Hobby cnc Spindle

turgut94

Üye
Küçük ebatlı Cnc makinama spindle olarak crown marka kalıpçı taşlama kullanıyordum.Tabii ses yüzünden sorun oluyordu.Yurt dışından yukarıdaki motoru getirtim,Motor sessiz ve salgısız çalışıyor .er11 pens tutucusu üzeride 3,17mm pensle beraber geliyor.Henüz makinaya bağlamadım ,motor tutucu yapmaya çalışıyorum.Motor 24-48 volt DC gerilimle çalışıyor.Şimdi motor hızını voltaj kontrolla mı değiştirsem yoksa PWM le mi kontrol etsem onu düşünüyoru.PWM in daha iyi olacağını düşünüyorum.Motorun fiyatı 60 dolar.300 watt gücünde 12000 devir..

Gerilim kontrolü akıllıca değil.
Yüke göre devirde çok değişim olur.
Düşük devirlerde güç kaybın büyük olur (daha ufak motormuş gibi).
Pwm ile özellikle akım kontrollü pwm ile verimli olur.
ebay de aliexpress de hazır kitler hesaplı...

bu motorların salgısız yalpalama yapmaması bence imkansız..

[MENTION=133783]asenyurt[/MENTION] , takma kafana , garibanların eğri gemisinin doğru seferi olur. :)

Benim de teredütlerim vardı. fakat salgı göremiyorum .yapı olarak da er11 pens tutucusu, çok düzgün yapılmış.tabiki komparatörle ölçme imkanım yok.Düzgün bir motor tutucu hazırlayıp cnc ye bağladığımda ,yaptığı işlerden anlayabilecğim salgı olup olmadığını.

merakla bekliyorum benim er11 somun bile 10 defada bir tam salgısız sıkabiliyorum.. ya er11 somunda bir sıkıntı var ya da motor milinde salgı var. devam ederse ankaraya yollıcam fabrikasına adamlar gönderin bakalım dediler.

bende komperatör var 0.01 salgı yapıyo en iyisi bile bu imkanlarda. tabi boyanmış malzemeye yazı kazıdığında anlıyorsun ya da pleksi kesince kenarlar tam 90 derece değilde içe ya da dışa doğru kamberli oluyo salgı olunca. malzemeyi de düzgün kesmiyo zaten salgılı olunca.

Spindle yi aç , rulmanların numarasını al , kataloglardan o tip rulmanların boşluk değerlerini araştır ..
Spindle nin değerini belirleyen en önemli şeylerden biridir.

Collet ve yuvası çok temiz olsun.
Tam sıkmadan az sıkılıyken (elle mesela), kalemi sanki söküp alacakmış gibi sağa-sola-ileri geri (4 yöne) sarsın.
Bu , penslerin tam oturmasını kolaylaştırır.

evt abi sıkarken dediğin gibi tam sıkmadan elle yuvasında sallandırıyorum ki iyice otursun diye.

bide benim alete hiç somun takılmadan geldi ben dışardan aldım kendim taktım
bunun salgı testi kalemli yapılmadı sanırım.

kazım abi antalya da salgısını alabilecek yer varmı ??
mesela bu videoda adam somunun bikaç yerine çentik atmış ki balansa getirmiş ?? ben hiç yapmadım..

[video=youtube;mRxKjv9VAxo]http://www.youtube.com/watch?v=mRxKjv9VAxo[/video]

Balans ve eksen kaçıklığı farklı kavramlar ve sorunlar.
Öyle olur ki kalemin bizzatihi kendisi balans sebebidir.
Spindle nin kendisi ve bağlı olduğu mekanik yeterli atalete sahipse(ağır) bu ihmal edilebilir.
Ve en önemlisi balansı , comparator le ve elle çevirme gibi " düşük devirde " ölçemezsin.
Yüksek devirde savrulma artar (merkezkaç) ve bu piezo seramik sensörlerle algılanır.
Genelde puntasız torna benzeri cihazlarda yüksek hızda çevrilir ve stroboskop ile duruyormuş gibi savrulan yer görülür.
Lastikçilerin balans yaptığı ile aynı prensip.
Ve ek yerine çıkarma daha kolay olduğu için delinerek denge sağlanır.
Antalyada urus ukrayna ve alaman menşeili "ürünlerden" bolca bulabilirsin ama yeni sanayide az salakça tasarlanmış balans alıyom diyenlerle işin zor ve gereksizdir.

Verdiğin videodaki işin artistliğinde .
Spindle ki en adisi bile tek bağlamada rulman yatakları ve önündeki pens koniği aynı anda işlenir, eksantrik ( eksenden kaçık-eğik) olmaz.
Ancak pensleri ve collet i bozdu iseniz , zayıf ama ihtimal.
Balans etkisi , yüksek devirlerde ses ve titreşim olarak gözlenir.
Ustalar tezgaha yüksek devirde ellerini yumuşakça koyar ve hafif kaldırdıkları ve gevşek bıraktıkları işaret parmağını gözleyerek anlayabilir.
Balans fazla ise , devir yükseldikçe hafif tezgahlar halaya kalkar ve görsel olarak anlarsın.

Videoda dipte salgı çok uçta az , sanki marifet.
Evet uç yani iş yapan yer salgısız gibi ama hata.
Sebebi , kalem ekseninin dönme ekseni (spindle mili) ile aynı "doğrultuda ve yönde" olmamasıdır.
Belli ki oynaya oynaya işin mokunu çıkarmış.

Videodaki gibi bir kalem kullanıyorsan zaten eksantrik olmalıdır yoksa çalışmaz !
Kalemin taşlanması ve şekli çok daha önemli bir etkendir.
Ancak 0.1-0.5 gibi carbur matkap uçları ile ve az sertçe malzemelerde çalışıyor iseniz salgı da çoook önemlidir eksen kaçıklığı da çoooooook daha önemlidir !
Balansı almaya gerek bile kalmadan işiniz biter.

abi benim makinede sorun yok spindle de sıkıntı var.

bir ara pleksi kesici ucu taktım sıktım. kesimleri yaptım farkettimki kestiğim yerler dümdüz dışa eğimli veya içe eğimli değil. epey bir kesim yaptım hiç çıkarmadan hepside aynı bu şekilde çıktı. düz tertemiz..

bir ara 0.1mm 15 derece v uç taktım yazı kazımak için. anaaa bir baktım ki kıl kadar yazıyo neredeyse. demekki ben hep salgılı şekilde takıyormuşum uçları. ama bu ucu bidaha hiç aynı şekilde takamadım..
komparatörle ölçtüm spindle milinin kendisi 0.015mm salınım var. milin kendisinde. demekki ya pens de sıkıntı var ya somunda sıkıntı var ya da uçlarda sıkıntı var.

antalya da böyle işlerden anlayan yoksa ankaradan aldığım fabrikasına bakmaları için geri mi göndereyim üstündeki pensler ve somunla birlikte ??

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri