bulunur.8 adet borumuz olduğuna göre 350 x 8 = 2800 cm3 lük yani yaklaşık 2.5-3.0 litrelik bir tank elde ederiz.
Bu kompresörün en önemli bölümüdür.
2 adet emniyet valfi,bir adet Drug şalter bir adet sferik vana bol miktarda 1/4 bağlantı elemanları ve de bu bağlantı elemanlarını birleştirecek polistiren boru(basınca dayanıklı hortum).Filitreli basınç regülatörü,tank basıncını,regüle havanın basıncını ölçecek manometreler.1/4 hp Danfoss ekovat 2 Atu için yeterlidir.Bu elemanlar uygun şekilde montajlanırsa kompresör hazır demektir.
Ayarlar da ayrı bir önemli konudur.Drug şalterin start ve stop ayarları emniyet valflerinin de yay baskı ayarları birbirlerine yakın olmalıdır.
Bu konu ile meslek hayatım boyunca uğraştım.Yağ blokajını da en son çıkışa CAV kağıt mazot filitresi kullandım.Diş Ünitinde böyle bir düzenek ile 20-25 sene mesleği icra ettim.Eser de olsa yağ oluyordu ama filitreyi sıklıkla değiştirdiğiniz zaman problem olmuyordu.
not:matematiksel hatam varsa düzeltin lütfen.Teşekkürler.

Kudret Bey anlatımınızdan anladığım kadarıyla benzer bir ürün sanırım kullanıyorsunuz. Varsa resimlerini bizimle paylaşır mısınız? Zira dolap motoru olarak bilinen bu dalgayla en fazla bisiklet tekeri şişirildiğini gördüm. Yalnız bir önceki sayfadaydı sanırım, paylaşılan videodaki sisteme gerçekten bende imrendim. Yapan kişi gerçekten güzel bir çalışma çıkarmış. Benzer bir uyguluma siz ve sizin gibi bilgisi tecrübesi olan üyelerle bilgi alışveriş ile ortaya çıkartılabilir ve artısı eksisi toplam masrafı belirlenebilir. Sessiz çalışması geçekten büyük avantaj. Benimde küçük çaplı balkonda bir atölyem var ama bahsi geçtiği gibi mini komprasörler ciddi manada ses çıkarttığı için alt katta oturanlar bana "evi başımıza yıkacak!" diyerek söyleneceklerdir:D

Son düzenleme:
Kudret Bey anlatımınızdan anladığım kadarıyla benzer bir ürün sanırım kullanıyorsunuz. Varsa resimlerini bizimle paylaşır mısınız? Zira dolap motoru olarak bilinen bu dalgayla en fazla bisiklet tekeri şişirildiğini gördüm. Yalnız bir önceki sayfadaydı sanırım, paylaşılan videodaki sisteme gerçekten bende imrendim. Yapan kişi gerçekten güzel bir çalışma çıkarmış. Benzer bir uyguluma siz ve sizin gibi bilgisi tecrübesi olan üyelerle bilgi alışveriş ile ortaya çıkartılabilir ve artısı eksisi toplam masrafı belirlenebilir. Sessiz çalışması geçekten büyük avantaj. Benimde küçük çaplı balkonda bir atölyem var ama bahsi geçtiği gibi mini komprasörler ciddi manada ses çıkarttığı için alt katta oturanlar bana "evi başımıza yıkacak!" diyerek söyleneceklerdir:D
Merhaba,
Muayenehanem kensel dönüşüm sebebi ile mütahide verildi.Maalesef hepsini elden çıkardım.Tabii kompresörü de söktüm parçaladım yeni muayenehane için yeniden uygun bir şekilde monte edeceğim.
Yukarıda da bahsettiğim gibi gerekli araç ve ekipmanları aldıktan sonra hepsini önünüze koyunuz ve "ben bunları nasıl en yakın şekilde monte ederim" diye düşünün.Ben size şöyle yardımcı olayım 4x4x45 temiz ağaçtan yapılmış bir dikdörtgen prizma elde ediniz ve bu konstrüksyona ekovatı monte ediniz.Gerisi zaten gelir.

Merhaba,
Muayenehanem kensel dönüşüm sebebi ile mütahide verildi.Maalesef hepsini elden çıkardım.Tabii kompresörü de söktüm parçaladım yeni muayenehane için yeniden uygun bir şekilde monte edeceğim.
Yukarıda da bahsettiğim gibi gerekli araç ve ekipmanları aldıktan sonra hepsini önünüze koyunuz ve "ben bunları nasıl en yakın şekilde monte ederim" diye düşünün.Ben size şöyle yardımcı olayım 4x4x45 temiz ağaçtan yapılmış bir dikdörtgen prizma elde ediniz ve bu konstrüksyona ekovatı monte ediniz.Gerisi zaten gelir.
Kudret Bey,
İlginiz için teşekkür ederim. Maddiyatı biraz düzeltebilirsem konuyla ilgili işlemlere başlarken sizden yardım isteyeceğim. Komprasör ve basınç konularında hiç tecrübem yok ve açıkcası tehlikesinden dolayı bi bilene danışmadan kendim bir işe girişmedim. Klimalara gaz bastıkları tüplerden birine araba sibobu monte edip 2-3 bar basıp onla az çok iş görüyordum ama ince olduğu için ondan da emin olmadım ilerleyen zamanlarda kesip mangala çevirmeyi düşünüyorum :) Yeni muayenehanenizde komprasörünüzü birleştirdikten sonra resimlerinizi bekliyor olacağım.

Olmaz ! Gayet net !
Ekovatın yapacağını bir hava tankı ve araç lastik pompası da yapar.
Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmiyecek !

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri