Hobi atölyesine sessiz kompresör yapımında ekovat kullanılabilir mi ?

Benim de elimin altında 1kg yangın söndürücü tüpler var hep de sorarım, bunların alabileceği kapasite ve dayanabildiği basınç ne olr, hala cevap bulamadım :).
Single-Acting-Cylinder.gif

@acaroz bildiğimiz gibi pnömatik silindir hareketi böyle, önceki verdiğim örnekte ve klasik bildiğimiz piston hareketi çalışması için bunun biraz değiştimeye ihtiyaç var.

@by lent Pnömatik, hidrolik pistonların/silindirlerin ve kompresörler ile motorlarda kullanılan piston silindir segman gibi yapılarla elektrik malzemeleri imalatı yaptığım dönemde fabrikada bunlarla ilgili tecrübelerim olmuştu. Animasyon ve bilgi için çok teşekkürler. Çok bilgilendirici bir şema.

Benim anlamadığımı söylediğim şey "yağlı düzenin çıkışına pnömatik silindir ekle veya silindir hareketi yapacak benzer yapı, yine giriş ve çıkışa çekvalf bağla, burdaki piston kompresör ile yalıtım sağlar." kısmı idi. Pnömatik bir silindirle yağ ayrımını nasıl yapabilirizi kafamda canlandırmadım.

Yangın tüpleri bu tip kompresörlerde depo olarak kullanılabilir diye düşünüyorum.Örnek verdiğim video da zaten benzer tüpler kullanılmış.

Yangın tüplerinin çalışma basınçları genelde 17 bar, test basınçları ise 25 bar olarak imal ediliyorlar . Saygılarıma.

Fikrimi değiştirdim @acaroz sanıyorum bu daha mantıklı daha pratik; hidrolik pompa al köpresöre bağla bununla kapalı devre olur, pompanın miline de istediğin düzeneği, artık dairesel hareketin mevcut, artık ister pistonlu ister vidalı yap ;).

@by lent bana hobi odamda temizlik işlerimde kullanacağım bazende tabanca ile boya yapacağım bir kompresör lazım. Şöyle ufak tefek yer kaplamayan çok da yüksek maliyeti olmayan 2 atm kadar çalışma basıncı olsa yeter :) ekovattaki yağı tutma, depo için bir kap bulma, Ekovatın üstündeki boruların hangisi nedir gibi detaylar lazım. Tabi bu konuda tecrübesi ve önerileri olan arkadaşların bilgilerinden faydalanmak isterim.
Not : Siz ve bakımcı arkadaş birilikte yazlığımdaki bulaşık makinesini kurtarmıştınız. Bu siteyi o günden sonra daha çok sevdim Yardımlaşma bilgi aktarımı had safhada .

Kompresorun uzerinde bildigim 3 adet baglanti noktasi vardir. Bunlardan ince olan basma hatti diger ikisi emis hattidir. Bunlardan biri evaporator donus digeri ise sarj portudur.

Pc de resim uzerinde de isaretleyebilirim.

Yangın tüplerinin çalışma basınçları genelde 17 bar, test basınçları ise 25 bar olarak imal ediliyorlar . Saygılarıma.

Bu tüplerin dolusu imalatcısından, manometre (kompresör için yeterli olmayabilir) ve hortumu ile sahibinden com'da uygun fiyata satılıyor.
1 kg 11 TL, 6 kg 30 TL. İmalatçılardan sadece tüp kısmı sanırım alınabilir.

Tüp üzerindeki delik ve bağlantıları da imalatlarına yakın konular. Kullanabileceğimiz halde hazır tüp olsa, fazla iyimser bir istek mi olur. Sessiz kompresör talebi fazladır diye düşünüyorum. Yeni veya ikinci el ekovatlarla kolay bağlanabilir tüpler belki imalatçı içinde yeni bir pazar oluşturabilir.

Uğraşacaklarını sanmam. Genelde ya uğraşmıyorlar yada yüksek paralar istiyorlar. :(

Bu tür bir kompresörle ilgili bazı sorularım olacak. Kullanan arkadaşlar yanıtlayabilirse sevinirim.

Buzdolabından çıkan ortalama bir ekovattan tanka bağlı olmadan ne kadar basınç elde edebiliriz? Tanksız kullanım mümkün mü? Örneğin CNC için hava ile bir miktar yağ gelmesi, ekovatın yağsız kalması dışında sorun olmaz. Ekovat tanka bağlı olduğunda ulaşılabilecek max. basıncı hesaplayabilir miyiz.

CNC ve hobi amaçlı kullanan varsa ne seviyede bir basınçla (bar, PSI) çalışıyorlar? tank kapasitesi ne civarda olmalı?

Bu tür bir kompresörle ilgili bazı sorularım olacak. Kullanan arkadaşlar yanıtlayabilirse sevinirim.

Buzdolabından çıkan ortalama bir ekovattan tanka bağlı olmadan ne kadar basınç elde edebiliriz? Tanksız kullanım mümkün mü? Örneğin CNC için hava ile bir miktar yağ gelmesi, ekovatın yağsız kalması dışında sorun olmaz. Ekovat tanka bağlı olduğunda ulaşılabilecek max. basıncı hesaplayabilir miyiz.

CNC ve hobi amaçlı kullanan varsa ne seviyede bir basınçla (bar, PSI) çalışıyorlar? tank kapasitesi ne civarda olmalı?

Merhaba Yusuf Bey, Bir kompresörün çıkışını kısıtlamaz ve atmosfere verirseniz 1 ATM basınç olacağı söylenebilir. Basınçtan bahsedebilmek için kompresörün verdiği havayı bir yerde (depo/hortum) tutmanız veya çıkış ucunun çapını düşürmeniz gerekmektedir. Mesela çıkış borusu çapı 10 mm ise siz bunu 1mm ye düşürür ve kesici kaleminize üfletirseniz bu arada bir basınçtan bahsetmek mümkün.
Ne kadar basınç elde edebiliriz ? Eğer çıkışı kapatır hiç açmazsanız kompresörde bir yerler patlayana kadar basınç oluşmaya devam eder. Bu nedenle çalışma basınçları piston, silindir, sübap kapakları vs gibi bileşenlerin dayanacağı gücün çok altında tutulur. Önlem olarak da sisteme aşırı basınç emniyet ventili /ventilleri ve druck şalterler eklenmektedir.
Tanksız kullanmak mümkünmü ? Evet mümkün. Şöyle ki kompresörün debisi sizin ihtiyacınızı karşılıyor ise kullanın gitsin. Kesim yaparken uç soğutacaksanız tanka ihtiyacınız yok. Kompresörün bastığı hava direk atmosfere salınmış olacak basınç şalteri ve emniyet şalteri de gerekmeyecek. İşi bitince kapatacaksınız.

Ne kadar basınçla çalışıyorlar? Mesela pistole ile boya yapılırken 1,5-2 atm ile çalışmak yeterli.

Depo ne büyüklükte olmalı ? Bunu sizin ihtiyacınız belirler. Dakika da ne kadar hava sarfiyatınız var ? Kompresörünüz dakikada kaç litre basabiliyor. Kompresör ne sıklıkta devreye girmeli. Küçük depo da daha sık çalışacak, büyük depoda daha seyrek çalışacak.(Sarfiyatınıza bağlı olarak)
Son olarak bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Benim de aklıma yeni geldi. baasınçlı kaplar yönetmeliğine göre .5 bardan fazlasına amatör olarak izin verilmemekte.
Saygılarımla.
edit:imla

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri